2022/12/03
۱۴۰۱ شنبه ۱۲ آذر
هرآنچه که باید در مورد ویروس آنفلوانزا بدانیم

هرآنچه که باید در مورد ویروس آنفلوانزا بدانیم

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز علائم، راه‌های انتقال و پیشگیری از ابتلای به ویروس آنفلوانزا را تشریح کرد.

به گزارش ستاره صبح آنلاین سیمین خیاط زاده در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: آنفلوانزا یک عفونت ویروسی است که سیستم تنفسی فرد (بینی، گلو و ریه‌ها) را مورد تهاجم قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا با سرفه، عطسه یا حرف زدن فرد مبتلا، به صورت قطراتی در هوا انتقال یابند و فرد می‌تواند با استنشاق مستقیم قطرات، یا لمس یک شیء میکروب‌ها را گرفته و سپس آنها را به چشم‌ها، بینی یا دهان خود منتقل کند.

وی افزود: فصل پاییز و فصل زمستان تمامی بیماری‌هایی که علائم تنفسی دارند، خود را نشان می‌دهند به خصوص اینکه در سال ۱۳۹۹ تعداد مبتلایان به ویروس آنفلوانزا کاهش یافت و در سال ۱۴۰۰ نیز موارد ابتلاء کمتر بود اما احتمال می‌دهیم تعداد موارد امسال مبتلا افزایش یابد چراکه مدارس حضوری شده و آنفلوآنزا در گروهای سنی دوران مدارس خود را بیشتر نشان می‌دهد.

خیاط زاده خاطرنشان کرد: ویروس آنفلوانزا از راه تنفسی عطسه، سرفه و قطرات از دهان و بینی منتقل می‌شود؛ بنابراین هر فردی که ماسک زده و بهداشت فردی را رعایت کند، احتمال ابتلای او کمتر است.

وی گفت: اگر دانش‌آموزی به هر دلیلی علائم سرماخوردگی داشته باشد، به مدرسه نرود و طول مدت علامت دار را در کلاس حضور نیابد.

وی اضافه کرد: به علت اینکه رعایت نکات بهداشتی کاهش و فاصله فیزیکی رعایت نمی‌شود، احتمال می‌دهیم امسال نسبت به سال گذشته میزان ابتلایان به ویروس آنفلوآنزا افزبش یابد.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز یادآور شد: واکسن آنفلوآنزا اکنون در تمامی داروخانه‌های استان موجود است و در افراد زیر شش ماه واکسن تزریق نشده و زیر دو سال نیز توصیه اکید نداریم، اما دانش‌آموزان با مشورت پزشک خود حتماً تزریق کنند، مادران باردار، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و کادر بهداشت و درمان نیز واکسن آنفلوآنزا را حتماً تزریق کنند.

وی بیان کرد: مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا حال به حال شده و ناگهانی حال آنها بدتر می‌شود اما اگر هم چنین نباشد نمی‌توان گفت که آنفلوآنزا نیست، تب و لرز، بدن درد، خستگی و کوفتگی بدن، کمر درد، اشک ریزش و آب ریزش بینی از علائم این بیماری است.

وی در پایان تاکید کرد: توصیه می‌شود افراد از تماس مستقیم خودداری کرده و حتماً از ماسک استفاده کنند، مبتلایان به ویروس آنفلوانزا نیز استراحت کرده، از مایعات استفاده کنند و توجه داشته باشند بیماری ویروسی به آنتی بیوتیک نیاز ندارد و حتماً با توصیه پزشک مصرف شود.

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/402060/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.