2023/10/04
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۲ مهر
امروز در تاریخ

امروز در تاریخ

جنگ نادرشاه افشار با اشرف افغان در دامغان
۱۹سپتامبر سال ۱۷۲۹ (۲۸ شهریور) سالروز نبرد نادرقلی افشار (در آن زمان، یك ژنرال و سپهسالار ایران) با اشرف قندهاری (افغان) در میهماندوست دامغان است. میدان این نبرد خونین یكروزه در ۲۰ كیلومتری شمال دامغان و كنار رود كوچك میهماندوست بود. به نوشته كوكل انگلیسی، در این جنگ ۱۲ هزار تن از نیروهای اشرف كشته و نادر نیز ۴ هزار كشته تلفات داشت. عده سربازان نادر (سپاه خراسان از جمله شهرهای هرات، بلخ، مرو و بخارا) در این نبرد ۲۵ هزار تن و شمار نیروهای اشرف ۵۰ هزار نفر بود.

 

 تاسیس سازمان امنیت کشور (ساواك)
لایحه تاسیس سازمان اطلاعات و امنیت كشور (ساواك) كه در شورای وزیران تصویب شده بود 19 سپتامبر 1956 (28شهریور سال 1335) جهت تصویب به مجلس داده شد که پس از بررسی به تصویب رسید. تا زمان اجرای این قانون درسال 1337، امور اطلاعاتی شهرها در دست اطلاعات شهربانی (پلیس) بود كه یك دائره مطبوعات هم داشت، و در روستاها و حومه شهرها از اختیارات ژاندارمری. ساواك حق مداخله در امور نظامیان را نداشت و این كار از وظایف اطلاعات ارتش (ركن 2) بود.در پی تاسیس ساواک، تیمور بختیار فرماندار نظامی تهران رئیس آن شد و کارکنان فرمانداری را هم که عمدتا درجه دار ارتش (گروهبان و استوار) بودند به آنجا منتقل کرد. بنابراین، ساواک برجای فرمانداری نظامی نشست.

 

صدام حسین دیکتاتور عراق در زندان
نوزدهم سپتامبر 2004 (9 ماه پس از بازداشت صدام حسین و دو سال و سه پیش از اعدام او) جان برنز روزنامه نگار آمریكایی درباره زندگی و رفتار وی در زندان از قول «بختیار امین» عضو كابینه موقت عراق در نیویورك تایمز چنین نوشته بود:"صدام كه همچنان خودرا رئیس جمهوری قانونی عراق می داند در محوطه یكی از كاخهای خود در نزدیكی فرودگاه بغداد در یك سلول 3متر در چهارمتر بسر می برد و نظامیان آمریكایی با انواع اسلحه نگهبان این محوطه هستند. او دمپایی پلاستیك بر پا و عبای عربی بر دوش می افكند، قرآن و كتب تاریخ عرب و افتخارات اعراب را می خواند و به گیاه و بوته علاقه مند است و گاهی هم درخواست سیگار و شیرینی می كند. ناشتایی او همان غذای از پیش آماده شده (پاكتی) سربازان آمریكایی است. هر روز سه ساعت هواخوری و ورزش می كند. چون به بیماری بزرگ شدن پروستات مبتلاست و احتمال تبدیل این بیماری به سرطان وجود دارد منظما برای درمان با هلی كوپتر به بیمارستان نظامی آمریكا منتقل می شود. او می گوید كه هرچه را كه در طول سه دهه حكومتش انجام داده بود بر طبق وظایف قانونی اش بود.".

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/528590/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.