2023/12/08
۱۴۰۲ جمعه ۱۷ آذر
محکومیت یک شرکت هلندی به پرداخت غرامت به ۵ جانباز شیمیایی ایرانی

محکومیت یک شرکت هلندی به پرداخت غرامت به ۵ جانباز شیمیایی ایرانی

بر اساس رای دادگاه لاهه، شرکت FORAFINA (سابقا شرکت KBS Holland) در خصوص فروش مواد اولیه جهت ساخت تسلیحات شیمیایی به عراق در زمان جنگ تحمیلی به پرداخت غرامت به جانبازان شیمیایی ایرانی محکوم شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور و براساس اعلام مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری، رأی بدوی دادگاه بخش لاهه (رای ماهوی) در خصوص دعوای 5 نفر از مصدومین شیمیایی در جنگ تحمیلی علیه دو شرکت هلندی به دلیل فروش مواد شیمیایی به عراق موسوم به پرونده «مصدومین شیمیایی»، 15 نوامبر 2023 صادر شده است.

در این پرونده  5 تبعه ایرانی علیه 2 شرکت هلندی به نام‌های FORAFINA BELEGGINGEN I B.V., of Amsterdam   و  OTJIAHA B.V., in Arnhem  با موضوع جبران خسارت ناشی از صدمات حاصل از گازهای سمی فروخته شده توسط این دو شرکت به عراق در زمان جنگ تحمیلی اقامه دعوا کردند.

براساس‌ رأی دادگاه لاهه، شرکت FORAFINA  (سابقا شرکت KBS Holland) در خصوص فروش مواد اولیه شیمیایی به عراق در زمان جنگ تحمیلی محکوم شد و تقویم خسارت ناشی از محکومیت این شرکت می‌باید در مرحله تعیین خسارت انجام پذیرد.

همچنین در همین رابطه دادگاه شرکت  OTJIAHA  (سابقا شرکت  Melchemie)  و مدیر آن Melchemie  را در رابطه با صدمات وارده به خواهان‌ها ناشی از گازهای سمی بکار گرفته شده به دلیل فقدان دلیل کافی در اثبات آگاهی نسبت به استفاده از مواد اولیه تولیدی در اقدامات ممنوعه (حمله شیمیایی) مسئول نشناخته که موضوع تجدیدنظر خواهی در این بخش از رأی توسط وکیل مربوطه در حال بررسی جهت اقدام است.

رژیم بعث در طول جنگ تحمیلی بیش از سه هزار تن انواع تسلیحات ممنوعه شیمیایی را علیه رزمندگان و غیرنظامیان ایرانی بکار گرفت که باعث شهید و مصدوم شدن هزاران نفر شد. در حال حاضر بیش از 65 هزار نفر مصدوم شیمیایی در کشور شناسایی شده‌اند که به درمان و مراقبت‌های پزشکی نیاز مداوم دارند.

کاربرد سلاح‌های شیمیایی بر اساس پروتکل 1925 ژنو ممنوع بوده و ایران بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در جهان از جنگ جهانی اول تاکنون می‌باشد. پس از ارتکاب این جنایت جنگی توسط رژیم بعث عراق، کنوانسیون منع گسترش، تولید، انباشت و بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و‌ انهدام آنها در سال 1993 امضاء و از سال 1997 لازم‌الاجرا شده و جمهوری اسلامی ایران در سال 1376 به آن ملحق شده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/559813/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.