2022/12/03
۱۴۰۱ شنبه ۱۲ آذر
کشته شدن ۱۲۵ نفر در ورزشگاهی در  اندونزی

کشته شدن ۱۲۵ نفر در ورزشگاهی در اندونزی

در جریان فاجعه ورزشگاه کانجوروهان اندونزی، ۱۲۵ هوادار فوتبال کشته شدند و این موضوع باعث اخراج یک رئیس پلیس و ۹ افسر ارشد شده است.

به گزارش ستاره صبح آنلاین به نقل از راشاتودی، فاجعه ورزشگاه کانجوروهان اندونزی که منجر به کشته شدن حداقل ۱۲۵ هوادار فوتبال در روز شنبه شد، باعث اخراج یک رئیس پلیس و ۹ افسر ارشد شده است و همچنان تحقیقات در مورد ۱۸ پلیس متهم دیگر ادامه شد.

پلیس اندونزی بعد از استفاده از گاز اشک آور در پی تهاجم هواداران فوتبال در این کشور به زمین ورزشگاه در منطقه مالانگ، جاوه شرقی تحت نظارت شدید قرار گرفته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که گاز اشک آور نه تنها به سمت هوادارانی که به زمین حمله کرده‌اند، بلکه بدون هشدار به افرادی که در سکوها مانده‌ بودند نیز شلیک شده است. گمان می‌رود که این امر باعث هجوم هواداران برای خروج از ورزشگاه شده که منجر به مرگ ۱۲۵ نفر تا روز سه شنبه شده است. این رقم شامل ۳۲ کودک است که کوچکترین آنها تنها چهار سال داشته است.

پیش از واشینگتن پست در خبری از مرگ ۱۸۲ نفر خبر داده بود.

۳۲۳ مجروح

گفته می‌شود ۳۲۳ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند که وضعیت بسیاری از آنها وخیم است. کلیپ‌های ویدیویی این حادثه به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است که در آنها برخی از طرفداران تلاش برای فرار از گاز اشک‌آور را نشان می دادند.

دستورالعمل های فیفا استفاده از گاز اشک آور را در داخل استادیوم های فوتبال ممنوع می‌کند.

محفود ام‌دی وزیر امنیت اندونزی، تحقیقاتی را در مورد شرایط این فاجعه که پس از برکناری فرلی هدایت، رئیس پلیس مالانگ انجام می‌شود، اعلام کرده است. سخنگوی پلیس ملی نیز اعلام کرد که ۱۸ افسر ارشد به دلیل استفاده از گاز اشک آور تحت بازجویی هستند که برخی از آنها افسران عالی رتبه پلیس هستند.

فیل رابرتسون از دیده بان حقوق بشر گفت: همه کسانی که مسئول این فاجعه هستند، صرف نظر از موقعیت یا موقعیتی که دارند، باید پاسخگو باشند. رابرتسون همچنین از فیفا خواست تا تحقیقات همزمان خود را آغاز کند. در همین راستا جیانی اینفانتینو رئیس فیفا، گفت که این تراژدی روز سیاهی برای همه دست اندرکاران فوتبال و یک تراژدی فراتر از درک است.

این کشور قرار است میزبان جام جهانی زیر ۲۰ سال جهان در سال ۲۰۲۳ باشد که در ماه می آینده آغاز می‌شود.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/402050/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.