2023/05/30
۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد
پیروزی کمال قلیچدار ایرانی تبار در انتخابات ترکیه به سود مردم ایران است
علی بیگدلی در گفت‌وگو با ستاره صبح آنلاین:

پیروزی کمال قلیچدار ایرانی تبار در انتخابات ترکیه به سود مردم ایران است

بیگدلی می گوید: پیروزی قلیچدار اوغلو با توجه به اینکه ریشه ایرانی دارد و علوی مذهب است شاید بیشتر به نفع ایران باشد.

ستاره صبح آنلاین:انتخابات ریاست جمهوری ترکیه 24 اردیبهشت ماه برگزار می شود.دو رقیب اصلی در این انتخابات رجب طیب اردوغان و کمال قلیچدار اوغلو معروف به گاندی ترکیه است.اردوغان نماینده حزب عدالت و توسعه و قلیچدار اوغلو نماینده ائتلاف اتحاد ملت از 6 حزب رسمی ترکیه است.نظر سنجی ها از پیشتازی قلیچدار اوغلو خبر می دهند اما کنار گذاشتن اردوغان از قدرت پس از 20 سال به نظر می رسد کار آسانی نباشد.در ارتباط با اینکه پیروزی کدام فرد به نفع ایران است ستاره صبح گفتگویی با علی بیگدلی تحلیلگر روابط بین الملل و استاد دانشگاه شهید بهشتی انجام داده که در ادامه می خوانید:

  به نظر شما پیروزی کدام طرف در انتخابات ترکیه می تواند به نفع ایران باشد؟
به طور کلی اردوغان نگاهی معطوف به خارج از ترکیه دارد به همین دلیل در اظهارنظرهای انتخاباتی به الهام علی اف توجه ویژه ای دارد.به طوری که پیش از انتخابات در اظهار نظری گفته بود «یک برادر جدا افتاده ای داریم که باید به خانه برگردد».این سخن را می توان به نوعی دعوا بر سر آذربایجان ایران تعبیر کرد.اردوغان حمایت های زیادی هم از باکو در جریان جنگ با ارمنستان کرد که تنش هایی بین آنکارا و تهران به وجود آورد.
اما نگاه کمال قلیچدار اوغلو بیشتر به درون است.کمال در یکی از سخنرانی های انتخاباتی اش اعلام کرده در صورت پیروزی ویزای کشورهای اتحادیه اروپا برای اتباع ترک برداشته خواهد شد که بعید به نظر می رسد که اتحادیه اروپا با این مسئله موافقت کند.همچنین وی اعلام کرده در صورت پیروزی پناهنده ها را بیرون خواهد کرد.ترکیه حدود سه میلیون پناهنده دارد که دو میلیون آن سوری هستند.
این در حالی است که برخی منابع اعلام کرده اند اردوغان به دو میلیون سوری کارت اقامتی داده تا بتواند از رای آن ها در انتخابات استفاده کند.این موضوع بعید به نظر نمی رسد زیرا اردوغان در فعالیت های انتخاباتی بسیار زیرک است.
بنده فکر می کنم پیروزی قلیچدار اوغلو با توجه به اینکه ریشه ایرانی دارد و علوی مذهب است شاید بیشتر به نفع ایران باشد.
ایران با اردوغان در سوریه مشکل دارد زیرا نیروهای ترک از خاک سوریه به طور کامل خارج نمی شوند.همچنان در مسئله تنش با آذربایجان و بخشی هم بر سر مسئله عراق بین ایران و ترکیه مشکل وجود دارد.
اظهاراتی که مقامات آذربایجان علیه ایران مطرح می کنند با حمایت های پنهانی اردوغان است.او تلاش کرده تا به یک شخصیت بین المللی تبدیل شود به همین دلیل نه تنها با ایران مشکل دارد بلکه با ناتو و اتحادیه اروپا هم زاویه پیدا کرده است.
دوره اول ریاست جمهوری اردوغان ترکیه تلاش می کرد که به عضویت اتحادیه اروپا در آید که آرزوی دیرین مردم ترکیه بود اما در آن زمان رئیس جمهور فرانسه "فرانسوا اولاند" در پارلمان فرانسه اعلام کرد که اتحادیه اروپا مرکز مسیحیان است و مسلمانان نمی توانند به عضویت آن در بیایند.
بنابراین پس از ناکامی در اروپا به سمت عثمانی گرایی در منطقه روی آورد و تلاش کرد با کشورهای عربی رابطه خوب داشته باشد.تلاش او برای تاثیر گذاری در لیبی،مصر،اردن و عربستان و برقراری روابط با این کشورها نتایج موفقی به دنبال نداشته است.

  با توجه به گرایشات غرب گرایانه قلیچدار اوغلو به  نظر شما پیروزی او به نفع ایران خواهد بود یا خیر؟
برای ترک ها گرایش به سمت اروپا اهمیت دارد اما اینکه به هر نحوی تلاش کنند به سمت اروپا بروند اینطور نخواهد بود.ترکیه از بازار اتحادیه اروپا سهم خوبی داشت که آن را تقریبا از دست داده است.بنابراین قلیچدار اوغلو به خاطر اینکه بتواند رای کردها و ترک های علوی را بدست آورد روی گرایش به سمت اروپا تاکید می کند اما تصور نمی کنم بتواند به این وعده به درستی عمل کند.
قلیچدار اوغلو یک بار در انتخابات شهرداری استابول در سال 2007 شکست خورد.
آخرین باری که اردوغان در شهر ازمیر سخنرانی کرد با استقبال پر شوری مواجه شد.ازمیر خواستگاه علویان ترکیه است بنابراین نمی توان روی نتیجه نظرسنجی ها حساب باز کرد.
اردوغان با سیستم های پیچیده امنیتی و تاسیس کانون های حمایت گر و خرید رای از مردم مدیریت بسیار خوبی در کمپین های انتخاباتی دارد و به همین دلیل 20 سال است که در قدرت است.
اروپا نیز از عملکرد اردوغان آنچنان خشنود نیست.اردوغان خلاف قوانین بین المللی از روسیه اسلحه خریداری کرد.به نظر می رسد رویکرد اردوغان در سیاست خارجی دارای یک انسجام لازم نبود و برنامه ریزی لازم را نداشت.
ترکیه دارای سه مشکل اساسی است:مسئله اول تورم،گرانی و کاهش ارزش لیر.مسئله دوم مسئله پناهندگان است که 3میلیون پناهده فشار زیادی به اقتصاد ترکیه وارد کرده اند و مسئله سوم عدم موفقیت در سیاست خارجی است.این سه مسئله نقاطی هستند که کمال می تواند از آنها علیه اردوغان استفاده کند.
اردوغان نشان داده که در روزهای آخر انتخابات نتیجه را به سمت خود بر میگرداند.او در چند سال گذشته منفعتی برای ایران نداشته است و تنش در شمال ایران را تشدید کرده است.

  شما چقدر احتمال می دهید کمال قلیپدار پیروز شود؟
کمال محصول ائتلاف شش حزب است که این احزاب رای بالایی ندارند.هر کدام از این احزاب 2 یا 3 درصد رای دارند.اما در نظر سنجی ها کمال پیشتاز است.کمال تلاش می کند رای هایی که خاموش و پنهان است را بدست اورد.رای هایی مانند ارامنه و زنان.
امکان دارد که انتخابات به دور دوم کشیده شود و اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود احتمال پیروزی اردوغان بیشتر خواهد شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/485737/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.