2022/10/07
۱۴۰۱ جمعه ۱۵ مهر
راهکار مبارزه با فساد دولت الکترونیک،شفاف سازی و استفاده از پتانسیل رسانه هاست
محمدرضا خباز نماینده پیشین مجلس در گفتگو با ستاره صبح آنلاین:

راهکار مبارزه با فساد دولت الکترونیک،شفاف سازی و استفاده از پتانسیل رسانه هاست

ستاره صبح/پیام فیض:اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار در مجلس در توئیتی خبر بازداشت معاون بازرسی ویژه وزارت راه و شهرسازی را تایید کرد.وی در توئیت خود نوشت: ماموران وزارت اطلاعات، قاسم مکارم شیرازی را دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دستگیر کرده اند.این خبر بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشت.پیش از این، نیز خبر فساد 92 هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه که از تحقیق و تفحص مجلس بیرون آمد واکنش های زیادی را برانگیخت.ابراهیم رئیسی با وعده مبارزه با فساد بر سر کار آمد.او مدعی بود از قوه قضاییه به قوه مقننه می رود تا بستر بروز فساد را جمع آوری کند.البته این نکته نیز قابل تامل است که رستم قاسمی در حالی متهم به فساد زیر دستانش شده که از جمله وزرایی بود که در جلسه رای اعتماد حتی یک مخالف در مخالفت با او نطق نکرد.البته در ارتباط با عملکرد او و ارتباطش با بابک زنجانی در وزارت نفت در دولت احمدی نژاد بحث‌هایی مطرح بود.در ارتباط با این موضوع ستاره صبح گفتگویی با محمد رضا خبار نماینده چهار دور مجلس شورای اسلامی انجام داده که در ادامه می خوانید:

ستاره صبح آنلاین-  به نظر شما راهکار جلوگیری از بروز فساد در نهادهای دولتی چیست؟
برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید بررسی کرد که سایر کشورهای دنیا برای مبارزه با فساد چه می کنند.فساد در برخی از کشورهای دنیا نزدیک به صفر است و زندان ها در این کشورها خالی هستند.پرسش این است که چطور این کشورها توانسته اند به این آمار مثبت برسند؟
اولین گام در مبارزه با فساد شفافیت است.یعنی هیچ مسئولی در نهادهای دولتی و حکومتی نباید تصمیمی بدون اطلاع مردم اتخاذ کند.به تعبیری دیگر مدیر اجرایی باید در اتاق شیشه ای بنشیند تا مردم بتوانند عملکرد او را رصد و پایش کنند.تنها استئنای این رویکرد تصمیم گیری در حوزه های امنیتی است که منطق آن در تمام دنیا نیز پذیرفته شده است.البته باید در نظر داشت چنین تصمیماتی باید بعد از گذشت چند سال در رصد افکار عمومی قرار گیرد.
دومین راه حل دولت الکترونیک است.این دولت و دولت های قبلی همواره در بحث دولت الکترونیک ضعیف عمل کردند.گویا برخی هستند که به دولت ها می گویند دیگر لزومی به پیگیری دولت شفاف وجود ندارد!
عده ای از شفافیت ناراضی هستند زیرا نان آنها آجر می شود.این افراد می خواهند تصمیم گیری را در فضای تاریک انجام دهند.بنابراین اصلی ترین شاخصه دولت الکترونیک این است که هر مسئولی که تصمیم گرفت جزئیات آن به اطلاع عموم مردم برسد.
اختلاس 3هزار میلیارد تومان در دوران نمایندگی بنده در مجلس هشتم به وقوع پیوست.وقتی برای بررسی این پرونده مسئولان دولتی به مجلس آمده بودند بنده در نطقی خطاب به رئیس جلسه اقای لاریجانی گفتم:شما از مسئولان دولتی که در ردیف اول نشستند می توانید اطمینان بگیرد که این اولین و آخرین اختلاس باشد؟وقتی این سوال را لاریجانی از وزیر اقتصاد پرسید،او پاسخ داد که خیر چنین اطمینانی نمی توانیم بدهیم که دیگر اختلاسی به وجود نیاید.
با توجه به اینکه دلار در آن زمان 3هزار تومان بود یعنی 1میلیارد دلار اختلاس شده بود. رقمی که تا آن موقع بی سابقه بود.بنده پیشنهاد دادم اگر دولت توانایی و یا عزم لازم برای برخورد با فساد ندارد مجلس وارد عمل شود و قانونی وضع کند تا هرکسی چه حقیقی و چه حقوقی که درخواست وام بالای 100 میلیون تومان(در زمان مجلس هشتم) دارد باید اسم،مشخصات و هدف از گرفتن این تسهیلات را در اختیار عموم مردم قرار دهد.در حقیقت مردم اطلاع داشته باشند، کسی که وام با رقم بالا میگیرد با چه هدفی این رقم را دریافت کرده است.
اگر چنین قانونی باشد فردی که یک وام گرفت و آن را پرداخت نکرد دیگر نمی تواند وام دوم را بگیرد.فردی که 3هزار میلیارد تومان(یک میلیارد دلار) اختلاس کرده ده ها وام گرفته که به این مبلغ رسیده است.کسی که بازپرداخت وام خود را واریز نکند افکار عمومی و خبرنگاران متعهد به سراغ او می آیند و از او مطالبه می کنند.
مشخص نیست چرا عده ای با شفاف سازی مخالفت می کنند.گویا افرادی هستند که چون خود وام گرفته اند و بازپرداخت نکرده اند نمی خواهند چنین قانونی تصویب شود.
کسانی که می خواهند برای تولید و گسترش صنعت از بانک وام بگیرند حق ندارند مردم را به نظام بد بین بکنند.

