2023/05/30
۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد
بُرد قلیچداراوغلو در انتخابات به معنی پیروزی آمریکا است/رقیب ما می‌گوید که باید از شمال سوریه خارج شویم؛ در حالی که این راهبرد نادرست است
اردوغان در یک مصاحبه تلویزیونی:

بُرد قلیچداراوغلو در انتخابات به معنی پیروزی آمریکا است/رقیب ما می‌گوید که باید از شمال سوریه خارج شویم؛ در حالی که این راهبرد نادرست است

رییس جمهور ترکیه و نامزد ائتلاف جمهور، پیروزی کمال قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف ملت و رقیب خود در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را به معنی پیروزی آمریکا خواند.

به گزارش ستاره صبح آنلاین «رجب طیب اردوغان» در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه دی و سی. ان. ان. ترک گفت: پیروزی رقیب من به معنی موفقیت نزول خواران لندن نشین، شرکت‌های آمریکایی و تروریست‌ها خواهد بود.

 وی با بیان این که «نباید به کسانی که درصدد اخلال در اتحاد و صلح در داخل ترکیه هستند، فرصت دهیم»، افزود: من به خاطر همین دیدگاه، مورد هجمه رسانه‌ها و مجلات غربی قرار گرفتم و آن‌ها هم به خوبی از دیدگاه من نسبت به خود خبر دارند و به همین علت می‌گویند که اردوغان باید ببازد.

اردوغان ادامه داد: تمام مخالفان من، از همان جایی که سازمان‌های تروریستی دستور می‌گیرند، هدایت می‌شوند.

وی اضافه کرد: آن‌ها همچنان به جای امید دادن به جامعه و مردم ترکیه، از لفاظی سیاسی، سیاه نمایی و انتشار محتوا‌های منفی در تبلیغات استفاده می‌کنند، ولی مردم ترکیه روز یکشنبه به آن‌ها درس و پاسخ لازم را خواهد داد.

رییس جمهوری ترکیه همچنین گفت: یک نفر سعی دارد که با تنش، قطبی سازی و زبان تلخ سیاست جلو رود، ولی این کار، روش ما نیست و ما صرف نظر از این که ملت به چه کسی رای دهد، همه را در آغوش می‌گیریم و معتقدیم که رای مردم هر کسی که باشد، در نهایت همه ۸۵ میلیون جمعیت ترکیه برنده انتخابات خواهند بود.

وی تاکید کرد: ما به جای ترسیم افق تاریک و طرح گفتمان سیاسی منفی، رویکرد مثبتی به انتخابات و حق انتخاب همه مردم داریم و اقدامات رقبا را تکرار نمی‌کنیم و با رد ادعای زن ستیز بودن حزب عدالت و توسعه و با رد مطلق خشونت علیه زنان، اعلام می‌کنیم که هم اکنون ۱۷ زن از حزب ما وارد پارلمان شده و جوان‌ترین نماینده منتخب مجلس هم، زنی است که از حزب ما به مجلس راه یافته است.

نامزد ائتلاف جمهور در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اظهار کرد: زمانی که ما پیشنهاد آزادی استفاده از روسری و حجاب را اجرا کردیم، رقیب من کمال قلیچداراوغلو بلافاصله برای لغو آن به دادگاه قانون اساسی متوسل شد، ولی اکنون این اقدام خود را تکذیب می‌کند.

وی قلیچداراوغلو را به دروغ گویی متهم کرد و با بیان این که او بنیانگذار اختصاصی «اتاق‌های ترغیب» در دانشگاه برای برچیدن حجاب بود، گفت: ژست‌های آزادی خواهانه امروز آن‌ها قابل قبول نیست چرا که آن‌ها با تاسیس اتاق‌های اقناع و ترغیب در دانشگاه‌ها، دختران محجبه ترکیه را دچار رنج و اشک کردند.

اردوغان همچنین ادعا کرد: ما در ۲۱ سال گذشته که قدرت را در اختیار داشتیم، هیچ زنی را از حقوق خود محروم نکردیم و زنان ترکیه اعم از کارگر، مربی، کارآفرین و خانه دار، حقوق جدید و بسیار بیشتری کسب کردند و میزان بهره‌مندی آن‌ها از تحصیلات عالی هم به ۸۸ درصد رسید.

وی خطاب به قلیچداراوغلو رقیب انتخاباتی خود گفت: او به پایان راه رسیده و در فضای رقابتی به سراغ کسانی رفته که حتی یک درصد هم پتانسیل رای نداشتند، ولی ۴۰ کرسی مجلس از حزب خود را به آن‌ها واگذار کرد.

رییس جمهور ترکیه با اشاره به بیشتر بودن آرای حدود پنج درصد افزون‌تر خود از قلیچداراوغلو رقیب خود، از مردم برای حضور جدی در پای صندوق‌های رای دعوت کرد و ادامه داد: حتی یک رای هم بسیار مهم است و یک رای برای کسب اکثریت و پیروزی می‌تواند همه چیز را تغییر دهد.

اردوغان «گام‌های درست برای قرن ترکیه» را مانیفست انتخاباتی حزب عدالت و توسعه و دولت محتمل آینده خود اعلام کرد و افزود: در این مانیفست آموزش، سلامت، حمل‌ونقل، انرژی، کشاورزی و مبارزه با تروریسم در اولویت خواهد بود و در پنج سال آینده، یک بار برای همیشه مساله تروریسم در ترکیه ریشه کن خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت پیروزی در دور دوم انتخابات صبح روز دوشنبه اولین اقدام او چه خواهد بود، گفت: با دوستان خود مشورت کرده و اول از همه به سرعت کابینه دولت جدید را تشکیل خواهیم داد.

نامزد ائتلاف جمهور بیان کرد: رقیب ما می‌گوید که باید از شمال سوریه خارج شویم؛ در حالی که این راهبرد نادرست است.

اردوغان روند مذاکرات چهارجانبه عادی سازی روابط ترکیه با سوریه را از نگاه خود مثبت خواند و ادامه داد: مذاکرات به خوبی پیش می‌رود و در حال پیشرفت است و بر روی مکانیسم‌های مشترک کار می‌شود.

اردوغان "رفراندم" خواندن دور دوم انتخابات ترکیه از سوی قلیچداراوغلو را تقبیح کرد و افزود: "در این زمینه ملت تصمیم می‌گیرد؛ و اگر ملت ترکیه بگوید "اردوغان ادامه بده. "، مساله تمام شده است. با دو نامزد، رفراندوم برگزار نمی‌شود. "

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/516068/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.