2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
دستورالعمل جدید برای پرداخت یارانه مطبوعات
گزارش

دستورالعمل جدید برای پرداخت یارانه مطبوعات

ستاره صبح-سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست صمیمانه با اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در اردبیل اظهار کرد: ما در حوزه بیمه خبرنگاران با مشکلات و دغدغه‌هایی روبه‌رو بودیم که در این دو سال سعی شده است با تغییر عظیم شکل گرفته بخش بزرگی از این مشکلات، دغدغه‌ها و نارسایی‌ها برطرف شده و پوشش بیمه‌ای خبرنگاران شرایط مطلوبی به خود بگیرد.
وی درباره‌ی صدور مجوزها و بازنگری در این زمینه خاطرنشان کرد: ما در صدور مجوزها با دو دیدگاه روبه‌رو هستیم؛ اولین دیدگاه مربوط به بحث عرضه و تقاضا در مسیر ارائه محصولات است که عده‌ای معتقدند باید با صدور مجوز رقابت در بازار ایجاد کرد تا با نگاه حرفه‌ای افراد موفق در صحنه باقی مانده و مابقی حذف شوند. در نگاه دوم که نگاه تائید صدور مجوزها با صلاحدید حرفه‌ای است، بر اساس احراز شرایط مناسب و صلاحیت حرفه‌ای صدور مجوزها انجام می‌شود.
صالحی با اشاره به گله رسانه‌ها از بابت پرداخت یارانه مطبوعات بیان کرد: تا ۱۰ روز آینده دستورالعمل جدید پرداخت یارانه مطبوعات تهیه می‌شود و با بارگذاری که انجام خواهد شد اصحاب رسانه می‌توانند با مراجعه به سایت مطبوعاتی وزارت ارشاد از کم و کیف بهره‌مندی از این تسهیلات مطلع شده و از آن استفاده کنند.
وی جایگاه فرهنگ و هنر ایران‌زمین و برخی واقعیت‌های در نظر گرفته شده در این زمینه را یادآور شد و گفت: ما از غنای تاریخی در حوزه ادبیات و هنرهای تجسمی و سایر رشته‌ها برخوردار هستیم به‌طوری‌که بخش عظیمی از جمعیت ایران با مقوله فرهنگ و هنر از دیرباز آشنایی داشته و با آن انس دارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فارغ‌التحصیلی یک و نیم میلیون نفر دانشجو در رشته‌های هنری و تحصیل ۳۰۰ هزار دانشجو در این زمینه اشاره کرد و افزود: چه به شکل سنتی استادشاگردی و چه به شکل کنونی که مدرن محسوب می‌شود این تربیت هنرمندان با قوت و قدرت با همکاری اساتید برجسته ادامه دارد.
صالحی ادامه داد: بیش از ۲ هزار و ۱۲۰ نفر در قالب بیمه تکمیلی و ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر در قالب بیمه حوادث و عمر تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفتند. وی به پرداخت ۳۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در قالب وام و تسهیلات کم‌بهره در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: ۱۰ برابر شدن اعتبارات و منابع دولتی خود مشوق و زمینه‌ساز پشتیبانی در حمایت از فعالان فرهنگ و هنر است.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عقد تفاهم‌نامه با صندوق کارآفرینی برای پرداخت ۵۰ میلیارد تومان منابع اعتباری و بانک آینده برای پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان منابع اشاره و تصریح کرد: هرچند این منابع کافی به نظر نمی‌رسند، اما حرکتی پرشتاب در مسیر حمایت از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر است تا با بهره‌مندی از این منابع کم‌بهره بتوانند فعالیت‌های خود را تقویت کنند.
صالحی به رویکرد این وزارتخانه در تجمیع منابع استانی و ملی اشاره کرد و گفت: ما با سفر به استان‌ها تصمیم داریم تا در قالب منابع ترکیبی بتوانیم از استان‌ها در حوزه‌های زیرساختی و برگزاری رویدادهای مختلف حمایت کنیم که در این زمینه ۹۰۰ میلیارد تومان تاکنون در استان‌ها تفاهم‌نامه مشترک بین استانداری‌ها و وزارت فرهنگ و ارشاد به امضا رسیده است.
وی با اشاره به حمایت جدی دولتی در حوزه فرهنگ و هنر یادآور شد: البته دولت و حاکمیت فرهنگ را مقوم توسعه ملی کشور و استان‌ها می‌دانند و قطعاً با تکیه‌بر این عناصر می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را در استان‌های مختلف اعم از طلاق، اعتیاد و ... کاهش دهند.
صالحی اظهار کرد: در نقشه توسعه ملی و استانی یکی از مبانی اصلی توجه به حوزه فرهنگ و هنر و ارائه الگوهای موفق و نقش‌آفرین در این زمینه است که ما سعی داریم به فرهنگ و هنر و رسانه در مسیر یک اقتصاد خلاق و حلال نگاه کرده و به آن کمک کنیم.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/40890/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.