2023/10/04
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۲ مهر
خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۹ خرداد ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۹ خرداد ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی: آقاى [عباس] آخوندى، [قائم مقام سازمان صداوسیما] آمد.گزارشى از سفر به آمریكا و اقداماتى كه براى راه‌انداختن شبكه تلویزیونى شبیه جام‌جم در آنجا گفت.

آقاى [عباس] آخوندى، [قائم مقام سازمان صداوسیما] آمد.گزارشى از سفر به آمریكا و اقداماتى كه براى راه‌انداختن شبكه تلویزیونى شبیه جام‌جم در آنجا گفت و خبر از تشدید مهاجرت و فرار سرمایه از ایران به آمریكا و كانادا دادكه معلول ناامنى‌هاى اخیر اقتصادى است و از وضع سیاسى داخلى و تشدید تعارض‌ها و درگیرى‌ها و مشكلات اقتصادى و تشدید روند روحیه یأس و بدبینی در مردم، اظهارنگرانى‌شدید نمود و از من خواست‌كه با مطرح‌كردن بحث سازندگى، وارد میدان شوم و امید بدهم. گفت، دفتر رهبرى از آقاى [عطاءالله] مهاجرانى، [وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی]، ناراحت است كه دستور رهبرى را در مورد مهار روزنامه‌ها و مجلات مزاحم، اجرا نكرده است.

آقاى [محمدهادی] مفتح، [مدیر شبکه رادیویی معارف] و همكارانش آمدند و گزارشى از مقدمات تأسیس شبكه رادیویى معارف اسلام در قم را دادند و راهنمایى و كمك خواستند؛ تذكراتى دادم. برنامه مرتب هفتگى از من خواستندكه نپذیرفتم.
عصر [مسئولین] ستاد برگزارى مراسم سالگرد امام آمدند. آقاى [محمدعلی] انصارى، گزارش داد و من هم تشویق‌شان كردم. عفت هم در دفتر، با خانم‌هایى كه از قطر آمده‌اند، ملاقات داشت و گفت از وضع ایران، تعریف و تمجید مى‌كرده‌اند.

شب در دفتر آقاى خاتمى، [رییس‌جمهور]، با سران قوا جلسه داشتیم. از وضع جارى و اختلافات و بى‌حرمتى‌ها و نزاع‌ها و كینه‌توزى‌ها انتقاد شد و قرار شد فكرى بشود. انتقادات و دستورات رهبرى به آقاى مهاجرانى دربارة وضع مطبوعات نقل شد. آقاى [علی‌اکبر] ناطق [نوری]، [رییس مجلس]، خبر كسالت رهبرى را دادكه دكترها به ملاحظه وضع قلب‌ایشان گفته‌اند، استراحت كنند و برنامه ملاقات با نمایندگان امروز را هم به خاطر جلوگیرى از شایعات انجام داده‌اند، اما مختصر. آقاى [محمد] یزدى، [رییس قوه قضاییه]، خبر دادند كه جلوی اجراى حكم اعدام [مرتضی] فیروزى، [سردبیر روزنامه تهران‌تایمز] را  به دلیل عدم توجه به مسأله انكار بعد از اقرار گرفته‌اند.

در اخبار امروز، آزمایش‌هاى هسته‌اى پاكستان، هنوز مورد توجه است و در محافل اسلامى و دنیاى اسلام، مورد استقبال قرارگرفته. در مسایل داخلى، تهاجم به برنامه دوم خرداد در دانشگاه، داغ است. اخبار نمازهاى‌جمعه شهرستان‌ها نشان مى‌دهدكه به صورت برنامه‌ریزى‌شده، اكثر شهرها انتقادكرده‌اند و به خصوص در تبریز و قم، در خطبه‌هاى پیش از نمازجمعه، خیلى‌ تُند بوده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/516169/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.