2021/11/29
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر
آیا یارانه پولدارها قطع می‌شود؟
ستاره صبح بررسی می‌کند

آیا یارانه پولدارها قطع می‌شود؟

ستاره صبح-مجلس در بودجه سال 1398 به دولت اجازه داده تا یارانه افراد پردرآمد را به نفع افراد کم‌درآمد حذف کند. به نظر می‌رسد دولت برای این مهم طرح دارد که بر اساس آن، یارانه افراد غیرنیازمند قطع و یارانه افراد کم‌درآمد افزایش خواهد یافت. مسئولان می‌گویند یارانه سه دهک بالای درآمدی قرار است نه بر اساس سقف درآمدی، بلکه براساس میزان مصرف خانوارها قطع شود؛ این اتفاق قرار است از مهرماه اجرایی شود. ماجرای پرداخت یارانه به تصمیم مجلس هشتم و دولت دهم برمی‌گردد. اصولگراها که مجلس و دولت را در اختیار داشتند، قانونی را در مجلس تصویب کردند که بر اساس آن از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، یارانه هدفمند و برای جبران افزایش قیمت بنزین پرداخت شود. بر اساس این طرح بخشی از یارانه باید مستقیم به افراد داده می‌شد و بخش دیگر نیز برای حمایت از تولید اختصاص می‌یافت، اما در عمل هم در دولت دهم احمدی‌نژاد و هم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حسن روحانی، به همه افراد دارا و ندار به‌طور یکسان ماهانه یارانه نقدی پرداخت‌شده و می‌شود. اقتصاددانان می‌گویند پرداخت پول نقد به صورت مساوی به افراد نیازمند و غیرنیازمند در عمل به جای ایجاد عدالت، به فقر دامن زده است. زیرا افراد غیرنیازمند از یارانه پیدا و پنهان بیشتر از افراد کم بضاعت استفاده کرده و می‌کنند.
ماجرا ازآنجا آغاز شد که شامگاه ۲۷ آذر سال ۱۳۸۹ محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت در تلویزیون ظاهر شد و خبر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را داد. این سیکل معیوب حدود ۹ سال است که ادامه دارد. هفته گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت تا مهرماه یارانه سه دهک درآمدی بااحتیاط حذف می‌شود. از زمان شروع طرح (27 آذر 89) حدود 400 هزار میلیارد تومان پول نقد در جیب دارا و ندار گذارده شده است و عملاً طرحی که قرار بود تحولی مهم در اقتصاد ایران ایجاد کند، به طرحی هزینه زا تبدیل شد که نه‌تنها در کمتر از یک سال (از ۲۸ آذر ۱۳۸۹ تا ۳۱ خرداد ۱۳۹۱) ۳۲ هزار میلیارد تومان کسری به بار آورد که عملاً دولت‌های یازدهم و دوازدهم را هم با پرداخت ماهانه 4هزار و 200میلیارد تومان به گروگان گرفت. یارانه در حال حاضر غیرهدفمند پرداخت می‌شود، زیرا پول بیشتر در اختیار غیرنیازمندان قرار می‌گیرد، درنتیجه عملاً دهک‌های بالای جامعه بیشترین سود را از نرخ پایین حامل‌های انرژی برده و می‌برند. گزارشی که در ایلنا منتشرشده تخمین‌ زده درصورتی‌که یارانه سه دهک بالا حذف شود، بسته به شرایط مختلف بین شش هزار و ۲۰۰ تا ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع برای دولت آزاد می‌شود. اگر یارانه پولدارها حذف شود، دولت برای تأمین اعتبار پرداخت یارانه نقدی مجبور به استقراض از بانک مرکزی خواهد شد. حال باید دید آیا پرداخت یارانه نقدی به افراد پردرآمد که قرار است از مهر آغاز شود، عملی خواهد شد یا خیر؟

 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/40859/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.