2023/02/01
۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۲ بهمن
آمریکا به دنبال تضعیف توان نظامی روسیه

آمریکا به دنبال تضعیف توان نظامی روسیه

دولت بایدن تا کنون موافقت کنگره را برای کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین در سال ۲۰۲۲ جلب کرده و درخواست خود برای اعطای کمک اضافی ۳۷.۷ میلیارد دلاری را نیز ارائه کرده است.

ستاره صبح آنلاین /پیام فیض: جنگ اوکراین که از پنجم اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد، وارد فاز فرسایشی شده‌ به‌گونه‌ای که بسیاری از ناظران بر این باورند تا مدت‌ها تداوم خواهد یافت. زیرا این نبرد دیگر جنگ بین ۲ واحد سیاسی نیست بلکه زورآزمایی بین بلوک غرب و شرق با هدف تغییر نظم جهانی است. اما آن‌گونه که مشخص است این زورآزمایی در خاک اوکراین انجام می‌شود که در صورت تداوم طولانی مدت، این کشور اروپای شرقی بیش از پیش هزینه تقابل شرق و غرب را بر دوش خواهد کشید و در نهایت ویرانه‌ای از آن باقی خواهد ماند.به نظر می رسد غرب برای مقابله با روسیه اوکراین را قربانی اهداف خود کرده است. البته سران کی‌یف امیدوارند که با اتمام جنگ روند بازسازی کشور را هر چه سریع تر آغاز کنند.در این راستا اوکراین قراردادهایی را با ترکیه انعقاد کرده است.با فرسایشی شدن جنگ اوکراین برخی کشورهای اروپایی مانند مجارستان برای کمک به کی یف دچار تردید شده اند و معتقدند اروپا نباید خود را بیش از این صرف اوکراین کند.اما برخی از اعضای دولت بایدن معتقدند اوکراین می تواند یک سپر امنیتی برای تضعیف ارتش روسیه باشد.در ارتباط با این موضع گزارش پیش رو را می خوانید:

دولت جو بایدن که با انتقاد فزاینده جمهوری‌خواهان و حتی برخی از دموکرات‌ها در خصوص ادامه اعطای کمک‌های مالی و نظامی به اوکراین مواجه شده، همچنان با متهم کردن منتقدان به دستِ کم گرفتن خطر روسیه تاکید دارد که حمایت ایالات متحده و اروپا از اوکراین یک سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه است.

آمار کمک های آمریکا به اوکراین
دولت بایدن تا کنون موافقت کنگره را برای کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین در سال ۲۰۲۲ جلب کرده و درخواست خود برای اعطای کمک اضافی ۳۷.۷ میلیارد دلاری را نیز ارائه کرده است. بیش از نیمی از مجموع این رقم برای کمک نظامی و دفاعی در نظر گرفته شده است.دولت آمریکا بر این باور است که کمک نظامی ۴۰ میلیارد دلاری در مقابل کل بودجه دفاعی ایالات متحده که برای سال جاری میلادی ۷۱۵ میلیارد دلار تعیین شده، چندان رقم قابل توجهی نیست و  تنها معادل ۵.۶ درصد از کل هزینه‌های دفاعی ایالات متحده را در سال ۲۰۲۲ تشکیل می‌دهد. اما در مقابل، این جنگ فرصتی را برای ایالات متحده فراهم کرده تا توان دفاعی و نظامی روسیه، دشمن اصلی آمریکا را بدون مشارکت مستقیم در جنگ، تضعیف کند.

تعداد تلفات ارتش روسیه
مطابق گزارش‌های منابع اطلاعاتی کشورهای غربی، نیروهای مسلح اوکراین تاکنون بیش از یکصد هزار سرباز روسی را کشته یا مجروح کرده‌اند که معادل نیمی از پرسنل رسمی ارتش روسیه است. همچنین حدود هشت هزار خودروی زرهی از جمله هزاران تانک، صدها نفربر، توپخانه، صدها جنگنده و بالگرد و تعداد زیادی از شناورهای ارتش روسیه منهدم شده‌اند. مقام‌های دفاعی دولت بایدن بر پایه این گزارش استدلال می‌کنند که سهم تهدیدهای روسیه در بودجه نظامی این کشور سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار است ولی در سال ۲۰۲۲ این کشور موفق شده تا با صرف تنها ۴۰ میلیارد دلار نزدیک به نیمی از توان نظامی روسیه را منهدم کند. این موفقیت نظامی، پیامی هم به چین ارسال می‌کند که در صورت هرگونه اقدام نظامی در تایوان با شکست در برابر غرب مواجه خواهد شد.

ادامه جنگ به ضرر روسیه
افزون بر این، در حالی که تولید ناخالص داخلی کشورهای غربی حامی اوکراین ۴۰ تریلیون دلار و بودجه نظامی آنها حدود ۱ تریلیون دلار است، مجموع تولید ناخالص داخلی روسیه تنها ۱.۸ تریلیون دلار است. در نتیجه، با ادامه جنگ، ولادیمیر پوتین ناگزیر خواهد شد تا مخارج دولت خود را از بخش مصرف عمومی به سمت هزینه دفاعی منتقل کند؛ اقدامی که دولت او را در خطر بروز ناآرامی‌های اجتماعی و سیاسی قرار خواهد داد.همچنین، تسلیحات نظامی اعطا شده به کی‌یف تنها از فناوری ارتقا یافته نسل دومی که غرب در اختیار داشته، بهره برده‌اند ولی اوکراین موفق شده تا با همین تسلیحات فاقد فناوری روز، ارتش روسیه را به عقب براند. بنابراین، تصور جهانی در مورد پیشرفت نظامی روسیه و سطح کارآیی تسلیحات ساخت این کشور در حال تغییر است و این اتفاق برای غرب نوعی بازاریابی به شمار می‌رود و در آینده می‌تواند موجب افزایش تقاضای جهانی برای تسلیحات ساخت آمریکا و اروپا شود. گذشته از معادلات استراتژیک و نظامی، جنگ اوکراین با وادار کردن اتحادیه اروپا به دل کندن از انرژی روسیه، مشتری بزرگی را برای گاز طبیعی مایع آمریکا به وجود آورده و موجب شده تا ایالات متحده به بزرگ‌ترین صادر کننده ال‌ان‌جی در جهان بدل شود.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/402926/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.