2024/02/23
۱۴۰۲ جمعه ۴ اسفند
خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۲۶ اسفند ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۲۶ اسفند ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی: آقاى [اسحاق] جهانگیرى، وزیر معادن [و فلزات] آمد. ... براى جلوگیرى از تأیید محكومیت آقاى [غلامحسین] كرباسچى، استمدادكرد و خواستار نوعى اعلان تأییدكارهاى ایشان از سوى من شد. از تبلیغات چپی‌ها در مورد نتایج انتخابات، شكایت داردكه نقش [حزب] كارگزاران [سازندگی] را كم‌رنگ مى‌كنند.

پیش از ظهر، حدود دو ساعت، با روزنامه جمهورى‌اسلامى، مصاحبه‌اى داشتم؛ ناتمام ماند و بقیه به هفته دوم سال آینده موكول شد. عصر، آقاى [محمدرضا] رحیمى، دبیر هیأت نظارت انتخابات شوراها آمد. گزارشى از نحوه برگزارى انتخابات و نقاط ضعف اجرایى و نظارت داد. در نظارت، اشكالاتى اساسى بوده؛ بى‌نظمى، عدم مدیریت، اختلاف اعضا، اظهارات نسنجیده، ضعف در نظارت و عقبگردهای مكرر در تصمیمات و عدم پرداخت اعتبارات از سوى وزارت كشور و در اجرا هم خودسرى و انحراف از قانون، زیاد است. براى شكایات زیاد، باید آراى بسیارى از صندوق‌ها، بازشمارى شود.

آقاى [اسحاق] جهانگیرى، وزیر معادن [و فلزات] آمد. همراه آقاى [سیدمحمد] خاتمى، [رییس‌جمهور]، در [سفر به] ایتالیا بوده؛ رییس‌كمیسیون مشترك [ایران و ایتالیا] است. گفت، [شرکت] ساچه، بیمه مركزى ایتالیا، از پوشش دادن به اعتبارات توافق‌ها، خوددارى كرده و عملاً هیچ توافقى در این سفر، نهایى نشده؛ با اینكه اعلان شده، دو میلیارد دلار، قرارداد امضا شده است. براى جلوگیرى از تأیید محكومیت آقاى [غلامحسین] كرباسچى، استمدادكرد و خواستار نوعى اعلان تأییدكارهاى ایشان از سوى من شد. از تبلیغات چپی‌ها در مورد نتایج انتخابات، شكایت داردكه نقش [حزب] كارگزاران [سازندگی] را كم‌رنگ مى‌كنند.

مطابق معمول، تا ساعت هشت و نیم شب، در دفترم كاركردم و به خانه آمدم. در مسایل جهانى، فعال شدن طرفداران [عبدالله] اوجالان، [رهبر حزب‌کارگران‌کُرد – پ‌ک‌ک-] در تركیه و اعلان جنگ با دولت، در انجام تعداد زیادى ترور و انفجار، مهم است و نیز شروع اختلاف بین اُردن و اسراییل، به خاطر امتناع اسراییل از انجام تعهدات خود در تحویل [سهمیه] آب از رود یَرموك در ناحیه باختری به اُردن است. در زمان توافق [سال 1994 میان اُردن و اسراییل] براى سازش، این امتیاز را به اُردن داده بود و اكنون به بهانه خشكسالى، از تعهد خود شانه‌خالى‌كرده و با محروم شدن از حدود 50 میلیون مترمكعب آب، اُردن دچار مشكل است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/415017/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.