2022/05/25
۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ خرداد
افزایش قیمت دلار و سکه!
اثر مصوبه «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» بر بازارها

افزایش قیمت دلار و سکه!

اشاره: قیمت دلار که در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه در حال نوسان در کانال 24 هزار تومان بود، روز گذشته با افزایش قیمت به کانال 26 هزار تومان وارد شد. پیرو افزایش نرخ دلار قیمت سکه نیز با بیش از یک‌میلیون تومان افزایش به کانال 12 میلیون تومان وارد شد. به گفته نایب‌رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران حباب سکه که در چند روز گذشته تا 500 هزار تومان کاهش‌یافته بود دیروز به یک‌میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافت. کشتی آرای افزایش میزان تقاضا و افزایش قیمت دلار را عامل افزایش قیمت سکه می‌داند. البته دیگر فعالان بازار ارز و برخی اقتصاددانان معتقدند افزایش قیمت‌ دلار و سکه در روز گذشته ناشی از تصویب مصوبه مجلس با عنوان «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» است که کلیات آن در جلسه علنی روز گذشته با 251 رأی موافق تصویب شد. این تصمیم نمایندگان در حالی صورت گرفت که قیمت دلار و سکه در هفته‌های گذشته روند کاهشی به خود گرفته بود. رئیس‌جمهور روز گذشته به این قبیل اقدامات هشدار داد و گفت: افرادی که در دو سال و نیم تحریم به اهداف خود برای فروپاشی اقتصاد کشور نرسیده‌اند تلاش می‌کنند تا در هفته‌های آینده اقتصاد را متزلزل کنند. وی تأکید کرد: همه ‌باید مراقب اقدامات و اظهارات خود باشند که آرامش فضای اقتصادی کشور و امنیت خاطر مردم خدشه‌دار نشود. نمایندگان در حالی این طرح را تصویب کردند که سخنگوی دولت و سخنگوی سازمان انرژی اتمی با آن مخالف بودند و آن را به ضرر کشور دانستند.

ستاره صبح-

آثار تحریم‌ها خنثی‌شده است
حسن روحانی رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تأکید بر اینکه این موفقیت بزرگ در سایه مقاومت و ایستادگی ملت ایران و سیاست‌ها و تدابیر اتخاذشده به دست آمد، گفت: ازجمله اهداف مهم دشمن در این جنگ اقتصادی بر هم زدن آرامش جامعه و امنیت خاطر مردم بوده اما دولت با همه سختی‌ها، تلاش خود را به کار گرفته تا مانع ناامنی روانی و جلوگیری از بی‌ثباتی فضای اقتصادی کشور شود. تحریم‌های دشمن اگرچه بدون آسیب و اخلال در اقتصاد کشور وزندگی و معیشت مردم نبوده اما دشمن به هدف اصلی ترسیم‌شده برای تحریم‌ و جنگ اقتصادی که فروپاشی ایران بوده دست نیافت و باقدرت می‌توانیم اذعان کنیم که آثار تحریم‌ها خنثی‌شده است.وی گفت: آن‌ها که در طول دو و نیم سال اجرای سیاست ضد ایرانی فشار حداکثری نتوانستند به هدف متوقف کردن اقتصاد ایران برسند امروز از آرامش و روند بهبود در اقتصاد ایران عصبانی‌اند و می‌خواهند در این چند هفته امواج منفی به اقتصاد بفرستند.رئیس‌جمهور تأکید کرد: مردم اطمینان دارند که مقاومت اقتصادی نتیجه داده و تحریم کنندگان ناچارند از راه خود برگردند به همین جهت پیش‌بینی‌ها نسبت به آینده مثبت شده و رفتارهای اقتصادی در بازارهای مختلف همین را نشان می‌دهد.روحانی ایجاد نگرانی نسبت به آینده کشور و برهم زدن آرامش روانی مردم دقیقه بازی در میدان دشمن خواند و تصریح کرد: همه می‌بایست مراقب اقدامات و اظهارات خود باشند که آرامش فضای اقتصادی کشور و امنیت خاطر مردم مورد خدشه قرار نگیرد.

واکنش بازار به مصوبه مجلس
بسیاری از فعالان بازار معتقدند که روند افزایشی قیمت دلار طی روزهای آتی ادامه خواهد یافت و واکنش بازار ساز به این شرایط جدید می‌تواند پیش‌بینی آینده بازار را امکان‌پذیر نماید. فعالان بازار ارز معتقدند افزایش قیمت‌ها ناشی از مصوبه دیروز مجلس در خصوص خروج ایران از برجام و همچنین لغو تحریم‌هاست. روز گذشته نمایندگان مجلس به کلیات طرحی در این خصوص رأی مثبت دادند. طرح دوفوریتی «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» نام دارد که به تصویب رسیده است. آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو باخبر آنلاین تأکید کرد به لحاظ اقتصادی قیمت‌ها باید و روندی کاهشی را تجربه کند اما سیگنال‌های سیاسی می‌تواند جهت حرکت را تغییر دهد. وی پیش‌بینی کرده بود در صورت تداوم شرایط قیمت‌ دلار می‌تواند تا محدوده ۲۰ هزار تومان نیز کاهش یابد. اما قیمت دلار دیروز از کانال ۲۵ هزار تومان فراتر رفت.

