2022/08/16
۱۴۰۱ سه شنبه ۲۵ مرداد
تداوم سقوط قیمت دلار و طلا
ستاره صبح نوسان بازارها را بررسی می‌کند

تداوم سقوط قیمت دلار و طلا

اشاره: قیمت دلار، طلا و کالاها در هفته‌های گذشته به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش قیمت داشتند که این اتفاق باعث نگرانی مردم شده بود. سیاست‌های بانک مرکزی هم نتوانست جلوی افزایش قیمت ارز را بگیرد. تا آنجا که قیمت دلار از مرز 30 هزار تومان هم عبور کرد. یکی از دلایل افزایش قیمت ارز و طلا و دیگر کالاها ادامه تنش میان تهران و واشنگتن و اعمال تحریم‌هایی پی در پی بود که ترامپ علیه ایران وضع می‌کرد. برگزاری انتخابات آمریکا و پیروزی دموکرات‌ها شاخ غول افزایش قیمت‌ها را شکست و دلار از کانال 30 هزار تومان به کانال 20 هزار تومان سقوط کرد. به‌طوری‌که هر دلار آمریکا روز گذشته در صرافی‌ها به قیمت 22 هزار تومان خریداری شد. گفته می‌شود در برخی شهرها مانند مشهد قیمت دلار روز گذشته به 17 هزار تومان نیز رسید. امید به وعده جو بایدن درباره بازگشت به برجام باعث شده تا دلالان، واسطه‌ها، مافیا و سود جویان ضربه سنگین بخورند. بازارهای ایران انتظار دارند که فضای جدید برای کسب‌وکار و تجارت آغاز شود. حال باید دید دستگاه دیپلماسی کشور که یک‌بار توانست با کشورهای 5+1 به نتیجه برسد و باعث رونق اقتصادی کشور شد، بار دیگر می‌تواند با تعامل با قدرت های جهان زمینه را برای فروش نفت و تبادل پول و رشد اقتصادی فراهم کند یا خیر؟

ستاره صبح-

ریزش نرخ دلار
درحالی‌که قیمت دلار طی روزهای گذشته روند کاهشی را پیش‌گرفته است، دلالان بازار ارز تلاش دارند با اعلام قیمت‌های بالا در مقابل ریزش‌ قیمت‌ها مقاومت کنند که موفق نبوده و نرخ دلار به‌سوی رقم ۲۰ هزار تومان و حتی کمتر از آن در حال عقب‌نشینی است. به گزارش ایرنا، در روزهای گذشته بازار ارز سقوط مداومی را پیش‌گرفته است و روزانه به‌طور میانگین بیش از ۲ هزار تومان کاهش را تجربه می‌کند؛ دیروز نیز اخبار از بازگشت نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان حکایت می‌کرد و فضای چهارراه استانبول به‌گونه‌ای بود که حتی انتظار برای کاهش بیشتر در مبادلات نیز وجود داشت.

روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز
بررسی میدانی نشان می‌دهد، صرافی‌های سطح شهر از ظهر دیروز هم‌زمان با آغاز معاملات در بازار ارز چراغ ۲۲ هزار و ۷۰۰ تومان را برای دلار بر روی تابلوهای خود روشن کردند، اما دلالان راه دیگری را برای خود پیداکرده‌اند و به دلیل نگرانی از افت قیمت‌ها، با حضور در اطراف میدان فردوسی اعدادی را برای خریدوفروش ارز اعلام می‌کردند که بیشتر از صرافی‌ها بود و سعی داشتند با ارائه قیمت‌های بالاتر از سقوط مداوم نرخ ارز جلوگیری کنند.
یکی از تلاش‌های دلالان و دست‌فروشان ارز در بازار امروز، دورنگه داشتن فروشندگان دلار و یورو از صرافی‌ها و جلب‌توجه برای خرید باقیمت بیشتر از هزار تومان نسبت به آن‌ها بود. جوانی که در حاشیه خیابان فردوسی تهران به کار دلالی ارز مشغول است، در این خصوص به خبرنگار ایرنا، گفت: «صرافی‌ها با ۲۲ هزار تومان خرید می‌کنند اما خالی از مشتری هستند، اما ما ۲۳ و ۷۰۰ می‌خریم که پیشنهادی بهتر از این پیدا نمی‌کنید.»

ریزش بازار طلا 
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دیروز (یکشنبه - ۱۸ آبان) با ثبت کاهش ۴۰۰ هزارتومانی قیمت نسبت به‌روز کاری گذشته، به بهای ۱۲ میلیون تومان رسید.
به گزارش ایرنا، ساعت ۱۳ و ۲۰ دقیقه دیروز، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به بهای ۱۲ میلیون تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با افت ۴۰۰ هزارتومانی،‌ به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی با کاهش ۳۰۰ هزارتومانی به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه با کاهش ۲۰۰ هزارتومانی به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی با کاهش ۲۰۰ هزارتومانی به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای ۴ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان فروخته شد. این در حالی است که انس جهانی طلا دیروز بدون تغییر نسبت به‌روز گذشته، به قیمت هزار و ۹۵۰ دلار معامله شد.به گزارش ایرنا، با توجه به اینکه سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز از عصر چهارشنبه ۱۴ آبان آغازشده و همچنان ادامه دارد و قیمت دلار نیز با کاهش حدود هفت هزارتومانی همراه شد، نوسانات ارزی و روند کاهشی نرخ دلار، قیمت طلا و سکه نیز در بازار تحت تأثیر قرارداد و به گفته فعالان بازار طلا حباب سکه با تغییرات قیمت دیروز به ۹۷۰ هزار تومان رسیده بود. امروز نیز شاهد روند نزولی قیمت‌ها در بازار هستیم.

تداوم افت شاخص بورس
شاخص کل در بازار بورس روز یکشنبه ۲۲ هزار و ۴۰۱ واحد افت داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۲۴۰ هزار واحد رسید. بر اساس معاملات دیروز بیش از دو میلیارد و ۳۴۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲۲ هزار و ۸۸۵ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با دو هزار و ۷۰۸ واحد کاهش به ۳۶۸ هزار و ۸۶۶ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با یک هزار و ۷۷۳ واحد افت به ۲۴۱ هزار و ۵۹۹ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۲۰ هزار و ۲۱۶ واحد و شاخص بازار دوم ۳۰ هزار و ۳۳۳ واحد کاهش داشتند.
گروه مواد دارویی در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۱۰۶ میلیون و ۷۶۸ هزار برگه سهم به ارزش دو هزار و ۳۸۵ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز بیش از ۲۷۳ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۵ هزار و ۶۱۷ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار ۸۳۸ میلیون و ۵۵۴ هزار برگه سهم به ارزش ۳۸ هزار و ۶۰۹ میلیارد ریال دادوستد شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/82948/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.