2023/02/06
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۷ بهمن
عفو و بخشش باعث ترویج ارزش ها می شود
مصطفی درایتی پژوهشگر دینی

عفو و بخشش باعث ترویج ارزش ها می شود

قال علی (ع): اِقبَلْ عُذرَ أخیكَ ، و إن لَم یَكُن لَهُ عُذرٌ فَالتَمِسْ لَهُ عُذرا. حضرت علی (ع) می فرمایند: عذر برادرت را بپذیر و اگر عذری نداشت برایش عذری بتراش

آیا ما این طور عمل می کنیم؟ بعضا با رفتار هایی روبرو می شویم که گویی رحمی در دل مرتکب نیست! امروز فرزندان ما که تجمعی اعتراضی داشتند و یا از روی هیجان مرتکب عملی شده و شعاری داده اند یا شعاری نوشته اند در بند هستند و خانواده های این بچه ها نگران فرزندان خود هستند. وقتی می بینیم بخشی از حاکمیت به دنبال بهانه برای عفو و بخشش این جوانان و نوجوانان است خوشحال می شویم ولی عده ای هم زمینه است. مجازات سنگین دستگیرشدگان را فراهم می آورند. گویی افرادی ککشان نمی گزد که چه سرنوشتی در انتظار نوجوان دربند است. روی صحبت نگارنده با این گروه ها است با مسئولیتی و تصمیم گیران است و باید عمل ما مطابق با آموزه های دین مبین اسلام و منطبق بر رافت اسلامی باشد. شنیده ها حاکی است که در صورت برد تیم فوتبال ایران در برابر تیم آمریکا عده ای دیگری از دستگیر شدگان آزاد خواهند شد. باید حال مادرانی را دید که شادید در عمرشان حتی یک بازی فوتبال را ندیده اند ولی امروز با چشم اشکبار و دل خونین به امید نتیجه برد ایران به تماشای بازی می نشینند تا نوید آزادی فرزندشان را از این بازی بگیرند. حال چه ایران در این بازی ببرد یا نبرد؟! مردم به خیابان ها بریزند و شادی کنند یا نکنند؟! ما امیدواریم تیم ملی کشورمان برنده باشد تا عده ای زیادی متهم آزاد شوند. چه چیزی بهتر از بخشش است؟ کلام پیامبر و امیرالمومنین در خصوص بخشش و پذیرش عذر باید مد نظر مسئولان قضایی باشد. نگارنده نیز گاهی بدبین می شود و از خود می پرسد چرا اینچنین است که نوجوان و جوان در بند است.با آزادی بازداشت شدگانخانواده ها را شاد کنیم. اگر به ادعاهای رسانه ها در ناآرامی های اخیر تعداد زیادی دستگیر شده باشند باید محاسبه کرد که چه تعداد خانواده و چه تعداد مادر و پدر و خواهر و برادر امروز در اضطراب و نگرانی به سر می برند. امروز که می خواهیم کاری برای این افراد انجام بدهیم نباید با منت و با شرط و شروط عمل کنیم. حقیقتا برد بازی ایران و امریکا نه در دست دستگیرشدگان و نه در اختیار مادران و پدران نگران آن ها است. کسب نتیجه خوب یا بد در اختیار کامل بازیکنان تیم ملی هم نیست! خانواده های نگران نباید برای بخشش فرزندانشان گدایی و التماس کنند. نگارنده شما را به معنای بخشش توجه می دهد. بخشش زمانی است که ظلمی به شخصی رفته و حال او باید ببخشد و بگذرد. امروز باید دقت داشت که با گرانی و بیکاری و مشکلات فراوان، در حق این بچه ها ظلم شده است .پرسش این است وقتی اینچنین است نباید بازداشتی ها آزاد شوند.اگر می خواهید کاری برای این بچه ها بکنید شرط و شروط نگذارید و ظرفیت های والای دین اسلام را در عمل نشان بدهید. مگر نه اینکه مشکل شما با برخی از این بچه ها عدم پذیرش ارزش های اسلامی است؟ بخشش بهترین فرصت برای معرفی ارزش های والای اسلامی به این بچه ها است.چه بسا آن ها پس از آزادی به ارزش ها گرایش پیدا کند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/413061/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.