2023/02/06
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۷ بهمن
چرا جشنواره فیلم برلین سینمای ایران و روسیه را تحریم کرد؟

چرا جشنواره فیلم برلین سینمای ایران و روسیه را تحریم کرد؟

جشنواره فیلم برلین اعلام کرد که در هفتادوسومین دوره خود که از ۲۷ بهمن لغایت ۷ اسفندماه برگزار می‌شود، پذیرای کمپانی‌ها، رسانه‌ها و خبرنگاران ایرانی نخواهد بود.

به گزارش ستاره صبح آنلاین جشنواره برلین در حالی دست به این اقدام زده که به بهانه جانب‌داری ایران از روسیه در جریان جنگ اوکراین، متوسل شده و تزارها را هم به‌مانند ایرانی‌ها، از حضور در جشنواره امسال منع کرده است. این رویداد سینمایی امسال برای نخستین بار از سال ۲۰۲۰ کاملاً حضوری برگزار می‌شود.
مدیران این رویداد سینمایی در گفتگویی با نشریه ددلاین درباره سازوکار تحریم سینمای روسیه و ایران صحبت کرده‌اند که در ادامه می‌خوانید.
این سؤال مطرح شد که دو کشوری که قرار است کمتر در این دوره جشنواره حضور داشته باشند، ایران و روسیه هستند و شما اعلام کرده‌اید که از نهادها، افراد حرفه‌ای و فیلم‌های مرتبط با دولت‌های این کشورها استقبال نمی‌شود. پرسش این است که چطور این کار را انجام خواهید داد؟ گاهی متخصصانی که برای نهادهای تحت حمایت دولت کار می‌کنند، لزوماً از نظر سیاسی با تفکر دولت خود همسو نیستند.
دراین‌ارتباط «کارلو شاتریان» گفت: شما درست می‌گویید همیشه این موضوع مشخص نیست. ما قبلاً در تابستان اعلام کردیم که نمی‌خواهیم روسیه یا ایران را تحریم کنیم، اما با دقت بررسی می‌کنیم که چه کسی برای چه کسی کار می‌کند و کدام فیلم توسط کدام نهاد دولتی تأمین مالی می‌شود. در ماه‌های گذشته زمان زیادی صرف شده است، زیرا ما مورد به مورد در این مورد صحبت کردیم.
همچنین «ماریته ریسنبک» گفت: آثار ایرانی در ترکیب فیلم‌های جشنواره وجود خواهد داشت، اما تمام فیلم‌ها توسط فیلم‌سازان ایرانی مقیم خارج از کشور ساخته شده است. برای یک فیلم‌ساز ایرانی مقیم ایران سخت است که به خارج از کشور سفر کند. به ما گفته‌اند که برای سفر باید قراردادی امضا کنند که در مورد دولت چیزی نگویند.
این بیشتر گویای وضعیت ایران است. اعتراض وجود دارد و هنرمندانی در خارج زندگی می‌کنند که نمی‌توانند به عقب برگردند، اما فرصت را به دست می‌آورند تا صدای خود را به گوش دیگران برسانند که یک ارزش سیاسی در آن نهفته است. سپیده فارسی (که با فیلم آژیر بخش پانوراما را افتتاح می‌کند) نمونه‌ای از آن است. ما همچنین مستند «جایی که خدا نیست» را در بخش فوروم داریم و فیلم «و به‌سوی کوچه‌های خوشبختی» که ساخته یک فیلم‌ساز جوان هندی است که با چهره‌هایی مانند جعفر پناهی و ترانه علیدوستی درباره نقش سینما در جامعه و مشکلاتشان برای ابراز خودشان صحبت می‌کند. (برگرفته از ایسنا)
هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ فوریه (۲۷ بهمن تا ۷ اسفند) در کشور آلمان برگزار می‌شود.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/414027/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.