2023/02/06
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۷ بهمن
نبرد مک کارتی جمهوری‌خواه با ایلهان عمر دموکرات

نبرد مک کارتی جمهوری‌خواه با ایلهان عمر دموکرات

کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان متعهد شده که چندین عضو دموکرات را از برخی کمیته‌ها به عنوان راهی برای خرید حمایت جمهوری‌خواهان از سمت خود حذف کند. ازجمله افرادی که توسط مک کارتی هدف قرارگرفته‌اند، ایلهان عمر، نماینده مینه سوتا است که سال‌ها در تیررس تندروها (شاهین ها) بوده است، برای اینکه او از منتقدان صریح سیاست خارجی ایالات‌متحده به شمار می‌رود.

اکنون مک کارتی قول داده تا او را از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که در چهار سال گذشته با پشتکار در آنجا خدمت کرده است، برکنار کند. بهانه رسمی برای برکناری او، تعصب ادعای او علیه اسرائیل است، اما واقعیت این است که عُمَر در بسیاری از مسائل خارجی در چشم تندروها بوده و به عنوان یک زن مسلمان سومالیایی-آمریکایی به هدف آنها تبدیل‌شده است.

عمر منتقد سرسخت سوءاستفاده‌های دولت اسرائیل بوده و به همکار خود، رشیده طلیب از میشیگان پیوسته تا علیه شرایط آپارتایدی که فلسطینی‌ها مجبور به تحمل آن هستند، صحبت کند. عمر اولین بار در سال 1398 (2019) زمانی که از فشار سیاسی اسرائیل انتقاد کرد، هدف واکنش تندروها از سوی هر دو حزب قرار گرفت به طوری که از وی به عنوان نماینده «یهود ستیز» نام بردند.

در سال 1400 (2021) او با موج دیگری از حملات روبرو شد، هنگامی‌که او از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه پرسید: اگر نیروهای آمریکایی و اسرائیلی مسئول این تخلفات هستند، قربانیان به کجا می‌توانند برای عدالت مراجعه کنند؟ هدف عمر این بود که قربانیان همه جنایات باید بتوانند عدالت را بدون توجه به اینکه چه کسی مرتکب این جنایات هستند به دست آورند. او گفت: «ما باید سطح پاسخگویی و عدالت یکسان برای همه قربانیان جنایات علیه بشریت داشته باشیم.» او استاندارد دوگانه آشکاری که ایالات‌متحده در مورد خود و اسرائیل در مورد اقدامات اشتباه اعمال می‌کند را به چالش ‌کشید.

پرسش عمر از بلینکن مهم و آشکارکننده بود. این موضع، نفاق ایالات‌متحده در مورد معافیت خود و اسرائیل از صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی را آشکار کرد و توجه را به عدم پاسخگویی در مورد جنایات جنگی ادعایی ایالات‌متحده و اسرائیل جلب کرد. این دقیقاً همان نظارتی است که اعضای کنگره باید اعمال کنند و برای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بهتر است که نماینده‌ای مانند ایلهان عمر داشته باشد. من گمان می‌کنم که مک کارتی و متحدانش می‌خواهند تا او را از کمیته اخراج کنند، زیرا او در پرسیدن سؤالات سخت در مورد سیاست‌ها و اقدامات ایالات‌متحده و کشورهای موردحمایت ایالات‌متحده مؤثر عمل کرده است.

سال گذشته، ایلهان عمر و همکارانش از دولت بایدن درخواست کردند تا گروه کارشناسان برجسته را برای از سرگیری کار خود در زمینه تحقیق در مورد جنایات جنگی و نقض حقوق بشر توسط همه طرف‌های درگیر در یمن به کار بازگرداند. دولت سعودی با موفقیت برای از بین بردن این گروه، لابی کرده بود تا خود را در برابر نظارت بین‌المللی محافظت کند و عمر یکی از رهبران این تلاش برای برگرداندن این خشم بود.

او از مخالفان اصولی و مداوم استفاده از تحریم‌های گسترده علیه سایر کشورها بوده است. درحالی‌که او از تحریم‌های هدفمند علیه مقامات خاص مسئول سوءاستفاده‌ها حمایت کرده است، اما تحریم‌های گسترده علیه کشورها که عمدتاً به افراد بی‌گناه آسیب می‌زند و درعین‌حال آسیبی به مسئولین نمی‌رساند را رد می‌کند. عمر از تحریم‌های گسترده به عنوان مجازات دسته‌جمعی یاد می‌کند.

در کنگره قبلی، او از سمت خود به عنوان نایب‌رئیس کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان برای آفریقا استفاده کرد تا از دولت بایدن بخواهد اثرات بشردوستانه تحریم‌های گسترده را تحلیل کند. همان‌طور که در نامه‌ای که او و همکارانش ارسال کردند، آمده است: «تحریم‌ها اغلب و برای مدت طولانی، بدون ارزیابی تأثیرات همچنان اعمال می‌شوند». تقریباً دو سال از نوشتن آن نامه می‌گذرد و تحریم‌ها علیه دیگر کشورها بیشتر شده است.

تحقیقات دانشگاهی در مورد تحریم‌ها نشان داده که آنها معمولاً بی‌اثر و مخرب هستند و ایلهان عمر در میان اعضای کنگره در جدی گرفتن این یافته‌ها بی‌سابقه عمل کرده است. او در مقاله‌ای که در سال 1398 (2019) برای واشنگتن‌پست نوشت، علیه تحریم‌های گسترده به دلیل مضر بودن و غیرمولد بودن یک استدلال محکم مطرح کرد: «تحقیقات نشان داده که تحریم‌ها به‌ندرت به اهداف موردنظر خود می‌رسند. در بدترین سناریو، آنها به مردم کشور مورد هدف صدمه می‌زنند - عموماً همان افرادی که ما مدعی کمک به آنها هستیم - بدون اینکه لطمه‌ای در رفتار کشور ایجاد کنند.»

 اگر مک کارتی موفق شود نماینده عمر را از کمیته روابط خارجی حذف کند، به کشور آسیب خواهد رساند.

 20 ژانویه 2023

دانیل لاریسون

تارنمای ریسپانسیبل استیت کرافت

برگردان و کوتاه سازی علی‌اصغر شهدی

Asghar.shahdi@gmail.com

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/414029/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.