2023/10/04
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۲ مهر
خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۲ خرداد ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۲ خرداد ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی: اخوى محمد، [معاون اجرایی رییس‌جمهور] آمد. گزارش جلسه مشورتی سامان‌دهى اقتصادى را دادكه بى‌ثمر است. از وضع اقتصادى نگران است.

كمیسیون زیربنایى و امور تولیدی [مجمع تشخیص مصلحت نظام] جلسه داشت. شش بند دیگر از سیاست‌هاى نفت وگاز تصویب شد. آقایان [محسن] نوربخش، [رییس‌کل بانک مرکزی]، [غلامرضا] آقازاده، [رییس سازمان انرژی اتمی] و [بیژن نامدار] زنگنه، [وزیر نفت] گفتند، گروهى كه آقاى خاتمى، [رییس‌جمهور]، براى بحث مشاوره در سامان‌دهى اقتصاد به‌كارگرفته، سطحى بحث مى‌كنند و به‌جایى نمى‌رسند. بعضى براساس نظر وزارت‌اقتصاد، دم از ارزان‌كردن ارز مى‌زنند وگاهى صحبت از استقراض از بانك‌مركزى است و از گران‌كردن بنزین هم صحبت‌مى‌شود كه بهترین‌راه، براى تأمین بخشى ازكسری‌بودجه است و گفت، سیاست بانك مركزى و سازمان برنامه و بودجه، ادامه سیاست تعدیل است.

بعد از جلسه، آقای آقازاده ماند و گزارش سفر به روسیه و توافق‌ها و قرارداد آموزش براى ساخت راكتور هسته‌اى را داد و از رییس‌جمهور گله‌داشت كه ارز مورد نیاز را نداده و گفت، اگر ندهد، نمى‌تواند بماند و براى تأمین‌ارز استمدادكرد.

عصر [آقای قدرت‌علی حشمتیان]، نماینده، امام‌جمعه، فرماندار و سایر مسئولان شهر سُنقُركلیایى‌آمدند، براى تشكر به‌خاطركارهاى بزرگى‌كه براى شهرستان‌كرده‌ام، از قبیل راه و كار و بیمارستان و مدرسه و... و براى امور دیگركمك‌ خواستند.

آقاى [مسیح] مهاجرى، رییس روزنامه جمهورى اسلامى آمد. از مراسم دوم خرداد انتقاد داشت و از رفتارهاى نامناسب گروه‌هاى طرفدار آقاى خاتمى و براى علاج مسایل سیاسى و اقتصادى از من خواست كمك كنم و تذكراتى در مورد روزنامه فائزه داشت‌كه افراد نامناسب را به كار نگیرد.
آقاى [محمدباقر] نویسى، رییس دفتر رییس‌مجلس آمد. از میدان‌دارى نكردن من و خلأ مدیریت‌كلان دركشور، اظهارنگرانى و اعلام‌خطركرد و گفت،آقاى ناطق [نوری] و آقاى مهدوى‌كنى هم بریده‌اند و رهبرى هم دخالت‌شان به نفع نیست و همان رفتن به دانشگاه [تهران] و پیام براى [مردم] اصفهان هم ضرر داشته و سطح ایشان را پایین آورده است.

اخوى محمد، [معاون اجرایی رییس‌جمهور] آمد. گزارش جلسه مشورتی سامان‌دهى اقتصادى را دادكه بى‌ثمر است. از وضع اقتصادى نگران است. [آقای عبدالله بن عبدالحسن الترکی]، وزیر اموراسلامی، اوقاف و ارشاد عربستان‌سعودی آمد. ازآثارمهم سفر من و لزوم ادامه توسعه همكارى گفت.

    

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/506031/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.