2023/12/08
۱۴۰۲ جمعه ۱۷ آذر
آقایان همانطور که به دنبال حجاب هستید به دنبال معیشت هم باشید
شهراد شاهرخی طهرانی، تحلیلگر اجتماعی

آقایان همانطور که به دنبال حجاب هستید به دنبال معیشت هم باشید

اقتصاد و ‌معیشت جامعه به‌گونه‌ای ست که کمر مردم را خم کرده و سیر صعودی قیمت اقلام خوراکی متوقف نشده است. مردم توانی اداره زندگی خود را ندارند، گرانی نفس جامعه را گرفته است. در این میان جامعه با دوقطبی شدن  و اختلاف مردم میان یکدیگر بر سر حجاب ،اقتصاد و معیشت جامعه ازیادرفته است.

 مسئولین با پرداختن به موضوع پوشش  و حجاب  ، از مسائل مهم غافل مانده‌اند و نیازهای اساسی مردم جدی گرفته نمی‌شود.

باعث تأسف است که جامعه ایران  بخشی از مردم هنوز در فقر و تنگدستی دست و پا بزنند و مخصوصاً اقشار ضعیف و‌ متوسط جامعه نتوانند از عهده مخارج اولیه زندگی خود برآیند.یکی از نکاتی که لازم است توسط دولت و مجلس موردتوجه قرار گیرد ریشه‌یابی معضلات اقتصادی است که در سیاست خارجی نهفته و همواره متغیرهای پولی و مالی را دستخوش تغییر و بی‌ثباتی می‌کند.

وقتی‌که مردم گوشت را کیلویی پانصد هزار تومان می‌خرند ، وقتی قیمت اقلام اساسی مردم صعودی است وقتی دلالان ارز ، سکه و طلا نظم اقتصادی جامعه را به هم زده‌اند، وقتی‌که بخش بزرگی از جامعه به علت گرانی و فقر نمی‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند و فقط قشر خاصی از جامعه یعنی همان مرفهین بی‌درد در تنعم و رفاه زندگی می‌کنند، معلوم است که با پرداختن به موضوعات دیگر از این مسائل بازمی‌مانیم.

البته باید در نظر داشته باشیم که کاهش قدرت خرید مردم به‌ویژه در حوزه محصولات غذایی از یک‌سو آنان را به زیرخط فقر هدایت خواهد کرد و از سوی دیگر کیفیت پایین زندگی، و نبود دارو و عدم بهداشت و کاهش روابط و سلامت اجتماعی و درنهایت بروز انواع بیماری‌ها در جامعه را رقم خواهد زد.

 برای مهار تورم راهی جز اینکه دست دلالان اقتصادی و افراد سودجو را از سیستم ارزی و اقتصادی کشور قطع کنیم،نداریم.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/518103/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.