2023/12/08
۱۴۰۲ جمعه ۱۷ آذر
خاطرات هاشمی رفسنجانی، ۲۹ آبان ۱۳۷۷

خاطرات هاشمی رفسنجانی، ۲۹ آبان ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی: در مسایل جهانى، استیضاح دولت تركیه مهم است كه احتمال سقوط او زیاد است و بحران در روابط تركیه و ایتالیا بر سر عبدالله اوجالان، رهبر كردهاى پ‌ك‌ك [= حزب کارگران کُرد ترکیه] كه ایتالیا حاضر به تحویل او نیست؛ به دلیل وجود مجازات مرگ در قوانین تركیه و ممنوعیت تحویل متهمان به كشورهایى‌كه مجازات مرگ در قانون ایتالیا دارند.

در خانه بودم و به اصلاح نمایه‌هاى تفسیر راهنما، جهت تكمیل كلید قرآن پرداختم. ظهر بچه‌ها جمع بودند. مهدى، وسیله ورزش آورد. فائزه، نمونه‌هایى از تحلیل‌هاى اقتصادى روزنامه زن را آورد؛ بد نیست. در مورد طرح مسأله حج مشورت كرد. عصر لیدا [دختر اخوی‌احمد] و همسرش آمدند. از ركود فوق‌العاده اقتصادى و فروش نرفتن خانه‌هاى ساخته شده گفتند. شب، عفت به منزل محسن رفت.

در مسایل جهانى، استیضاح دولت تركیه مهم است كه احتمال سقوط او زیاد است و بحران در روابط تركیه و ایتالیا بر سر عبدالله اوجالان، رهبر كردهاى پ‌ك‌ك [= حزب کارگران کُرد ترکیه] كه ایتالیا حاضر به تحویل او نیست؛ به دلیل وجود مجازات مرگ در قوانین تركیه و ممنوعیت تحویل متهمان به كشورهایى‌كه مجازات مرگ در قانون ایتالیا دارند. ضمناً پارلمان اروپا و مقامى از حكومت پاپ هم موضع ایتالیا را تأییدكرده‌اند و آمریكا موضع تركیه را تأیید كرده است.

شروع بررسى مسأله استیضاح آقاى [بیل] كلینتون، [رییس‌جمهور آمریکا]، دركمیته قضایى كنگره آمریكا مهم است؛گرچه مى‌گویند، نطق دادستان فدرال در طرح اتهام‌هاى كلینتون ضعیف بوده. شورش مسلحانه در تاجیكستان و استمداد آقاى [امام‌علی] رحمان‌اُف از ایران و متهم كردن [اسلام] كریم‌اف، [رییس‌جمهور اُزبکستان] به حمایت از شورشیان، مسأله مهم دیگر است و تنزل بیشتر قیمت نفت، بعد از آرام شدن بحران عراق، مشكل ما است.

امروز اولین قطعه ایستگاه جدید فضایى، توسط روسیه پرتاب شده است. 15 كشور در این طرح شریك‌اند و به تدریج قطعات دیگر پرتاب مى‌شود و سرانجام ایستگاهى با 60 متر طول، 21 متر عرض و 24 متر ارتفاع ایجاد و ایستگاه میر، منهدم مى‌شود. امروز در اجراى توافق مریلند، تخلیة بخش دیگرى از اراضى فلسطین آغاز شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/559871/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.