2023/12/08
۱۴۰۲ جمعه ۱۷ آذر
پیامد ناگوار اقدام نسنجیده گشت ارشاد

پیامد ناگوار اقدام نسنجیده گشت ارشاد

دکتر فتح‌الله امی  کنشگر راه آزادی و عدالت

 

اگر دشمنان انقلاب جمع می‌شدند و با هم همفکری می‌کردند که چگونه به انقلاب لطمه بزنند، نمی‌توانستند چنین ضربه‌ای که حاصل عملکرد بی‌تدبیر گشت ارشاد است را به‌نظام بزنند؛ عملکردی که منجر به مرگ «مهسا امینی» دختر 22 ساله شد.

چرچیل نخست‌وزیر پیشین انگلیس می‌گوید: «این‌قدر که از دوستان ضربه خوردیم، از دشمنان نخوردیم»!

بنده زمانی که به‌عنوان نماینده محیط‌زیست در شورای عالی ترافیک شرکت می‌کردم پیشنهاد دادم که نیروی انتظامی را با مردم در ورود به محدوده طرح ترافیک مواجه نکنید، زیرا ممکن است این عمل موجب برخورد فیزیکی و احیاناً رشوه‌خواری شود. در آنجا پیشنهاد کردم که می‌توان تخلفات را با دوربین به‌صورت نامحسوس کنترل کرد. این پیشنهاد اجرا شد و ‌امروز شاهد حذف برخورد فیزیکی نیروی انتظامی با مردم در معابر هستیم. پرسش این است که آیا بعد از مرگ مهسا امینی، وقت آن نرسیده که گشت ارشاد از برخورد فیزیکی دست بردارد و آن‌گونه که پیامبر اکرم (ص) دعوت به اسلام فرموده با لطف و مهربانی اقدام به ارشاد نماید؟

شهید مطهری گفته بود که «آمران به معروف و ناهیان منکر خود می‌بایست آگاه به آن عمل و عامل به آن باشند.» پرسش این است که آیا مأموران گشت ارشاد آگاه به جوانب و آثار عمل خود هستند و آموزش‌های لازم را دیده‌اند یا خیر؟!

متأسفانه اثر این عمل نابخردانه موجب شد تا در مراسم تدفین مهسا امینی تعدادی از بانوان، حجاب خود را بردارند و کشف حجاب کنند. این اتفاق اثر این عمل نابخردانه است. معلوم نیست چه کسانی به دنبال کاری هستند که نتیجه‌اش به‌جای افزایش حجاب، منجر به بی‌حجابی شده است.

اگر فرض کنیم فیلم این حادثه که از صدا سیما پخش شد درست باشد، آموزش خاطیان با حضور خانواده‌شان، چه اشکالی داشت؟ حضور خانواده‌ها موجب می‌شد از وحشت این جوان کاسته شود و اثر آن مطلوب‌تر باشد. پرسش این است که حضور برادر در کنار خواهد چه مانعی داشت که او را سوار ون ارشاد نکردند؟ این چگونه ارشادی است که این‌گونه حوادث تلخ را می‌آفریند؟ اگر برادر مهسا در کنار او بود این حادثه تلخ رخ نمی‌داد و این‌ همه هزینه برای نظام درست نمی‌شد.

جمال عبدالناصر رئیس‌جمهور پیشین مصر و قهرمان ملی این کشور در خاطراتش می‌گوید: «سید قطب نویسنده معروف در ملاقات با من درخواست کرد که حجاب را در مصر اجباری کنم، به او گفتم اگر توانستی دختر خود که امروز دانشجوی بی‌حجاب در دانشگاه است را با منطق محجبه کنی، من حجاب را در مصر اجباری خواهم کرد.»

این نوشتار را با این ضرب‌المثل ایرانی که می‌گوید: «دشمن دانا بلندت می‌کند/ بر زمینت میزند نادان دوست» به پایان می‌برم.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/401755/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.