کاهش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی
روز سه‌شنبه هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۵۲۰ تومان معامله شد که نسبت به‌روز گذشته ۳۳۰ تومان کاهش نشان می‌دهد.
به گزارش ایرنا، ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه دیروز نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۵۲۰ تومان اعلام شد. قیمت خرید هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۴۲۰ تومان بود. قیمت خرید هر دلار در بازار متشکله ارزی نیز ۲۵ هزار و ۱۴۷ تومان و قیمت فروش آن نیز ۲۵ هزار و ۳۹۸ تومان اعلام شد. علاوه به راین در سامانه سنا در روز معاملاتی گذشته هر دلار باقیمت میانگین ۲۴ هزار و ۶۳۶ تومان فروخته شد.

افزایش قیمت دلار در بازار آزاد
طبق نرخ‌های اعلام‌شده از سوی کانون صرافان، قیمت دلار در بازار آزاد دیروز با ۷۵۰ تومان افزایش در مقایسه با روز گذشته به ۲۶۱۰۰ و یورو به ۳۱۱۰۰ تومان رسید.
به گزارش اقتصاد آنلاین؛ طبق نرخ‌های اعلام‌شده از سوی کانون صرافان، قیمت دلار در بازار آزاد دیروز ۷۵۰ تومان افزایش یافت. صرافی‌ها قیمت فروش دلار را تا ۲۵۰۹۹ و یورو را تا ۲۹۷۱۹ تومان بالا بردند. در صرافی ملی هم نرخ فروش دلار ۲۵۵۲۰ و یورو ۳۰۴۵۰ تومان اعلام شد.

قیمت سکه به ۱۲ میلیون تومان رسید
نایب‌رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به رشد مجدد قیمت طلا و سکه، گفت: درحالی‌که روز دوشنبه قیمت سکه در محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزارتا ۱۱ میلیون تومان نوسان داشت، دیروز با بیش از یک‌میلیون افزایش از ۱۲ میلیون تومان عبور کرده است.محمد کشتی آ‌رای در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین افزایش نرخ ارز را تنها عامل رشد قیمت طلا و سکه عنوان کرد و افزود: درحالی‌که بهای اونس تغییر چندانی نداشته، قیمت طلا و سکه از روز گذشته متأثر از افزایش نرخ ارز وارد مدار صعودی شده است.او ادامه داد: در این میان سکه طرح جدید بیشترین نوسان را داشته به‌طوری‌که قیمت آن با بیش از یک‌میلیون تومان افزایش از مرز 12 میلیون تومان عبور کرد و حباب آن‌که طی چند روز گذشته تا 500 هزار تومان کاهش‌یافته بود دیروز به یک‌میلیون و 200 هزار تومان رسید.وی با تشریح قیمت‌ها بیان کرد: قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید در ساعت (15:00) دیروز به 12 میلیون و 120 هزار و سکه طرح قدیم به 10 میلیون و 900 هزار تومان افزایش‌یافته است. همچنین قیمت نیم‌سکه به پنج میلیون و 950 هزار، ربع‌سکه چهار میلیون و سکه یک گرمی به دو میلیون و 350 هزار تومان رسیده و قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز یک‌میلیون و 107 هزار تومان است.

عوامل مؤثر برافزایش 
قیمت سکه و طلا
عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه طلا و جواهر استان تهران دراین‌باره به خبر آنلاین گفت: افزایش قیمت‌ها باعث تعجب خریداران و مردم شده و باید توجه کرد که قیمت جهانی طلا روز گذشته نوسان زیادی نداشت و حداکثر ۲ دلار بر ارزش آن افزوده شد، از دیروز و حوالی ساعت ۱۲ ظهر به بعد شاهد افزایش نرخ ارز بودیم و به‌جز این مسئله، تقاضایی نیز در بازار ایجاد شد. محمد کشتی‌رانی تصریح کرد: این تقاضای مضاعف سبب شد تا قیمت سکه و طلا افزایش یابد.

انجام معاملات حقیقی 
در شهرستان‌ها
وی تأکید کرد: تقاضای مضاعف بازار در روز گذشته به شکل فیزیکی و حقیقی بود، درست است که بازارها تعطیل هستند اما بانک‌ها و صرافی‌ها در حال فعالیت هستند. در بسیاری از شهرستان‌ها و شهرهای کوچک به دلیل اینکه در وضعیت قرمز کرونایی قرار ندارند، خریدوفروش سکه و طلا انجام می‌شود. همه شهرهای کشور تعطیل نیستند و معاملات انجام می‌شود بنابراین تقاضایی که به وجود آمده در این شهرها اتفاق افتاده است. این تقاضا تحت تأثیر افزایش حباب قیمت‌ها ایجادشده است.وی توضیح داد: در اصل افزایش میزان حباب، نشان‌دهنده بالا رفتن میزان تقاضا در بازار است. نوسان نرخ ارز نیز سبب شده در این بازار نیز تقاضا ایجاد شود و معاملات انجام می‌شود ویکی از عوامل افزایش قیمت سکه و طلا، بالا رفتن نرخ ارز است.وی افزود: نسبت به‌روز گذشته ۲۵ هزار تومان بر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار افزوده‌شده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/83126/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.