2023/03/23
۱۴۰۲ پنج شنبه ۳ فروردين
نمایندگان انقلابی باید روزنامه‌ها را تقویت کنند، نه تضعیف/ حذف معافیت مالیاتی مطبوعات ضربه به پیکر نحیف مطبوعات مستقل است
علی صالح‌آبادی:

نمایندگان انقلابی باید روزنامه‌ها را تقویت کنند، نه تضعیف/ حذف معافیت مالیاتی مطبوعات ضربه به پیکر نحیف مطبوعات مستقل است

ستاره صبح آنلاین: قانون مربوط به معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ در بهمن ۱۳۸۱ در دولت اصلاحات به تصویب رسید. به‌ موجب این قانون، درآمدهای ناشی ‌از فعالیت تحت مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر و انتشارات و مطبوعات به‌ طور کامل از مالیات معاف است؛ اما حالا دولت سیزدهم و مجلس یازدهم بحث لغو معافیت مالیات رسانه‌ها را مطرح کرده است. در ‌این ‌میان زمزمه حذف معافیت مالیاتی نهادهای رسانه‌ای شنیده می‌شود که نگرانی فعالان رسانه‌ای را به دنبال داشته است. دراین‌ارتباط علی صالح‌آبادی گفت: «مصوبه نمایندگان انقلابی درباره حذف معافیت مالیاتی مطبوعات و رسانه‌ها ضربه به پیکر نحیف و در حال نزار مطبوعات مستقل و خصوصی است.» لغو معافیت مالیاتی رسانه‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که بسیاری از دولت‌های جهان حمایت از رسانه‌ها را حمایت از دموکراسی و آزادی بیان می‌دانند و رسانه‌ها را یکی از محل‌های مصرف درآمدهای مالیاتی می‌دانند. جزییات بیشتر را در ادامه به نقل از ستاره صبح آنلاین می‌خوانید.

علی صالح‌آبادی  در ادامه گفت: مصوبه نمایندگان انقلابی درباره حذف معافیت مالیاتی مطبوعات و رسانه‌ها ضربه به پیکر نحیف و در حال نزار مطبوعات مستقل است.
وی افزود: ازآنجاکه نگاه دولت دوازدهم به مطبوعات مثبت بود، من و چند تن دیگر از مدیران مسئول مطبوعات از طریق معاون اول رئیس‌جمهور، سازمان برنامه‌وبودجه و بانک مرکزی پیگیری‌های زیادی انجام دادیم تا اینکه سرانجام بانک مرکزی 40 میلیون دلار ارز 4200 تومانی برای مطبوعات و نشر اختصاص داد. 20 میلیون دلار از این مبلغ متعلق به روزنامه‌ها و 20 میلیون دلار دیگر نیز متعلق به ناشران بود. البته معلوم نشد سرانجام این 20 میلیون دلار چه شد، زیرا یک مرحله کاغذ وارد شد و فقط پنج تن کاغذ به روزنامه «ستاره صبح» داده شد. انتظار این است که معاونت مطبوعاتی فهرست و میزان کاغذی که با ارز 4200 تومانی وارد و توزیع شده را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
مدیرمسئول روزنامه ستاره صبح تأکید کرد: در دنیای مدرن مردم با رسانه، انتخاب و زندگی می‌کنند. به همین دلیل اهمیت رسانه برای مردم مثل نان، آب ‌و هوا شده است.
وی خاطرنشان کرد: روزنامه‌ها مفت و مجانی سیاست‌های دولت و مجلس را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند و مهم‌تر اینکه راهکار مناسب برای عبور از بحران ارائه می‌دهند. اگر به آرشیو روزنامه «ستاره صبح» یا پایگاه خبری «ستاره صبح آنلاین» مراجعه کنید، در آنجا خواهید دید که بارها کارشناسان صعودی شدن قیمت دلار را پیش‌بینی کرده و نسبت به عواقب آن هشدار داده بودند.
صالح‌آبادی در پایان گفت: در دنیا به روزنامه‌ها کمک و هزینه‌هایی پرداخت می‌کنند تا نویسندگان و خبرنگاران نقاط قوت و ضعف مجریان و قانون‌گذاران را تجزیه‌وتحلیل کنند. انتظار از دولت و مجلس این است که در کنار مطبوعات باشند نه اینکه اقداماتشان موجب تضعیف روزنامه‌ها شود.
 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/414703/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.