2023/12/08
۱۴۰۲ جمعه ۱۷ آذر
تجربه کنترل اجاره‌بها  در کشورهای توسعه‌یافته
ستاره صبح بررسی می‌کند

تجربه کنترل اجاره‌بها در کشورهای توسعه‌یافته

اشاره: بررسی تجارب کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد ترغیب مالکان به انعقاد قراردادهای طولانی‌مدت، محدود کردن درصد، افزایش اجاره‌بها و با در نظر گرفتن به شاخص‌های اقتصادی و حمایت‌های قانونی از مستأجران در زمینه جلوگیری از افزایش بیش‌ازحد اجاره‌بها در شهرهای بزرگ تجربه‌ای مفید و مؤثر بوده است. امادر ایران تجربه نشان داده که نمی‌توان اجاره‌بها را با قوانین دستوری کنترل و مهار کرد. کشورهای توسعه‌یافته قوانینی را برای کنترل نرخ اجاره‌بها وضع کرده‌اند که علت آن توفیق در سرکوب نرخ در اقتصاد این کشورها ازجمله بازار مسکن، ثبات بوده است. با توجه به نوسانات دوره‌ای در اقتصاد ایران، توازن در کلیه بخش‌ها به هم خورده و می‌خورد. این معضل باعث می‌شود سیاست‌های اقتصادی به موفقیت نرسد و قیمت مسکن و اجاره بها به صورت نجومی افزایش یابد.گزارش دفتر اقتصاد مسکن در این باره را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

قوانین حمایت از اجاره‌نشین‌ها
راهکار اصلی کنترل اجاره ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و تقویت عرضه واحدهای مسکونی اجاره‌ای است. بااین‌وجود، تنظیم قوانین و مقررات برای ساماندهی بازار اجاره و حمایت از حقوق مستأجران، به‌شرط وجود شرایط مناسب ضروری است. طبق گزارشی که دفتر اقتصاد مسکن منتشر کرده است قوانین حمایت از اجاره‌نشین‌ها از سال‌های جنگ جهانی اول تا دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی در اغلب کشورها اعمال‌شده و امروز نیز با توجه به افزایش بیش‌ازحد اجاره‌بها به‌خصوص در شهرهایی که فرصت‌های شغلی بیشتری در اختیار ساکنان خود قرار می‌دهند، قانون‌گذاران بار دیگر اعمال قوانین تنظیم و کنترل اجاره را در دستور کار خود قرار داده‌اند. این قوانین برای برخی از خانه‌های اجاره‌ای در برخی شهرها اعمال می‌شود اما به‌گونه‌ای است که پیامد آن در کل بازار مسکن باعث تنظیم نرخ‌ها و تنظیم رفتار سمت عرضه می‌شود.

راهکار
بررسی تجارب برخی از کشورها نشان می‌دهد ترغیب مالکان به انعقاد قراردادهای طویل‌المدت، محدود کردن درصد افزایش اجاره‌بها با توجه به شاخص‌های اقتصادی و در نظر گرفتن حمایت‌های قانونی لازم برای مستأجران در جلوگیری از افزایش بیش‌ازحد اجاره‌بها در شهرهای بزرگ مؤثر بوده است.سیاست کنترل اجاره می‌بایست کمترین دخالت را در مکانیزه بازار داشته باشد و هم‌چنین برنامه کنترل اجاره باید ساده، شفاف و برای اجرا و اعمال آسان باشد. از طرفی سیستم کنترل اجاره باید اجازه‌ی بازیافت سرمایه را بدهد.

قوانین حمایت از اجاره‌نشین‌ها
*فرانسه از سال ۲۰۱۵ کنترل اجاره در مناطقی که تقاضا بیش از عرضه است را اجرا کرده است. مقررات به این صورت است که در هنگام اجاره جدید، اگر صاحب‌خانه در خانه بهسازی نداشته باشد، آخرین اجاره‌ای که توسط مستأجر قبلی پرداخت می‌شود تنها می‌تواند بر اساس یک نرخ ثابت شاخص بنچمارک برای اجاره‌بها افزایش یابد.
*آلمان از ژوئن ۲۰۱۶ تنظیم‌گری را مربوط به قراردادهای اجاره جدید اعمال می‌کند که به‌موجب آن امکان ندارد اجاره‌ها از ۱۰ درصد اجاره‌ی مرجع به‌طورمعمول در مناطق محلی تجاوز کند. کنترل اجاره به تمام خانه‌ها به‌غیراز خانه‌های تازه ساخته‌شده یا خانه‌های مدرن اعمال می‌شود.
*اتریش اجاره در مسکن‌های قدیمی موجود (حدود نیمی از بازار اجاره خصوصی) تنظیم می‌شود. افزایش اجاره پس از نوسازی در مورد اجاره‌های موجود تنها با رضایت مستأجران و یا پس از یک حکم قضایی امکان‌پذیر است.
*دانمارک انواع مختلفی از تنظیم‌گری اجاره وجود دارد که سهم زیادی از خانه‌های اجاره‌ای را پوشش می‌دهد (حدود ۸۸ درصد از کل). تنها در خانه‌های جدید اجاره از سال ۱۹۹۱ غیرقابل‌کنترل شده است.
*هلند حداکثر اجاره بر اساس کیفیت مسکن برای همه اجاره‌های زیر ۷۱۰ یورو در هرماه اعمال می‌شود. مقررات اجاره در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از بخش اجاره (بخشی از مسکن اجتماعی و خصوصی) را پوشش می‌دهد.
*ایالات‌متحده آمریکا، کنترل اجاره بر ساختمان‌هایی که قبل از فوریه سال ۱۹۴۷ ساخته‌شده‌اند و واحدهای اشغال‌شده توسط مستأجر که به‌طور مداوم از قبل از ۱ ژوئیه ۱۹۷۱ (حدوداً ۲ درصد از تمام مسکن‌های اجاره‌ای) در آن زندگی می‌کنند اعمال می‌شود. تثبیت اجاره شامل یک پوشش بر روی افزایش اجاره هست و در کل سال‌های ۱۹۴۷ تا ۱۹۷۳ به تمام ساختمان‌های با ۶ واحد یا بیشتر و برای واحدهایی که از برنامه کنترل اجاره خارج‌شده‌اند اعمال می‌شود.
امنیت مستأجر
ویژگی‌های قرارداد اجاره در بخش خصوصی اجاره‌داری نیز در کشورهای عضو OECD در جدول زیر آورده شده است. با توجه به دوره و مدت اجاره‌نامه در بیشتر کشورها قراردادهای مدت ثابت و قراردادهای پایان باز ازنظر قانونی امکان‌پذیر است. دانمارک، فنلاند، آلمان، هلند و سوئد اکثراً یا به‌طور کامل از قراردادهای پایان باز استفاده می‌کنند. اگرچه در ژاپن شایع‌ترین نوع اجاره‌نامه مدت‌زمان محدودی است اما به‌طور خودکار تمدید می‌شود و سطح بالایی از امنیت را به مستأجر می‌دهد.
برگرفته از ایسنا 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/40888/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.