2023/05/30
۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد
یک سوم اقتصاد جهان زیر تیغ تحریم

یک سوم اقتصاد جهان زیر تیغ تحریم

پیامدهای انسانی تحریم های اقتصادی
نتایج همان هائی می باشد  که هر ناظری از اعمال تحریم ها انتظار آن را دارد. تحریم ها به شکلی بسیار گسترده استفاده می شود. آنها به ندرت به هدف اصلی خود خدمت می کنند و در واقع به اهداف خود نمی رسند. آنها به فقرا بیشتر از رهبرانی که ظاهراً مورد هدف قرار می گیرند، آسیب می رساند.وقتی نزدیک به یک سوم اقتصاد جهان تحت تحریم است، دو سوم دیگر نیز ضرر می کنند. بنابراین منطقی است که همه همه تحریم هایی را که توسط شورای امنیت صادر نشده اند لغو گردد. حتی تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل تنها باید به صورت پراکنده و به شیوه‌ای بسیار هدفمند استفاده شوند. تحریم هایی که کل اقتصاد یک کشور را تحت تاثیر قرار می دهد غیرانسانی است و باید ممنوع شود.تحریم‌های آمریکا حدود 24 کشور را هدف قرار داده است و برخی از کشورها تقریباً تمام اقتصادشان تحت تحریم است. چرا این سیاست ها برقرار هستند، چه تاثیراتی دارند و چقدر در دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود موفق هستند؟ تحریم‌ها هزینه‌های انسانی هنگفتی دارند و نه تنها بی‌اثر هستند، بلکه احتمالاً اثرگذار نیستند. در مورد این نکات، توافق قاطع در ادبیات دانشگاهی وجود دارد. چنین سیاست‌هایی می‌توانند عملکرد اقتصادی کشور مورد نظر را کاهش، سلامت عمومی را تنزل و سالانه ده‌ها هزار نفر را در تحت شدیدترین رژیم‌های تحریمی به‌دنبال داشته باشند. علاوه بر این، آنها تقریباً همیشه در دستیابی به اهداف خود شکست می خورند، به ویژه زمانی که هدف تغییر رژیم یا تغییرات رفتاری قابل توجه مربوط به آنچه دولت ها منافع اساسی خود را در نظر می گیرند، باشد. تحریم ها حتی می توانند نتیجه معکوس داشته باشند.

اعداد شگفت‌انگیز 
در شش دهه گذشته، استفاده از تحریم های اقتصادی توسط قدرت های غربی و سازمان های بین المللی رشد چشمگیری داشته است. در اوایل دهه 1960 کمتر از 4 درصد از کشورها مشمول تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا یا سازمان ملل بودند. در حالیکه امروزه این سهم به 27 درصد افزایش یافته است. وقتی تأثیر آنها بر اقتصاد جهانی را در نظر بگیریم، مقادیر مشابه است: سهم تولید ناخالص داخلی جهانی تولید شده در کشورهای تحت تحریم از کمتر از 4 درصد به 29 درصد در همان دوره افزایش یافت. به عبارت دیگر، اکنون بیش از یک چهارم کشورها و نزدیک به یک سوم اقتصاد جهان در معرض تحریم های سازمان ملل یا کشورهای غربی قرار دارند.بر اساس قوانین بین‌المللی، تنها تحریم‌هایی که توسط شورای امنیت سازمان ملل اعمال می‌شوند، دارای اعتبار قانونی هستند. تحریم های ایالات متحده یا اتحادیه اروپا بر اساس قوانین بین المللی استفاده غیرقانونی از ابزار دولتی به شمار می رود. ایالات متحده به طور مداوم از تحریم ها استفاده می کند تا با تحت فشار قرار دادن کشورهای متخاصم خواسته های خود را  بر آنها تحمیل نماید. تا قبل از جنگ اخیر در اوکراین، اتحادیه اروپا از تحریم‌ها بیشتر برای «انجام کاری» استفاده می‌کرد که ایده‌ها یا توانایی‌های دیپلماتیکش تمام شده بود.

تاثیر بومرنگی تحریم ها
تحریم های اخیر روسیه توسط اتحادیه اروپا ثابت کرد که صدمه زدن به روس ها بسیار کمتر از آسیب رساندن به مردم  خود در اتحادیه اروپا بوده است. این یک اشتباه فاجعه بار از سوی رهبران این اتحادیه بود که با تحریم های پیشگیرانه که ایالات متحده پیش از ورود روسیه به جنگ داخلی در اوکراین به جانبداری از اوکراینی های روس تبار، موافقت کردند. بدیهی است که عواقب این کار مشخص و فکر نشده بود.
5 مه 2023- تارنمای مون آو آلاباما- برگردان و تنظیم علی اصغر شهدی
Asghar.shahdi@gmail.com

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/485735/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.