2023/05/30
۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد
اسرائیل شکست خورده در خارج و نامشروع در داخل/تل آویو پس از ناکامی در تنش آفرینی در جنوب ایران به دنبال درگیری در شمال ایران است/حملات اسرائیل به لبنان و فلسطین از سوی کشورهای عرب و ترک منطقه محکوم است
یادداشت/پیام فیض سردبیر ستاره صبح آنلاین;

اسرائیل شکست خورده در خارج و نامشروع در داخل/تل آویو پس از ناکامی در تنش آفرینی در جنوب ایران به دنبال درگیری در شمال ایران است/حملات اسرائیل به لبنان و فلسطین از سوی کشورهای عرب و ترک منطقه محکوم است

پیام فیض نوشت:اسرائیل تصور می کرد اگر به مناطق عرب نفوذ کند نه تنها به ایران نزدیک شده بلکه می تواند از همسایه های ایران یک پایگاه نظامی علیه جمهوری اسلامی بسازد.پروژه ای که توسط طرح صلح ابراهیم دنبال می شد.البته این تنها طرح اسرائیل نبود بلکه نشست شرم الشیخ و نشست نقب که با حضور آمریکا و کشورهای عربی برگزار شد نشانه هایی از تلاش های اسرائیل برای نفوذ در دل اعراب و ایران هراسی در منطقه بود.

«پیام فیض» سردبیر ستاره صبح آنلاین نوشت: تلاش های چندین ساله اسرائیل در پروژه ایران هراسی در منطقه خاورمیانه یک شبه به باد رفت.توافق غیر منتظره ایران با عربستان خبری بود که دولت رژیم اشغالگر را در بهت و حیرت فرو برد.طرح تل آویو در سال های اخیر حضور در کشور های منطقه خلیج فارس و تعمیق روابط با شیخ نشین های خلیج فارس بود.اسرائیل تصور می کرد اگر به مناطق عرب نفوذ کند نه تنها به ایران نزدیک شده بلکه می تواند از همسایه های ایران یک پایگاه نظامی علیه جمهوری اسلامی بسازد.پروژه ای که توسط طرح صلح ابراهیم دنبال می شد.البته این تنها طرح اسرائیل نبود بلکه نشست شرم الشیخ و نشست نقب که با حضور آمریکا و کشورهای عربی برگزار شد نشانه هایی از تلاش های اسرائیل برای نفوذ در دل اعراب و ایران هراسی در منطقه بود.
می توان گرفت زوال آرزوهای رژیم صهیونیستی از سفر شی جین پینگ به منطقه آغاز شد.تل آویو فکرش را هم نمی کرد با حضور چین در نشست سران کشورهای عربی در ریاض استارت توافقات صلح بین ایران و کشورهای عربی زده شود.
فریال سعید، دیپلمات ارشد سابق امریکایی، به ریسپانسیبل استیت کرفت گفت: «اسرائیلی ها به توافق دیپلماتیک عربستان و ایران به چشم یک شکست استراتژیک بزرگ می نگرند. ایران چالش اصلی امنیتی آنها و یک دشمن قدرتمند است که در سراسر خاورمیانه نفوذ و متحدانی دارد. آنها تصور می کردند در حال ایجاد یک ائتلاف قوی ضد ایرانی در منطقه هستند. اما حالا، رقیب اصلی و قدرتمندترین کشور عربی که حضور آن در هر ائتلاف منطقه ای برای مقابله با ایران لازم قلمداد می شود، پیش از عادی سازی روابط با اسرائیل، در حال دادن دست دوستی با ایران است.» سعید افزود: «در چنین شرایطی، واکنش منفی اسرائیل به توافق عربستان با ایران با استقبال محتاطانه باقی منطقه از این تحول در تضاد شدید است و موقعیت اسرائیل در منطقه را بدتر می کند.»
حال که پروژه تنش آفرینی در منطقه جنوبی مرزهای ایران با شکست رو به رو شده اسرائیل تلاش می کند شمال ایران را به وسیله آذربایجان به تنش بکشاند البته این بار نه به وسیله رویکردهای امنیتی بلکه با تحریک ناسیونالیست های افراطی و پانترک های قومی دو کشور همسایه را به تنش و درگیری بکشاند.پروژه ای که شکست اسرائیل در آن از امروز مشخص است.آنها توانایی لازم را برای درگیری دو ملت همسایه با یکدیگر را ندارند.از آنجا که سیاست خارجی جمهوری اسلامی مدارا و گسترش ارتباط با کشورهای همسایه است در زمانی نه چندان دور همانطور که با عربستان به توافق و صلح رسید مشکلات ایران هم با اذربایجان حل و فصل خواهد شد.اگر چین تنش در جنوب ایران را خنثی کرد روسیه هم می تواند تنش در شمال ایران و منطقه قفقاز را با پادرمیانی حل کند.
البته اسرائیل و تنش آفرینی های آن در منطقه به این جا هم ختم نخواهد شد.آنها با درگیری های اخیر که از جمعه شب در حمله به سوریه،غزه و لبنان راه انداختند تلاش می کنند بازهم منطقه را از صلح و ثبات به سمت درگیری بکشانند در حالی که نه تنها ایران بلکه از سوی اعراب و ترک ها هم محکوم می شوند.
مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی گفت‌وگوی تلفنی با ریاض المالکی، همتای فلسطینی خود اعلام کرد که ترکیه همیشه در کنار فلسطین است.بنا به اعلام وزارت امور خارجه فلسطین، چاووش‌اوغلو در این گفتگوی تلفنی خاطرنشان کرد که ترکیه برای حفظ قداست و وضعیت مسجدالاقصی همواره اهمیت قائل است.وزیر امور خارجه ترکیه بار دیگر تاکید کرد که آنکارا آماده است اقدامات لازم را برای کاهش تنش انجام دهد.ریاض المالکی نیز از چاووش‌اوغلو بابت حمایت ترکیه از مردم و دولت فلسطین تشکر کرد.
دست و پا زدن اسرائیل در منطقه در حالی رو به شکست است که این کشور از داخل هم دچار بحران مشروعیت شده است.تظاهرات های میلیونی صهیونیست ها علیه دولت نامشروع خود به دلیل تخلفات مالی نشان می دهد روند اضمهلال اسرائیل از 25 سالی که رهبر انقلاب گفته بودند نزدیکتر و جلوتر خواهد بود.
 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/425305/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.