۱۴۰۳ شنبه ۱ ارديبهشت

ظفرزاده گفت: تولید وتوسعه به قوه قضائیه مستقل نیاز دارد و امنیت واعتماد هم زمینه ساز جذب منابع است

گروه اقتصاد: اقتصاد جهان با ریسک انرژی، تنش سیاسی، بحران مالی بانک‌ها و ... مواجه است. صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود در مورد تداوم تنش در خاورمیانه و تبعات آن برای رشد اقتصادی کشورهای منطقه هشدار داده است. گزیده این گزارش را درباره تأثیر تنش‌های سیاسی بر بازار جهان و خاورمیانه می‌خوانید.

زهرا نژادبهرام نوشت: شرایط سخت اقتصادی و رویکردهای متفاوت در سیاست‌گذاری‌های مقطعی و موردی و رفتارهای غیر‌متعارف اقتصادی و اختلاس فشار زیادی بر مردم وارد کرده است‌! چه خوب است که نیروهای انتظامی برای این مسائل به میدان بیایند و با کمک نهادهای مرتبط جلوی تخلفاتی از این دست را بگیرند و مجرمین را به مراجع ذی‌صلاح ارجا‌ع دهند‌!

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: اشخاص می‌توانند به جای اینکه پول خود را در بانک سرمایه‌گذاری کرده و یا ارز بخرند؛ بشکه نفت خریداری کنند و با توجه به اینکه ریالی خریداری می‌کنند؛ می‌توانند به صورت دلاری در بازار بفروش برسانند.

این روزها افزایش قیمت دلار را می‌توان متأثر از دو دسته عوامل سیاسی و اقتصادی دانست. اولین دلیلی که بعد از مواجهه با نوسانات ارز مطرح می‌شود دلایل سیاسی است و صعود دلار را به تنش‌های اخیر خاورمیانه، تقابل ایران و اسرائیل و احتمال وقوع جنگ نسبت می‌دهند.

اینکه رئیس‌کل بانک مرکزی بگوید قیمت‌ها حباب است و کاذب است، ما قبول نداریم و حرف‌هایی از این جنس به این معناست که ایشان مردم را خوب نمی‌شناسند و نمی‌دانند که مردم ما به خوبی حرف‌های ایشان را می‌فهمند و تجزیه و تحلیل می‌کنند.

پدرام سلطانی، فعال اقتصادی به تعطیل شدن پنجشنبه‌ها واکنش نشان داد.

دلار در بازار آزاد به حدود ۶۷ هزار تومان رسیده است؛ با یک حساب سرانگشتی دستمزد روزانه کارگران، ۲۱۲۳۳۱۳ ریالِ مصوب شورایعالی کار، فقط ۳.۱۶ دلار است.

گروه اقتصاد: تنش میان ایران و اسراییل بازار را دچار التهاب کرد. از یک‌سو بورس ریزش و احتمال رشد قیمت نفت وجود دارد و از سوی دیگر بهای طلا در جهان افزایش یافت.

تلاطم‌های بازار ارز از اسفند ماه سال گذشته با سیاست‌های بانک مرکزی اثر گرفته و موجب افزایش بیشتر نرخ ارز شده است. مهمترین این سیاست‌ها فروش سکه با ۳۰ درصد بالاتر از قیمت بازار داخلی و توقف افزایش ارز مسافری بود.

لطفا شکیبا باشید...