2023/10/05
۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۳ مهر
۵۰۰ دلار ارز دولتی برای هر حاجی ایرانی+جزئیات

۵۰۰ دلار ارز دولتی برای هر حاجی ایرانی+جزئیات

با تصویب دستورالعمل فروش ارز به حجاج ۱۴۰۲؛ سقف فروش ارز برای هر زائر بدون شرایط سنی مبلغ حداکثر ۵۰۰دلار تعیین شده است.

زئران حج میتوانند با مراجعه به شعب منتخب ارزی بانک ملی نسبت به دریافت ارز اقدام کنند. زائران حج میتوانند از شعب بانک ملی 500 دلار ارز با نرخ صرافی ملی دریافت کنند.

به گزارش تسنیم، بنابراین سقف فروش ارز برای هر زائر بدون شرایط سنی مبلغ حداکثر پانصد (500) دلار آمریکا است؛

در متن دستورالعمل ابلاغی بانک ملی به شعب آمده است:

فروش و پرداخت ارز به زائرین حج تمتع توسط تمامی شعب ارزی با شرایط ذیل امکان پذیر میباشد؛

1- سقف فروش ارز برای هر زائر بدون شرایط سنی مبلغ حداکثر پانصد (500) دلار آمریکا است که از طریق سامانه ارزی ملی - زیر سیستم صندوق و حساب ارزی مشتریان مدیریت فروش ارز سیاحتی و زیارتی پس از ارائه کارت ملی و احراز هویت و ثبت اطلاعات در سامانه یاد شده انجام می پذیرد.

2- نرخ فروش مندرج در نرخ نامه خرید و فروش اسکناس که به صورت روزانه توسط دایره معاملات ارز اداره کل خارجه در سامانه ارزی ملی تمام اعمال می گردد. مبنای محاسبه معادل ریالی می باشد.

3-کارمزد متعلقه به میزان سه در هزار معادل ریالی ارز فروخته شده محاسبه و تمامی آن به حساب کارمزد شعب منظور خواهد شد.

4- شعب لزومی به ثبت اطلاعات فروش ارز بابت زیارتی حج تمتع در سامانه نظارت ارز (سنا) بانک مرکزی نخواهند داشت.

5- با عنایت به ایجاد دسترسی به وب سرویسی سازمان حج و زیارت از طریق سامانه ارزی ملی، همه مراحل فروش ارز شامل اخد استعلام اطلاعات زائر، ثبت اطلاعات فروش و صدور اسناد حسابداری، در سامانه مذکور انجام میگیرد.

توضیح اینکه پس از درج کد ملی زائر در فیلد مربوطه، استعلام صحت اطلاعات زائر به صورت سیستمی از وب سرویس سازمان حج و زیارت انجام و در صورت تایید مراتب، به کاربر اجازه ادامه کار داده میشود. همچنین در صورت عدم تایید، با نمایش پیغام دریافتی از وب سرویس، از ادامه کار ممانعت به عمل می آید.

6- شعب ارزی باید از گزینه مربوط به فروش ارز زیارتی - حج تمتع در فیلد (بابت) در سامانه ارزی ملی بانک استفاده نمایند.

7- ثبت شماره سریال اسکناسهای پرداختی به زائرین در پشت فرم فروش ارز (فرم نمونه 1871) و نگهداری آن در سوابق شعبه به منظور پیشگیری از بروز عواقب احتمالی موضوع الزامی است.

8- با توجه به اعلام آمادگی اداره کل خارجه مبنی بر تأمین اسکناس بیگانه بابت فروش ارز حج تمتع - ادارات امور شعب میتوانند در صورت عدم تکافوی اسکناس دلار آمریکا موجود در سطح شعب تابعه ، مبادرت به ارسال سپام از طریق شعبه مرکزی خود نموده تا پس از انجام هماهنگی های لازم اسکناس مورد نیاز از طریق اداره کل خزانه به نماینده معرفی شده اداره امور شعب تحویل گردد.

9- با عنایت به اینکه فروش ارز حج تمتع سال جاری صرفا به بانک ملی ایران محول گردیده، ضروری است همه همکاران ذی ربط به منظور ارائه خدمات مطلوب به زائرین اهتمام لازم به عمل آورند.

10- ادارات امور با در نظر گرفتن تعداد مراجعه کنندگان به شعب تحت پوشش در صورت لزوم و ضمن هماهنگی با مقامات استانی نسبت به افزایش ساعت ارائه خدمت شعبه شعب مورد نظر با رعایت ضوابط و مقررات اقدام نمایند.

11- برقراری امکان فروش ارز مسافرتی هوایی در بستر اینترنت از طریق پیام رسان بله و متعاقبا زیارتی حج تمتع در حال پیاده سازی می باشد که به محض عملیاتی شدن به واحدها اطلاع رسانی خواهد شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/506009/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.