2023/03/23
۱۴۰۲ پنج شنبه ۳ فروردين
خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۲۳ اسفند ۱۳۷7

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۲۳ اسفند ۱۳۷7

خاطرات آیت الله هاشمی: آقاى [احمدرضا]کاظمى، مدیرعامل هما [= شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی]آمد. در زمان دولت سازندگی، مذاکرات خرید ۲۰ هواپیمای ایرباس از فرانسه به نتیجه رسیده بود که در دولت جدید، متوقف شده است.

مصاحبه‌اى با صداوسیما، براى سالگرد مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتم كه عملكرد و جایگاه قانونى آن را توضیح دادم. آقاى [غلامرضا] فروزش، [عضو شورای شهر تهران] آمد. از یاسر و فائزه تشكر نمود كه در تبلیغات انتخابات، به ایشان كمك‌كردند و گفت، 500 نفر از همكاران سابق جهادى، در ستادهاى تبلیغات او كار مى‌كرده‌اند. احتمال تقلب وزارت‌كشور در شمارش آرا را جدى مى‌داند و مثل آقاى [سیدمحمد] غرضى مى‌گوید، اول كار كه معلوم شد، از دیگران جلو هستند، چپی‌ها، احتمالاً براى آرایش‌آرا، برنامه‌ریزى‌كردند. براى سیاست اداره شهرتهران، و نیز انتخاب شهردار تهران، مشورت‌كرد و براى سمت معاونت مركز تحقیقات [استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام]، اعلان موافقت و خوشحالى‌كرد.

آقاى [حبیب‌الله] عجایبى، معاون [اشتغال] وزیركار و امور اجتماعی آمد وگفت، امروزكارگران وكارفرماها و صاحبان صنایع، قدر خدمات و برنامه‌هاى دولت شما را مى‌دانند. از سرعت رشد بیكارى و خطرآفرین بودن آن براى آینده، اظهارنگرانى‌كرد وگفت، نرخ بیكاری كه در پایان دولت سازندگی به 9 درصد، كاهش یافته بود، اكنون به 14درصد رسیده و مرتباً زیاد مى‌شود؛ چون باید سالیانه 700 هزار شغل، براى كارجویان جدید به‌ وجود آورد و100هزار شغل هم براى بیكاران فعلى‌كه دولت با برنامه‌هایش، نیمى از این اعداد را تأمین نمى‌كند.

از مشكلات بسیارى از واحدهاى صنعتى در حال‌كار، در اثركمى نقدینگى و یا ارز گفت و از فشارى كه براى تغییر قانون كار، بعد از من به‌ وجود آمده، شكایت كرد. خطر تفرقه و تنازع گروه‌هاى سیاسى را هم مهم مى‌داند و از بى‌صفایى بعضى از همكاران دولت من در شرایط فعلى،گلایه داشت كه از گذشته افتخارآمیز خود، دفاع نمى‌كنند.

عصر، آقایان [احمد] شفیعى و [امیر] تهرانى از وزارت اطلاعات آمدند. از آقاى [عطاءالله] مهاجرانى، [وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی]، به خاطر اجازه دادن به رسمیت یافتن كانون نویسندگان، شكایت كردندكه هیچ وقت تاكنون رسمى نبوده‌اند و نیز به خاطر دادن جایزه به چند نویسنده ضدانقلاب. به طوركلى از روند امور كشور، اظهار نگرانى‌كردند و گفتند، اگر به این روال پیش برود، در انتخابات‌هاى آینده، طرفداران حكومت دینى در اقلیت قرار مى‌گیرند و از من خواستند كه فكرى بكنم. گفتند، در محافل انقلابى و اسلامى‌ها، امیدشان فقط به شماست و فكر مى‌كنند كه شما براى این شرایط، مثل گذشته برنامه دارید و اصرار داشتند كه وارد عمل شوم.

آقاى [احمدرضا] كاظمى، مدیرعامل هما [= شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی] آمد. گزارش كار و مخصوصاً برنامه انتقال حجاج را داد و گفت، امسال‌كمتر از همیشه تأخیر دارند و از هزینه زیاد كار حفاظت هواپیماها، اظهار ناراحتى‌كرد وگفت، بعد از سال 2000 [میلادی]، هواپیماهاى ما را ممكن است، اجازه پرواز به كشورهاى اروپایى ندهند و لازم است، زودتر هواپیماى جدید را بخریم. در زمان دولت سازندگی، مذاكرات خرید 20 هواپیمای ایرباس از فرانسه به نتیجه رسیده بود كه در دولت جدید، متوقف شده است. گفت، اخیراً همان پكیچ را احیا كرده‌اند و از من خواست كه به آقاى [محسن] نوربخش، [رییس‌کل بانک مرکزی]، بگویم كه ارز پیش‌قسط را بدهد.

شب میهمان رهبرى بودم. دربارة نتایج انتخابات شوراها، رهبرى نظرشان این است كه شركت مردم، با توجه به رقابت شدید، كم بوده و نیز مقدار رأى جبهه دوم خرداد هم كم است و نشان از عقبگرد آنهاست. دربارة انتخابات آینده مجلس هم مذاكره شد. ایشان از آقاى [عطاءالله] مهاجرانى، [وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی]، به خاطر دادن اجازه به‌كانون نویسندگان و دادن جایزه به نویسنده‌هاى ضدانقلاب، ناراضى است و از ضعف تدبیر مدیریت جناح راست هم ناراضی‌اند. دربارة [انتخاب] رییس قوه قضاییه برای آینده، مذاكره شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/414976/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.