2023/03/23
۱۴۰۲ پنج شنبه ۳ فروردين
شهروند‌ان؛ نمایند‌گان مخالف آزاد‌ی بیان را بشناسید‌
علی صالح‌آبادی – مدیرمسئول

شهروند‌ان؛ نمایند‌گان مخالف آزاد‌ی بیان را بشناسید‌

مجلس یا پارلمان در همه کشورها از طرف رأی‌دهندگان وکالت دارد تا درباره سرنوشت مردم تصمیم بگیرد؛ به همین دلیل تصمیمات و گفتار نمایندگان در زندگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مردم تأثیر مستقیم و غیرمستقیم دارد. در این راستا تصمیمات، گفتار و رفتار اعضای پارلمان‌ها همواره زیر ذره‌بین «رسانه‌ها» و «کنشگران» است.

شهروندان در جهان تلاش می‌کنند متخصصان و کارشناسان و باتجربه‌ترین افراد را روانه پارلمان کنند تا خروجی قانون‌گذاری،‌ زندگی آنان را که عمدتاً تأمین «نان»، «آب»، «هوا» و «آزادی» است را تضمین و قانونی کنند. نویسنده در این نوشتار به بهانه طرح «مجازات افراد معروف و مشهور قبل اظهارنظر مقامات رسمی» که توسط 24 نماینده به‌ظاهر انقلابی تهیه و هفته گذشته به هیئت‌رئیسه مجلس ارائه شد اشاره می‌کند.

1-سید رضا اکرمی که سابقه چند دوره نمایندگی مجلس را دارد و عضو جامعه روحانیت مبارز نیز هست، گفته: دوسوم نمایندگان مجلس نسبت به مسئولیت تقنینی و نظارتی خود بی‌تجربه هستند.

2-عباسعلی کدخدایی سخنگوی وقت شورای نگهبان: 63 مصوبه در سال 99 که توسط نمایندگان مجلس یازدهم تأیید شده بود دریافت کردیم که نیمی از آن‌ها مغایر قانون بود.

3-نمایندگان انقلابی ماه‌هاست که به دنبال ایجاد محدودیت برای کاربران در فضای مجازی در قالب طرح صیانت از فضای مجازی هستند. جوهره این طرح ایجاد مانع در دسترسی آزاد به اینترنت و فضای مجازی است.

4- موسی غضنفر آبادی رئیس کمیسیون قضائی مجلس: کارت ملی افراد بی‌حجاب‌ را بعد از اخطار مسدود می‌کنیم و تا زمانی که فرد بی‌حجاب، جریمه بی‌حجابی‌اش را پرداخت نکند، همه خدمات اجتماعی او مثل امکان بهره بردن از سیستم بانکی کشور و... را از او می‌گیریم.

5-مجتبی ذوالنوری: حسن روحانی هزار بار باید اعدام شود.

6- 227 نماینده مجلس با صدور بیانیه‌ای از رئیس قوه قضائیه خواستند: «اغتشاشگران را قصاص یا اعدام کنید.» این بیانیه آن‌قدر ناشیانه بود که رئیس قوه قضائیه تلویحاً در واکنش به آن گفت برای ما تعیین تکلیف نکنید.

7-مصطفی میرسلیم نماینده مجلس: «عوامل ناآرامی‌ها باید 5 تا 10 روز بعد از دستگیری اعدام شوند.» این نماینده مجلس نمی‌داند که بعد از ابلاغ حکم به متهم، او حق دارد ظرف 20 روز به‌حکم صادره اعتراض کند.

8-حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: عقب‌نشینی از طرح حجاب و عفاف یعنی عقب‌نشینی از جمهوری اسلامی.

9-کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس دهم و یازدهم اتهاماتی علیه روحانی و ظریف مطرح کرد که هیچ‌کدام اثبات نشد. او در تازه‌ترین اقدام مدعی شده که یک وزیر کابینه قبل به دلیل همکاری با علیرضا اکبری که به اتهام جاسوسی اعدام شد، در زندان است که این ادعا نیز تکذیب شد.

10-علی‌اصغر عنابستانی نماینده سبزوار بر صورت یک سرباز که قصد اجرای قانون را داشت سیلی زد. او ابتدا منکر شد، اما سپس پذیرفت و عذرخواهی کرد.

مرور و دقت در موضوعات ده‌گانه که برشمرده شد، نشان می‌دهد که نمایندگان کم‌تجربه آشنایی لازم بر اصول قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی، قانون آئین دادرسی کیفری و ... را ندارند. آن‌ها به‌جای پرداختن به وظیفه اصلی خود که قانون‌گذاری، نظارت و توجه به معیشت مردم است و همچنین توجه به سوگندی که در اصل 67 قانون اساسی خورده‌اند که پاسداشت آزادی مردم و مصالح ملت را مدنظر داشته باشند، به طرح‌های حاشیه‌ای روی آورده‌اند.

حق آزادی بیان یکی از حقوق اساسی ملت است، اما متأسفانه در تازه‌ترین اقدام، 24 نماینده مجلس برای تصویب طرح «مجازات افراد معروف و مشهور قبل از اظهارنظر مقامات رسمی» خیز برداشته‌اند. این طرح به معنای حمله به آزادی بیان و حذف اصل 24 و فصل سوم قانون اساسی است. این طرح اعلا‌م می‌کند افراد اجازه ندارند قبل از اظهارنظر مقامات رسمی حرفی بزنند! چنین دیدگاهی یعنی نفی آزادی بیان، چراکه همه افراد در هر زمان حق اظهارنظر دارند. چه افراد مشهور باشند و چه افراد غیر مشهور باشند.

به عقیده نویسنده تا زمانی که دایره «انتخاب کردن» و «انتخاب شدن» در انتخابات محدود باشد و افراد شایسته و باتجربه امکان ورود به انتخابات را نداشته باشند، نتیجه‌اش تشکیل مجلسی می‌شود که شاهدش هستیم که از چشم مردم افتاده است. اکنون‌که کشور دچار بحران در داخل و خارج است، لازم است که دستگاه‌های نظارتی با انجام مناظره به عملکرد قوای «مقننه» و «مجریه» بپردازند تا شهروندان نمایندگان خود و کارنامه آن‌ها را بشناسند و با چشم ‌باز درباره آن‌ها قضاوت و داوری کنند.

بررسی‌ها و مطالعات نویسنده نشان می‌دهد که مشکل کشور و عقب‌ماندگی آن از مشروطه تاکنون انتخابات بوده و راهکار برون‌رفت از آن نیز انتخابات آزاد، رقابتی و بدون فیلتر است؛ بنابراین با برگزاری انتخابات آزاد که امکان حضور همه اقشار مردم در آن فراهم باشد، بحران‌ها کاهش می‌یابد و از بین می‌رود و به سخن بنیان‌گذار جمهوری اسلامی که گفتند «میزان رأی ملت است» نیز عمل می‌شود.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/414253/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.