کد خبر : 622877 تاریخ : ۱۴۰۳/۳/۷ - 11:56
بهترین غذا‌ها برای افراد دیابتی چیست؟ بهترین وعده‌های غذایی برای افراد دیابتی، وعده‌هایی هستند که به کنترل قند خون، حفظ سطح انرژی و احساس سیری در طول روز کمک می‌کنند. این وعده‌ها باید حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده، فیبر، پروتئین و چربی‌های سالم باشند.

در اینجا چند نمونه از بهترین وعده‌های غذایی برای افراد دیابتی آورده شده است:

صبحانه:

به گزارش راهنماتو، جو دوسر با میوه و آجیل: جو دوسر منبع خوبی از فیبر و کربوهیدرات‌های پیچیده است که به کنترل قند خون کمک می‌کند. می‌توانید جو دوسر را با شیر کم چرب یا شیر گیاهی، میوه‌های تازه مانند توت فرنگی یا موز و آجیل‌هایی مانند گردو یا بادام میل کنید.

تخم مرغ با نان سبوس دار و آووکادو: تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین است که به شما احساس سیری می‌دهد و آووکادو حاوی چربی‌های سالم است که به کنترل قند خون کمک می‌کند. می‌توانید تخم مرغ را به صورت آب پز، نیم پز یا املت میل کنید و آن را با نان سبوس دار و آووکادو سرو کنید.

ماست یونانی با میوه و granola: ماست یونانی منبع خوبی از پروتئین و کلسیم است و میوه‌ها حاوی فیبر و ویتأمین‌ها هستند. می‌توانید ماست یونانی را با میوه‌های تازه مانند توت فرنگی یا بلوبری و گرانولا که منبع خوبی از فیبر و چربی‌های سالم است میل کنید.

ناهار:

سالاد با مرغ کبابی یا ماهی: سالاد منبع خوبی از فیبر و ویتأمین‌ها است و مرغ کبابی یا ماهی منبع خوبی از پروتئین است. می‌توانید سالاد خود را با سبزیجات مختلف مانند کاهو، گوجه فرنگی، خیار و هویج، مرغ کبابی یا ماهی و سس کم چرب تهیه کنید.

سوپ عدس با نان سبوس دار: سوپ عدس منبع خوبی از پروتئین و فیبر است و نان سبوس دار حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده است. می‌توانید سوپ عدس را با نان سبوس دار و یک عدد سیب برای دسر میل کنید.

بوریتوی گیاهی: بوریتو منبع خوبی از فیبر و پروتئین است. می‌توانید بوریتو را با لوبیا، برنج قهوه‌ای، سبزیجات و سس کم چرب تهیه کنید.

شام:

مرغ یا ماهی پخته شده با سبزیجات: مرغ یا ماهی منبع خوبی از پروتئین است و سبزیجات حاوی فیبر و ویتأمین‌ها هستند. می‌توانید مرغ یا ماهی را به صورت پخته، کبابی یا بخارپز میل کنید و آن را با سبزیجات مختلف مانند کلم بروکلی، هویج و سیب زمینی سرو کنید.

توفو تفت داده شده با سبزیجات و برنج قهوه ای: توفو منبع خوبی از پروتئین گیاهی است و سبزیجات حاوی فیبر و ویتأمین‌ها هستند. می‌توانید توفو را با سبزیجات مختلف مانند پیاز، فلفل دلمه‌ای و قارچ تفت دهید و آن را با برنج قهوه‌ای سرو کنید.

لوبیا پخته شده با نان سبوس دار: لوبیا پخته شده منبع خوبی از پروتئین و فیبر است و نان سبوس دار حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده است. می‌توانید لوبیا پخته شده را با نان سبوس دار و یک سالاد برای شام میل کنید.

نکات:

همیشه قبل از غذا خوردن قند خون خود را چک کنید.

وعده‌های غذایی خود را در طول روز به طور متناوب میل کنید تا از افت قند خون جلوگیری کنید.

از نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه و آبمیوه خودداری کنید.

به طور مرتب ورزش کنید.