2023/10/05
۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۳ مهر
جزییات تازه از تجمع اعتراضی  در برخی شهرهای کشور  در پی مرگ مهسا امینی

جزییات تازه از تجمع اعتراضی در برخی شهرهای کشور در پی مرگ مهسا امینی

خبرگزاری ایرنا در گزارشی به بیان جزییات تجمع اعتراضی شب گذشته در پی ماجرای مرگ مهسا امینی در برخی از شهرهای کشور پرداخت.

به گزارش ستاره صبح آنلاین، تعدادی از افراد در چند شهر کشور دوشنبه شب در پی درگذشت «مهسا امینی» اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تعدادی از شهروندان در برخی شهرهای کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، البرز، تهران ، گیلان و خراسان رضوی با تجمع در میدان‌های اصلی شهر اعتراضات آرامی داشتند.

شهرهایی مانند یزد، خرم آباد، سنندج، ارومیه، مشهد و کرمان تنها چند دقیقه شاهد تجمع افراد کم تعداد بود و این افراد پس از دقایقی محل را ترک کردند.

در برخی نقاط از جمله مهاباد، دیواندره و بوکان پس از حضور پلیس افراد به تجمع خود پایان دادند.

در تعدادی شهرها نیز که برخی حاضر نبودند تجمعات را پایان دهند با دخالت پلیس تجمع کنندگان متفرق شدند.

حدود ۵۰ نفر از شهروندان یزدی با تجمع در میدان امیر چخماق یزد با سردادن شعارهایی اعتراض خود را نشان دادند.

ماموران از هر گونه درگیری با شرکت کنندگان در این اجتماع اجتناب کردند و با دخالت نیروی انتظامی، آنان پس از حدود ۲۰ دقیقه پراکنده شدند.

تجمع اعتراضی در استان کردستان

در استان کردستان نیز تعدادی محدود از افراد به بهانه فوت مهسا امینی در برخی از شهرهای استان کردستان تجمع پراکنده داشتند.

شهر سقز نسبت به روزهای قبل آرام تر بود هرچند تجمع های پراکنده ای انجام شد اما تجمع هایی در شهرهای بانه، کامیاران و مریوان به صورت پراکنده و در شهرهای دیواندره و سنندج نیز برگزار شد.

در مهاباد هم گزارش داده اند که تعدادی از اقشار مختلف مردم مهاباد که تعداد آنها حدود ۲۰۰ نفر تخمین زده می‌شود با تجمع در چهارراه آزادی این شهر، شعارهایی سر دادند.

در شهر بوکان نیز تجمع شده و پلیس برای متفرق کردن مردم وارد عمل شد و آنها را متفرق کرد.

از کرمانشاه نیز گزارش داده اند حدود ۱۰۰ نفر از شهروندان در شهر مرزی پاوه از توابع استان کرمانشاه عصر امروز دوشنبه در اعتراض به فوت «مهسا امینی» در میدان شهدای این شهر تجمع کردند.

معترضان که شعارهایی اعتراضی سر می‌دادند از طرف میدان شهدا به سمت مرکز شهر راهپیمایی کردند. در این حرکت معترضان مانع عبور خودروها شدند و حرکت خودروها برای دقایقی متوقف شد. این تجمع بدون هرگونه درگیری و تنشی پایان یافت و نیروی انتظامی نیز با حضور خود اوضاع را تحت کنترل داشت.

برای دومین شب متوالی کرج شاهد تجمع اعتراضی محدود بود و شماری از شهروندان کرج شامگاه دوشنبه در منطقه گوهردشت کرج دست به تجمع زدند که با حضور به موقع پلیس متفرق شدند.

جمعی از شهروندان رشت نیز که بیش از ۱۰۰ نفر بودند غروب دوشنبه تجمع کردند. تجمع کنندگان در این شهر در اعتراض به درگذشت مهسا امینی شعارهای هنجارشکن سر دادند.

تجمع اعتراضی در مشهد دقایقی پس از شکل گیری، با متفرق شدن تجمع کنندگان توسط نیروهای انتظامی پایان یافت.

در سایر شهرستان های خراسان رضوی هیچگونه تجمع اعتراضی گزارش نشده است. در سطح شهر مشهد ترافیک در مسیرهای منتهی به بلوار وکیل آباد و میدان احمد آباد به همین دلیل ساعاتی سنگین بود.

 

براساس گزارش‌ها در بلوار کشاورز تهران و خیابان حجاب جمعی از معترضان حضور پیدا کردند. خبرگزاری ایسنا در این باره نوشته است: «در این تجمع که با انتقاد نسبت به نوع عملکرد برخی گشت های ارشاد همراه بود، از سوی برخی تجمع کنندگان شعارهای ساختار شکنانه سر داده شد.»

نیروهای پلیس در بلوار کشاورز تهران مستقر شده‌اند. 

گزارش‌ها از شهرهای دیگر نیز از حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی است. در استان کردستان فضای چند شهر ملتهب گزارش شده است.

در اصفهان، رشت، مشهد و پاوه نیز اعتراضاتی گزارش شده است. 

مهسا امینی دختر ۲۲ساله‌ای بود که چهارشنبه هفته گذشته از سوی نیروهای گشت ارشاد بازداشت شد و به دنبال آن همان روز دستگیری در بازداشتگاه وزرای تهران دچار عارضه قلبی و مغزی شد. او که در حالت کما در بیمارستان کسری بستری بود بعد از ظهر جمعه درگذشت.

پلیس تهران روز پنج شنبه سکته قلبی مهسا امینی پس از دستگیری توسط یکی از گشت‌های پلیس را تائید کرد و توضیح داد: «خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد.»

رئیس جمهور که برای شرکت در اجلاس سران شانگهای در ازبکستان به سر می برد به وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای "مهسا امینی" دستور پی گیری و بررسی صادر کرد. حادثه مرگ وی هنوز علت آن از سوی مراجع ذی صلاح در حال بررسی است.

رئیس جمهور همچنین روز یکشنبه در تماسی تلفنی با خانواده مرحومه مهسا امینی، به آنها اطمینان داد که این موضوع را از دستگاه های مسئول مطالبه خواهد کرد تا ابعاد آن روشن شود.

رئیس جمهور در این تماس با تأکید بر اینکه همه دختران ایران را همچون فرزندان خود می‌داند، گفت: دختر شما همچون دختر خود من است و احساس من این است که این حادثه برای یکی از عزیزان خود من پیش آمده است. اینجانب را در مصیبت خود شریک، و همدرد غم و اندوهتان بدانید.

پیکر مهسا امینی در سقز به خاک سپرده شد. در آیین تشییع پیکر و خاکسپاری وی، علاوه بر خانواده و بستگان مرحومه، جمع زیادی از مردم و تعدادی از مسئولان شهرستان سقز نیز حضور داشتند و اعتراض هایی صورت گرفت. 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/401768/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.