۱۴۰۳ دوشنبه ۲۸ خرداد

مرکز رسانه‌ای رژیم صهیونیستی گزارش داد که نخست‌وزیر این رژیم به وزرای کابینه درباره منحل کردن کابینه جنگ اطلاع داده است.

وزیر خارجه عربستان در نشست صلح اوکراین در سوئیس تأکید کرد که هر گونه طرح صلحی بدون مشارکت روسیه بی‌معنی است.

یک کارشناس سیاست خارجی گفت: اروپا گمان می کند سیاست فشار علیه ایران و اعمال تحریم های بیشتر بهترین راه حل برخورد با جمهوری اسلامی است. شاید آمریکا در دوره ای از این روش استفاده کرده ولی اروپا می خواهد از این پس با تحریم و فشار با ایران مقابله کند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) به دلیل عدم همکاری کامل ایران با آژانس دراجرای رژیم بازرسی برجام، به منظور شفاف‌سازی و اعمال محدودیت‌ها جهت اطمینان از عدم انحراف برنامه هسته ای ایران بسمت ساخت سلاحهای هسته‌ای ، قطعنامه سرزنشی علیه ایران صادرکرد. واقعیت این است که برجام شکست خورده است، نه صرفا به دلیل ممانعت ایران از بازرسی های کامل.

پوتین: سند جامع همکاری‌های دو کشور را مبنای حقوقی مناسبی برای توسعه روابط فیمابین است

یک دیپلمات پیشین ایران می گوید: برای رفع بحران توسعه نیافتگی به یک سیاست خارجی همه جانبه نیاز داریم تا زمینه ساز جلب سرمایه و باز شدن در های تجارت خارجی باشد در غیر این صورت وضعیت ایران بهتر از ۳ سال گذشته نخواهد بود چیزی عوض نمی شود و مردم فشار های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی بیشتری را تحمل می کنند.

اروپای امروز، با اروپای قبل از حمله روسیه به اوکراین از نظر امنیتی متفاوت است. از فوریه 2023 (اسفند 1400)، جنگ اوکراین، محاسبات استراتژیک و امنیتی اروپا را به‌هم ریخته است. بیش از هفت دهه صلح در اروپا و زندگی قابل پیش‌بینی، صلح جای خود را به جنگ و ابهام امنیتی داده است. روز به روز تنش بین اروپا و روسیه، عمیق‌تر شده است.

چینی ها تاکید دارند که در منطقه خلیج فارس، یک قدرت اقتصادی هستند تا یک قدرت سیاسی؛ در نتیجه میزان تعاملات اقتصادی در این منطقه برای آنها اولویت بیشتری دارد، مجموع تجارت خارجی چین با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بیش از 200 میلیارد دلار است و این امر نشان از اهمیت کشورهای همسایه جنوب خلیج فارس برای پکن دارد.

یک کارشناس سیاست خارجی گفت: با به قدرت رسیدن راست گرایان در اروپا فضای سیاسی و امنیتی قاره سبز خطرناک می شود به ویژه که احتمال دارد راست گرایان افراطی در آلمان نیز قدرت را به دست بگیرند. در این صورت از هم پاشیده شدن اتحادیه اروپا قابل تصور است.

ضرب و شتم عکاس ایرانی در کنسولگری افغانستان خبری بود که چندی پیش منتشر شد. بر اساس این گزارش، یک دیپلمات طالبان، یک عکاس ایرانی را به داخل کنسولگری افغانستان در مشهد کشانده و او را شکنجه کرده‌است. جزئیات این خبر و نحوه برخورد با فرد خاطی هنوز مشخص نشده است و پیگیری‌های روزنامه اینترنتی فراز در این خصوص نیز بی‌نتیجه ماند. اما مهم آن است که در کنسولگری افغانستان خشونت رخ داده و یک خبرنگار ایرانی مورد شکنجه قرار گرفته‌است.

لطفا شکیبا باشید...