2023/12/08
۱۴۰۲ جمعه ۱۷ آذر
تلاش اسرائیل برای پوشاندن ضعف امنیتی خود

تلاش اسرائیل برای پوشاندن ضعف امنیتی خود

تارنماهای هاآرتص و میدل ایست مانیتور

برگردان و کوتاه سازی علی اصغر شهدی

Asghar.shahdi@gmail.com

 

میدل ایست مانیتور:تحقیقات انجام شده توسط پلیس اسرائیل به این نتیجه رسیده است که گروه های مقاومت فلسطینی که در عملیات طوفان الاقصی ماه گذشته شرکت داشتند، هیچ اطلاع قبلی از جشنواره موسیقی نوا که در نزدیکی مرز با نوار محاصره شده غزه برگزار شد، نداشته اند.

 

بر اساس گزارش دیروز هاآرتص ، مقاومت فلسطین هیچ اطلاع قبلی از  کنسرت موسیقی که در کنار کیبوتز ریم رخ می داد، نداشتند و تجمع به صورت خودجوش مورد هدف قرار گرفت. بر اساس گزارش ها، این حادثه 364 کشته برجای گذاشت و یکی از وقایعی بود که توسط نیروهای اشغالگر (اسرائیل) برای توجیه جنگ نسل کشی جاری در غزه که تاکنون جان بیش از 12000 نفر  را گرفته است، مورد استفاده قرار گرفت.

·تحقیقات پلیس نشان داد که یک هلیکوپتر جنگی ارتش اسرائیل به محل حادثه رسید و به طور غیرمجاز تیراندازی کرد و شرکت کنندگان جشنواره که برخی از آنها از ملیت های دیگر بودند را  کشت.

یک منبع ارشد پلیس گفت: «بر اساس برآورد ما حدود 4400 نفر در این مراسم شرکت کرده بودند که اکثریت بزرگ آنها پس از تصمیمی که برای متفرق کردن رویداد  گرفته شد، موفق به فرار شدند.

در گزارش جداگانه‌ای از کانال 12 تلویزیون اسرائیل آمده است که بازرسان نتوانستند نقشه‌هایی را در کنار اجساد مبارزان کشته شده مقاومت (حماس) مرتبط با این رویداد در فضای باز پیدا کنند، چرا که در موارد دیگر حملات آن روز، مبارزان فلسطینی نقشه‌هایی را حمل می‌کردند که اهداف آنها را مشخص می ساخت.بنا بر گزارش ها، مقاومت فلسطین تنها پس از آن که پلیس شروع به متفرق کردن مهمانان شرکت کننده در کنسرت به دلیل عملیات گسترده تر کرد و متعاقباً به سمت آن براه افتاد، متوجه شد که یک رویداد بزرگ در این منطقه در حال اجرا بوده است.

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که اسرائیل آمار رسمی کشته‌شدگان حملات 7 اکتبر را اصلاح کرد و این رقم را در مقایسه با 1400 نفری که در ابتدا ذکر شد به 1200 نفر کاهش داد. مارک رگو، سخنگوی دولت اسرائیل در برنامه مهدی حسن شو- در تلویزیون ام اس ان بی سی آمریکا - در رابطه با ادعاهای دروغین مورد اعتراض قرار گرفت.دولت اشغالگر اسرائیل تاکنون توضیح نداده است که چگونه مبارزان مقاومت فلسطینی می‌توانستند حمله‌ای در مقیاس بزرگ انجام دهند که منجر به سوختن صدها نفر شود که غیر قابل شناسائی باشند. مگر با کلاشینکف سلاح سبک مورد استفاده مبارزین، می شود  افراد را جزغاله و صدها خودروهای پارک شده در محل کنسرت را مچاله کرد؟یاسمین پورات، یکی از شاهدان اسرائیلی، در مصاحبه با یک برنامه رادیویی در شبکه دولتی کان، نقش نیروهای اشغالگر در کشتار شهروندان اسرائیلی را افشا کرد و گفت: «آنها همه از جمله گروگان ها را از بین بردند. تیراندازی بسیار بسیار سنگین و حتی گلوله باران تانک وجود داشت».

در ماجرائی دیگر پس از آغاز عملیات طوفان  الاقصی توسط حماس در سدروت، اسرائیل در 16 مهر ( 8 اکتبر 2023) ارتش، پلیس و سایر نیروهای امنیتی تدابیر شدیدتری را از سوی ارتش، پلیس و سایر نیروهای امنیتی تشدید کردند.گروهی از اسرائیلی‌ها متهم به سرقت جواهرات و سایر اقلام اسرائیلی‌هایی هستند که در این جشنواره موسیقی کشته شده بودند.

به گزارش خبرگزاری اسرائیلی "نیوز 1" ، پسرعموها «مایر حجاج» و «جولانی گاربی» به همراه فرد سومی كه هویتش فاش نشده است، بعد از ظهر 16 مهر ( 8 اكتبر ) هنگامی كه به یك ایست بازرسی پلیس در نزدیكی شهرك «موشاو گیلات» رسیدند. یک پلیس به دلیل ادامه عملیات حماس و عملیات متقابل اسرائیل از ورود آنها به مناطق اطراف غزه خودداری کرد.بنا بر گزارش ها، این سه مرد ادعا کردند که می خواهند به قربانیان اسرائیلی کمک کنند، بنابراین افسر به آنها پیشنهاد کرد که از مسیر دیگری وارد شوند که با وجود اینکه یک منطقه  بسته نظامی بود، نهایتا موفق به ورود شدند. در آنجا، آنها جستجو کردند و جواهراتی به ارزش  5207 دلار جعبه ابزار، چکش، اره و دمنده برگ به ارزش  1562 دلار  و ابزارهای اضافی به ارزش  208 دلار  به طور کلی، آنها در مجموع   15,621 دلار  از اسرائیلی های مرده سرقت بردند.بر اساس گزارش ها، کیفرخواست علیه این افراد در روز سه شنبه، با جرایم وارده به یک منطقه نظامی بسته و سرقت تحت شرایط اضطراری، به دادگاه بیر شوه ارائه شد، که مورد آخر می تواند منجر به حداکثر مجازات تا چهار سال زندان شود. علاوه بر این، پلیس در بازرسی از منزل حجاج 86 گرم مواد مخدر را کشف کرد که احتمالاً  سبب افزایش مجازات می شود.

یک ماه پس از عملیات حماس و درگیری‌ها در مناطق اطراف نوار غزه، جزئیات جدیدی در مورد کشتار اسرائیلی‌ها در کیبوتس و شهرک‌های آن مناطق و همچنین جشنواره موسیقی در آن نزدیکی آفتابی و فاش می شود. با تصاویری که در فضای مجازی پخش می گردد، نیروهای اسرائیلی را نشان می دهد که از هلیکوپترهای آپاچی به سمت اسرائیلی های فراری شلیک می کنند. چنین افشاگری ها اتهام نقش عوامل و مبارزان حماس در کشتار غیرنظامیان اسرائیلی را زیر سوال برده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/559849/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.