2022/10/07
۱۴۰۱ جمعه ۱۵ مهر
تعطیلی مراكز آموزشی شهر مشهد به مدت یك هفته در ابتداى مهرماه زیبنده نیست

تعطیلی مراكز آموزشی شهر مشهد به مدت یك هفته در ابتداى مهرماه زیبنده نیست

علی ظفرزاده-نماینده پیشین مشهد در مجلس شورای اسلامی

باورپذیر نیست كه خراسان با داشتن امام دانش و دانایی و هشتمین اختر علم، خرد، معرفت و عرفان و خراسان که خاستگاه ابوالقاسم فردوسى پاسدار زبان فارسی، تاریخ باستان، حماسه، مروت، مردانگى و خراسانی که عطار، خیام، شفیعى كدكنى، محمدرضا شجریان و نام‌آوران علم و ادب و پهلوانی را به ایران هدیه داده است، همان سرزمین طوس خاستگاه و پروش دهنده دانشمندان، دانشوران، سیاستمداران و پاسداران دین، مذهب، کشور و علم برخى متولیانش، بی‌توجه و بی‌خبر از تاریخ و تمدن خراسان فرهنگى باشند كه یك هفته مدارس و مراکز علم و دانش را آن‌هم در آغاز سال تحصیلی تعطیل كنند. البته در آن‌سوی مرز حکومت طالبان جاهل، ناآگاه و متحجر مدارس دخترانه را تعطیل کرده است. آنها باعث و عامل مشکلات امروز و فردای كشور افغانستان بوده و هستند.

 سال‌های متمادی شهر مشهد زائر و گردشگر داشته و دارد، اما یک روز هم مدارس این شهر تعطیل نشده‌اند! اکنون چه اتفاق جدیدى افتاده که قرار است یک هفته مدارس شهر به دلیل زائران تعطیل شود؟

مگر فرماندار مشهد خودمختار است یا خراسان قانون جداگانه‌ای از کل کشور دارد؟ مسئولان با استناد به كدام قانون به خود اجازه می‌دهند، چندین ساعت كلاس درس مدارس را تعطیل كنند؟ هزاران دانش‌آموز با شوق‌ و ذوق آماده می‌شوند كه اول مهر به مدرسه بروند، چرا با تصمیم نادرست برخی دانش آموزان در مشهد را افسرده و دلسرد می‌کنید؟ آن‌هم پس از دو سال تعطیلى مدارس به دلیل كرونا. جای تعجب دارد! اول مهر حكم عید نوروز براى سال اولی‌ها و دانش آموزان را دارد، تعطیلى غیرعقلانی و ناموجه کلاس‌های درس علاوه بر آنکه لطمه به آموزش می‌زند به لحاظ روحى و روانى نیز نادرست است. برای دانش آموزان مشهدی مسئله‌ساز و سؤال‌برانگیز است که چرا همه دانش آموزان با شروع مهرماه به مدرسه رفتند ولی آنها باید به خاطر زائر در خانه بمانند؟ مگر مدرسه جای زائران است یا معلمان و دانش آموزان؟ آنها ناخودآگاه از زائر خاطره ناخوش در ضمیرشان حك می‌شود و شور و شوق تحصیل در وجودشان کاهش می‌یابد.

پرسش این است که آیا امكان جبران عقب‌ماندگی تحصیلى این‌ یک هفته برای دانش آموزان مشهدی با توجه به عقب افتادگی تحصیلی به دلیل دو سال آموزش غیرحضوری وجود دارد یا خیر؟

شهرى مثل مشهد كه به تعبیر امام پایتخت فرهنگى ایران است باید متولیان درخور، بافرهنگ، فاضل، دانشمند و دانش‌پژوه داشته باشد تا تصمیمات سنجیده بگیرند.

شهرى كه داراى دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی است و ده‌ها دانشكده و مراکز علمی و فرهنگی و حوزه‌های علمیه دارد، متولیانش به جاى اینكه با بهانه‌ های نادرست مراكز آموزشی و تربیتى را تعطیل کنند باید از هر فرصتى براى گشایش مراكز آموزشی، علمی و پژوهشی بكوشند و خود اهل دانش و مروج فرهنگ و اصالت علمی، مذهبی و ملی خراسان باشند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/401779/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.