2023/10/05
۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۳ مهر
تورم و رشد قیمت ارز باهم رابطه تعادلی دارند
هومن زنگنه، تحلیلگر بازار ارز

تورم و رشد قیمت ارز باهم رابطه تعادلی دارند

بازار ارز بازاری است که نوسانات آن متاثر از رویدادهای مهم اقتصادی و سیاسی کشور است. هر اتفاق خرد یا کلان اول به طور مستقیم تاثیر خود را در بازار ارز نشان می دهد و سپس آثارش به بازار طلا و سکه تسری پیدا می کند. دیگر بازار ها مثل خودرو و مسکن هم در پله های بعدی قرار دارند. رویداد ها و اخبار خارجی در قیمت ارز اهمیت دارند و عوامل خارجی که در تنظیم نرخ بازار ها نقش دارند.

تحلیل و تفسیر عوامل خارجی و روابط سیاسی ، اقتصادی و اتفاقات مثبت یا منفی که در حوزه روابط ایران با کشورهای دیگر رخ می دهد، باعث نواسانات بازار ارز هستند. اما در مقابل این دلایل خارجی، در داخل هم اتفاقاتی مثل افزایش تقاضای دلار، ورود نقدینگی به بازار و کاهش سود سپرده های بانکی از جمله علل افزایش قیمت دلار هستند.

عواملی از جمله تقاضای دلار برای سفرهای خارجی که با نزدیک شدن فصل تابستان تشدید می شود هم از جمله دلایل بالا رفتن تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت ارز است.

نیاز به دلار برای واردات کالا هم از جنس تقاضا است و کمبود عرضه در این حوزه هم می تواند به افزایش نرخ دلار دامن بزند.

فضای روانی داخل هم می تواند از عوامل نوسان قیمت دلار در بازار باشد.دیده شده در دوره هایی انتشار اخبار نادرست و جهت دادن به حرکت توده وار باعث تشدید نوسانات ارزی شده است.

از سویی به واسطه شروع سال 1402 و با استارت خوردن بودجه سال که با افزایش همراه بود شاهد تورمی هستیم که به مرور در بخش های مختلف احساس می شود. افزایش حجم بودجه تورمی را به اقتصاد تحمیل می کند. و تورم ناشی از این افزایش بودجه در کم شدن ارزش پول ملی دیده می شود. همین کاهش ارزش پول ملی به طور قابل توجهی موجب افزایش نرخ ارز نیز می شود.

در روزهای پایانی سال گذشته اثرات روانی توافق بین ایران و عربستان به شکل حبابی در بازار ها دیده شد ولی تاریخ انقضای آن خبر تمام شده و دیگر پرداختن به آن هم نمی تواند به عنوان خبری تاثیر گذار ارزش آفرینی کند مگر اینکه اثرات واقعی توافق به شکل عقد قرارداد ها پدیدار شوند.

از سویی اخباری مبنی بر تنش هایی در حوزه خلیج فارس و برخورد هایی با نفت کش ها منتشر شده که بازار نسبت به چنین اخباری حساس است.

امروز تورم در کشور ارقامی حدود 50% را نشان می دهد، همین رقم روی نرخ ارز بازیگری می کند و نرخ ارز را بالاتر خواهد برد.با توجه به تاثیر افزایش بودجه می توان دورنمایی از رشد قیمت دلار پیش بینی کرد.

اخبار جدیدی از تحریم ها نیز منتشر شده که البته نقش این تحریم ها پیش از دیده شدن نقش واقعی آن ها در اقتصاد، با تاثیری که اخبار تحریم ها به وجود می آورد، برجسته می شود.

به طور کلی افزایش تورم و رشد نرخ ارز با هم در یک رابطه تعادلی قرار دارند و هر دو بر هم اثر می گذارند. در حال حاضر هم وضعیت تورم در داخل کشور بر روی نرخ ارز اثر گذاشته و دلار را افزایشی می کند. همچنین اخبار و رویدادهای مثبت یا منفی بستر افزایش یا کاهش نرخ ارز را پدید آورده است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/475583/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.