2023/10/05
۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۳ مهر
امروز در تاریخ

امروز در تاریخ

1941 - رضا شاه در زندان انگلیسی ها 
هفدهم سپتامبر 1941 (26 شهریور 1320) محمدرضا پهلوی در جلسه فوق العاده مجلس به رعایت كامل قانون اساسی سوگند خورد و شاه شد و قول داد كه اگر درگذشته اشتباهی صورت گرفته جبران كند.
24 ساعت پس از خروج رضاشاه از تهران، در گوشه و كنار شنیده می شد كه وی آزاد نیست. گرچه آزادانه حركت می كند، ولی عملا زندانی دولت انگلستان است و هركجا كه این دولت بخواهد اورا خواهد بُرد و تحت مراقبت قرار خواهد داد و به احتمال زیاد از ایران تبعید و به یك مستعمره دورافتاده انگلستان فرستاده خواهد شد.در همین روز سرلشكر احمد نخجوان كه پس از مرخص كردن سربازان پادگانها و بی دفاع كردن كشور، از دست رضا شاه كتك خورده بود، خلع درجه و زندانی شده بود آزاد شد و ضمن تجلیل از او! پنج روز بعد دوباره وزیر جنگ شد!. سرتیپ علی ریاضی هم كه به همان دلیل زندانی شده بود آزاد گردید. 

 

1978 - مذاكرات صلح «كمپ دیوید» بین سران مصر و اسرائیل
با پایان یافتن جنگ چهارم اعراب و اسرائیل در اكتبر 1973م، خاورمیانه و جهان اسلام شاهد یك تحول عجیب و یك تصمیم جدید در میان یكی از كشورهای سردمدار مبارزه با صهیونیسم بود. انور سادات، رئیس جمهور وقت مصر پس از سرخوردگی از شكست در برابر رژیم صهیونیستی و اتخاذ سیاست نزدیكی به غرب، در ژوئیه 1977م اعلام كرد در ازای خروج نیروهای رژیم صهیونیستی از سرزمین‏های اشغالیِ صحرای سینا، حاضر به امضای قرارداد صلح با رژیم اشغال‏گر قدس خواهد بود. 

 

1332 ش -صدور قرار بازداشت دكتر مصدق 
با این كه دكتر مصدق از بیست و نهم مرداد 1332 زندانی شده بود، در این روز - 26 شهریور - قرار بازداشت وی از سوی یك بازپرس نظامی به اتهام ضدیت با شاه و قصد برانداختن سلطنت صادر شد و همان روز مورد تائید دادستان ارتش قرار گرفت.قرار بازداشت پس ازنخستین جلسه بازپرسی از دكتر مصدق كه 29 روز پس از زندانی شدنش انجام شد صادر گردید.وی به بازپرس كه طبق فرم چاپی بازجویی شغلش را پرسیده بود، خود را نخست وزیر منتخب، و قانونی ایران معرفی كرده بود و دستگیر كنندگانش را كودتاگران و عمال اجانب خوانده بود. تا این زمان بسیاری از همكاران دكتر مصدق دستگیر و زندانی شده بودند. 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/528550/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.