2023/12/08
۱۴۰۲ جمعه ۱۷ آذر
امروز در تاریخ

امروز در تاریخ

ترور رزم آرا توسط خلیل طهماسبی
خلیل طهماسبی كه در اسفند سال 1329 (هفتم مارس 1951) رزم آرا نخست وزیر وقت را در مسجد سلطانی (مسجد شاه واقع در منطقه بازار تهران) ترور كرده بود پس از تصویب قانون معاف شدنش از مجازات، 27 آبان سال 1331 (18 نوامبر 1952) در مصاحبه با مطبوعات گفت: خیانت رزم آرا به وطن، بر ما (جمعیت فدائیان اسلام) محرز شده بود و من برانداختن او را برعهده گرفتم. پیش از انجام ترور، خانواده ام را از محل سكونتشان نقل مكان دادم زیرا اطمینان داشتم كه پس از رویداد، آنان را زجر و شكنجه می دادند. شب قبل از آن به خانه نرفتم و روز حادثه به مسجد رفتم كه قرار بود رزم آرا برای شركت در مراسم ترحیم آیت الله فیض به آنجا بیاید. هنگام ورود رزم آرا به مسجد، ماموران انتظامی مردم را از مسیر او دور ساختند. یك مامور پلیس مرا برای دور شدن هل داد و دست بر سینه ام گذاشت. دستش به سلاح كمری من كه در جیب بغل بود خورد ولی متوجه آن نشد. من همچنان در صف اول بودم كه رزم آرا به سه قدمی ام رسید و رد شد كه به سویش دویدم و سه گلوله به او زدم. گلوله چهارم در لوله تپانچه گیر كرد ماموران بر سرم ریختند و مرا كه قصد مقاومت نداشتم زیر مشت و لگد قرار دادند كه از حال رفتم و تا دو روز چیزی نفهمیدم. پس از بهوش آمدن، نگرانی من از این بود كه رزم آرا زنده مانده باشد و دیكتاتور شود كه روز بعد با اخباری كه به گوشم رسید این نگرانی ام رفع شد. من خودم را آماده مردن كرده بودم و باكی از اعدام شدن نداشتم و حتی جملاتی را كه می خواستم زیر چوبه دار بگویم در ذهن آماده كرده بودم. در زندان بودم كه ملت پیروز شد و نمایندگان آن (مجلس) مرا از مجازات معاف و آزاد كردند.

 

آزادی گروگان های زن و سیاه ‏پوست آمریكایی به فرمان امام خمینی(ره)
دو هفته پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریكا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام، به امر امام خمینی، گروگان‏های زن و سیاه‏پوست آمریكایی، در ۲۷ آبان ۱۳۵۸ آزاد شدند. حضرت امام خمینی(ره) با این اعتقاد كه زنان و سیاهپوستان آمریكایی، در اصل در ردیف مستضعفان جامعه آمریكایی هستند و ناخواسته به چنین مأموریت‏هایی اعزام می‏شوند، دستور آزادی آنان را صادر فرمودند. حضرت امام در پیام خود مورخ ۲۶ آبان ۱۳۵۸، از دانشجویان خواستند این افراد كه جاسوسی آنان ثبت نشده باشد به وزارت امور خارجه تحویل دهند و فوراً از ایران خارج نمایند.

 

خاطرات هاشمی رفسنجانی
27 آبان سال 1377: اخوى محمد، [معاون اجرایی رییس‌جمهور] آمد. در مورد مراسم سالگرد وفات حاجیه والده [ماه بی‌بی صفریان]، در قم صحبت شد و از كسرى بودجه سال 1377 و پیشنهادهاى گران‌كردن بنزین و رشد مالیات گفت. عصر آقاى [بیژن نامدار] زنگنه آمد. براى مواضع ما در جلسه آینده اوپك، مشورت‌كرد و گفت، فشار زیادى هست‌كه تولید را كم‌كنیم. ایران را متهم مى‌كنند كه مصوبات اوپك را با تولید اضافى، نقص مى‌كند و نیز در نحوه گران‌كردن بنزین و سیستم‌كوپنى كه مورد پیشنهادی را دولت و رهبرى هم موافقت كرده‌اند، مشورت كرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/559803/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.