کد خبر : 623070 تاریخ : ۱۴۰۳/۳/۱۸ - 01:26
ضوابط و مقررات تبلیغات نامزدها چگونه است؟ ضوابط و چارچوب‌ های تولید برنامه‌ های تبلیغات قانونی نامزدهای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در رسانه ملی طی اطلاعیه‌ای اعلام شد.

این ضوابط به شرح زیر است:

«مقدمه: براساس ماده 65 قانون انتخابات ریاست جمهوری و برای فراهم کردن زمینه تبلیغی مناسب، هر یک از نامزدهای محترم فرصت دارند از امکانات صدا و سیما به‌طور مساوی استفاده کنند که این برنامه‌ها در سه بخش زیر است:

الف: برنامه‌های تولیدی رادیویی و تلویزیونی که سازمان صدا و سیما متولی تمام مراحل انجام آن است.

ب: مستندها و برنامه‌هایی که نامزدهای محترم نسبت به تولید آن اقدام کرده و سازمان صدا و سیما پس از تأیید کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات نسبت به پخش آن اقدام می‌کند. لذا به منظور برخورداری یکسان نامزدهای انتخاباتی از این فرصت، ضوابط و چارچوب‌های مصوب کمیسیون درباره تولید برنامه‌های قانونی به شرح زیر اعلام می‌شود.

الف) برخی موضوعات قابل طرح در برنامه‌های تولیدی نامزدها:

1- بیان زندگی نامه و سوابق کاری، تحصیلی، سیاسی و تشریح سوابق کاری و علمی
تبصره: برنامه انتخاباتی نباید حاوی انتساب عناوین علمی به نامزدی که موفق به احراز آنها نشده است، ‏‏ باشد. ملاک احراز انتساب عناوین علمی و مدارک تحصیلی نامزد گزارش و تأییدیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا دانشگاه آزاد اسلامی یا شورای عالی حوزه علمیه قم است که به تأیید شورای نگهبان رسیده باشد.

2- تبیین و تشریح برنامه‌های نامزد برای ریاست جمهوری و دولت چهاردهم در عرصه‌های مختلف حکمرانی اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در امور داخلی و بین‌المللی.

3- تشریح اولویت‌های کاری، موفقیت‌ها، دستاوردها و افتخارات مختلف علمی، اجرایی، مدیریتی و خدمات در عرصه‌های مختلف حکمرانی

4- معرفی مشاوران به منظور تشریح شیوه‌های اجرایی و توان مدیریتی

5- موضوعات عام و تبیینی، همچون جایگاه و اهمیت ریاست جمهوری و نقش آن در نظام مردم‌سالاری دینی و ضرورت مشارکت و حضور گسترده مردم و نقش آنان در خنثی نمودن توطئه‌های دشمنان و تبیین ارزش‌ها ودستاوردهای انقلاب اسلامی

ب) برنامه‌های تولیدی و زنده نامزدها نباید مشتمل بر موارد ذیل باشند:

1- اظهارات مغایر با قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری و سایر قوانین کشور

2- بیان مطالب مغایر با اصول و مصادیق سیاست‌های اعلامی و مصرح مقام معظم رهبری در حوزه‌های داخلی و خارجی

3- برنامه‌ها یا وعده‌های انتخاباتی فراتر از چارچوب قانون اساسی و حدود مقرر در سایر قوانین موضوعه.

4- بیان اظهارات و برنامه‌های مغایر با اتحاد و همبستگی، منافع و امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور

5- تبلیغ رسانه‌ها و فرق و جریان‌های سیاسی و مذهبی غیرقانونی و نمادهای آنها به تشخیص مراجع ذیربط

6- عدم رعایت معیارها و ضوابط پخش سازمان صدا و سیما

7- بیان مطالب خلاف واقع، افترا، توهین و تخریب سایر نامزدها و اشخاص حقیقی یا حقوقی

8- استفاده از تصاویر مشترک با امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

9- تحریف و دستکاری آمار، بیان آمار خلاف واقع و جعل اطلاعات درباره مسائل کشور

10- تشویش اذهان عمومی و سیاه نمایی از وضع کشور و تضعیف ارزش‌ها و دستاوردهای نظام اسلامی و بیان هرگونه مطلبی که موجب یأس، ناامیدی و کاهش مشارکت مردم در انتخابات باشد

11- ایجاد تشکیک و تردید در سلامت و امنیت و قانونمندی انتخابات و مجریان و ناظران آن

12- عدم رعایت ضوابط مقرر در ماده 68 قانون انتخابات ریاست جمهوری

ج) الزامات ضبط و پخش برنامه‌های تولیدی

1- چنانچه نامزدها در وقت مقرر برای ضبط برنامه‌های انتخاباتی خود به استودیوهای تعیین شده در صدا و سیما مراجعه نکنند، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات و سازمان صداوسیما مسئولیتی برای پخش برنامه‌ها نخواهد داشت.

2- مستندهای رادیویی و تلویزیونی نامزدها باید در مهلت 48 ساعت قبل از پخش به کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات تحویل داده شود، در غیر این صورت سازمان صداوسیما مسئولیتی برای پخش برنامه‌ها ندارد و کمیسیون می‌تواند به تشخیص خود مجوز پخش یکی از برنامه‌های ضبط شده نامزدهای محترم در سقف مدت مستند را به جای آن صادر کند.

3- با توجه به اختصاص دو مستند رادیویی و دو مستند تلویزیونی 30 دقیقه‌ای به هر نامزد، ساختار تولید مستندها الزاماً باید مستقل از هم باشد.

4- عدم رعایت هر یک از موارد فوق و یا وجود موارد خلاف قانون و مقررات و عدم اصلاح آن توسط نامزد، مانع از پخش آن از رسانه ملی خواهد شد.

ضوابط شکلی و محتوایی تهیه این برنامه‌ها در سایت ستاد انتخابات ریاست جمهوری رسانه ملی به آدرس entekhabat1403.iriborg.ir قابل مشاهده است.