  چرا رقم فساد 3هزار میلیاردی امروز به رقم 92 هزار میلیاردی شده است؟
آن زمان از کنار رقم 3هزار میلیارد گذشتند و تنها چند نفر را به پای میز محاکمه کشاندند.مکانیزم شفافیت هم اجرایی نشد و این موضوع باعث شده امروز رقم فساد بیش از 30برابر شود.در دنیا برای کاهش رقم فساد مکانیزم و قوانینی وجود دارد که افراد حتی امکان فساد اقتصادی را ندارند.متاسفانه در کشور چنین سیستمی وجود ندارد.
ما به دلیل اینکه مسلمان و شیعه هستیم بدون داشتن سیستم باید ملزم به رعایت حق الناس باشیم در ابتدای انقلاب هم اینطور بود ولی امروز این موضوع کم رنگ شده است.متاسفانه جای "هنجار" و "ناهنجار" تغییر کرده و برخی به شوخی به کسی که دزدی نمی کند می گویند بی عرضه!
علت اینکه عده ای با اف ای تی اف مخالف می کنند این است که دخل و خرج شفاف می شود.عده ای نمی خواهند شفافیت اتفاق بیفتد.برخی خود را امانتدار مردم نمی دانند بلکه خود را مالک مردم می دانند.این روحیه و تفکر در کسانی که ادعای انقلابی گری دارند خطرناک است. مردم دیگر محاسن بلند و پیشانی که جای مهر دارد را باور ندارند.برای بازسازی باورهای مردم باید سیستم عملکرد را تغییر داد.برای کشوری که الگوی امیر المومنین را دارد خوب نیست که رتبه شفافیتش در دنیا پایین باشد.امروز ما به جای دانمارک و سوئد باید در راس شفاف سازی می بودیم.
امیدوارم که مسئولان تصمیم ساز و تصمیم گیر بحث شفافیت را دنبال کنند.رئیسی با شعار مبارزه با ریشه فساد از قوه قضاییه به قوه مجریه آمد.ایشان قصد داشتند آب را از سرچشمه شفاف و سالم سازی کند.امروز یکسال از عمر دولت گذشته است،پرسش این است چه اقدامی در راستای شفاف سازی و مبارزه با فساد انجام شده است؟

  به نظر شما وظیفه مجلس در مبارزه با فساد چیست؟
مجلس یازدهم به دلیل عملکرد ضعیف جایگاه خود را در نزد مردم پایین آورده استدر طول 40سال پناهگاه مردم مجلس بوده است.نمایندگان فعلی پیش از ورود به مجلس انتقاد می کردند چرا قیمت خودرو بالا است مردم نمی توانند خودرو بخرند اما وقتی خودشان دنا پلاس گرفتند سکوت کردند.گویا این انتقادات برای خودشان بود و نه برای مردم.مجلس خودش نیز باید در راس شفاف سازی باشد.مجلس به عنوان وکیل مردم باید از حقوق موکلین خود دفاع کند.
نماینده ای که در دفاع از حقوق مردم کوتاهی کند به مملکت خیانت کرده است.نماینده ای که برای انتقاد از وزیر راه توئیت زده و خواستار شفاف سازی شده اگر برای رضای خدا و حق مردم باشد جای تقدیر دارد و سایر نمایندگان باید کمک کنند و با فساد مبارزه کنند.نباید بهانه ای مانند دشمن سازی و یا دشمن شاد کردن منجر به جلوگیری از مبارزه با فساد شود.
تحقیق و تفحص مجلس نشان داد که ابعاد فساد فولاد مبارکه چیست.اگر این تحقیق و تفحص از پتروشیمی ها بشود مبلغ 92هزار میلیارد در مقابل آن بسیار کوچک خواهد بود.فساد در پتروشیمی فراوان تر از فولاد مبارکه است.مجلس مانند فولاد مبارکه از پتروشیمی هم تحقیق و تفحص کند.الگوی ما برای مبارزه با فساد باید مثل کشورهایی باشند که در امر مبارزه با فساد موفق شده اند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/401501/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.