2022/05/25
۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ خرداد
افت دلار، سکه و بورس
روز گذشته در بازارها اتفاق افتاد

افت دلار، سکه و بورس

اشاره: بازار ارز و طلا در جهان و ایران به دلیل اوج‌گیری بیماری کرونا در فصل زمستان و افزایش محدودیت‌های کرونایی در رکود فرورفته است. به‌طوری‌که در بازارهای جهانی نیز قیمت انس طلا با نوسان اندک روبروست. در بازار ایران نیز به دلیل کاهش تنش‌های سیاسی قیمت دلار در هفته گذشته و هفته جاری در کانال 25 هزار تومان در نوسان بوده است. روز گذشته با کاهش 170 تومانی قیمت دلار، قیمت سکه 450 هزار تومان کاهش یافت. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا تا پایان هفته جاری روند کاهشی داشته باشد. از سوی دیگر دربازار بورس شاخص کل با ۱۱ هزار و ۷۰۰ واحد کاهش در رقم یک‌میلیون و ۵۱۵ هزار واحد ایستاد. البته شاخص فرابورس با سه واحد افزایش در رقم ۱۹ هزار و ۷۶۸ واحد قرار گرفت.

ستاره صبح-

روز گذشته هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد که این رقم نسبت به‌روز شنبه کاهشی ۱۷۰ تومانی نشان می‌دهد. به گزارش ایرنا، روز یکشنبه نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شد و قیمت فروش یورو نیز با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری شنبه، به ۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. دیروز قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت خرید هر یورو ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شد. قیمت خرید هر دلار در بازار متشکل ارزی نیز ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان و قیمت فروش آن نیز ۲۵ هزار و ۷۰۴ تومان بود.

کاهش ۴۵۰ هزارتومانی قیمت سکه
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز یکشنبه با ۴۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به‌روز شنبه به بهای ۱۲ میلیون تومان معامله شد. به گزارش ایرنا، در ساعت ۱۳ و ۵۰ دقیقه روز یکشنبه، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۲ میلیون تومان رسید، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به قیمت ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزارتومانی معامله شد.همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه به چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مبادله شد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک‌میلیون و ۱۲۵ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۸۷۵ هزار تومان فروخته شد.انس جهانی طلا نیز دیروز باثبات نسبت به آخرین ساعات کاری روز شنبه به قیمت یک‌هزار و ۸۴۰ دلار رسید.

خریدوفروش طلا و سکه قفل شد
دبیر هیئت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از روند نزولی قیمت‌ها در بازار طلا خبر داد و گفت: هیچ تقاضایی برای خریدوفروش طلا و سکه ندارد و معاملات قفل‌شده است.نادر بذرافشان در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین درباره وضعیت بازار طلا توضیح داد: با توجه به تعطیلی بازار‌های جهانی، افت جزی نرخ ارز و ریزش چشمگیر تقاضا، قیمت طلا و سکه وارد روند نزولی شده است.او خاطرنشان کرد: در مقایسه با ابتدای سال تقاضا برای خرید مصنوعات طلا حدود ۹۰ درصد و سکه ۸۰ درصد کاهش‌یافته است؛ ضمن اینکه در حال حاضر طلای آب‌شده هم تقاضایی ندارد و برخلاف گذشته به‌رغم کاهش قیمت‌ها فروشنده‌ای هم در بازار نیست.دبیر هیئت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره آینده قیمت‌ها اظهار کرد: فعلاً جو بازار طلا ریزشی است؛ اگر بهای اونس جهانی هم کاهش یابد و بازار ارز هم‌روند نزولی را در پیش بگیرد، با توجه به نبود تقاضا احتمال کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه وجود دارد. البته هر اتفاق اقتصادی و سیاسی روند بازار را تغییر خواهد داد، لذا در صورت ادامه شرایط فعلی می‌توان به ارزان‌تر شدن قیمت طلا و سکه امیدوار بود.

روز پر نوسان بورس
در معاملات روز یکشنبه، قیمت سهام شرکت‌های بزرگ بازار ریزش کرد و موجب نزول شاخص بورس شد. دیروز فملی، شستا، ایران‌خودرو، سایپا، بانک تجارت و بانک صادرات با افت قیمت مواجه شدند.
به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات دومین روز هفته بازار سهام، شاخص کل بورس، نزولی شد و به سطح یک‌میلیون و 515 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز به 456 هزار و 31 واحد کاهش یافت. شاخص کل بورس که در دقایق ابتدایی معاملات روندی نسبتاً صعودی داشت و به یک‌میلیون و ۵۲۰ هزار واحد رسید در ساعات میانی و پایانی معاملات روی مدار نوسان افتاد و درحالی‌که تا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار واحد کاهش‌یافته بود درنهایت روی رقم یک‌میلیون و ۵۱۵ هزار واحد ایستاد.
به گزارش ایسنا، در معاملات دیروز بازار سرمایه شاخص کل بورس با ۱۱ هزار و ۷۰۰ واحد کاهش رقم یک‌میلیون و ۵۱۵ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز ۸۲۰ واحد کاهش یافت و به رقم ۴۵۶ هزار و ۳۱۰ واحد رسید.در این بازار یک‌میلیون معامله به ارزش ۱۵۳ هزار و ۳۰۴ میلیارد ریال انجام شد.صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، ایران‌خودرو و توسعه معادن و فلزات نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی و در مقابل پتروشیمی نوری، پالایش نفت اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی بازار گذاشتند.

خروج پول‌های‌ حقیقی
بورس در روز یکشنبه شاهد خروج 89 میلیارد تومان پول‌ حقیقی بود. بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای پالایش (صندوق پالایش یکم)، فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و خودرو (ایران‌خودرو) اختصاص داشت.دیروز در سمت تقاضا، 87 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 13 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 88 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 12 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد 61 درصدی صف فروش
در پایان معاملات روز ‌یکشنبه ارزش صف‌های خرید نسبت به دیروز 5.8 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 87 میلیارد تومان شد و ارزش صف‌های فروش به رقم 559 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به‌روز معاملاتی قبل 61 درصد بیشتر شده است. دیروز ارزش تقاضای بازار از عرضه‌ها بیشتر بود اما رقم مازاد تقاضا نسبت به‌روز شنبه 6 درصد کاهش یافت و به رقم هزار و 528 میلیارد تومان رسید.

رشد شاخص فرا بورس
در آن‌سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با سه واحد افزایش در رقم ۱۹ هزار و ۷۶۸ واحد ایستاد. در این بازار ۸۴۰ هزار معامله انجام شد که ۶۱ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال ارزش داشت.سرمایه‌گذاری صبا تأمین، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات و بانک دی نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی و در مقابل هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان جنوب، صنعتی مینو و سهامی ذوب‌آهن اصفهان نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.نمادهای پربیننده این بازار از سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر پارس، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، کشاورزی و دام‌پروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان و پلیمر آریاساسول تشکیل‌شده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/83201/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.