2023/10/05
۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۳ مهر
احیای برجام را جناحی نکنیم
احمد مازنی:

احیای برجام را جناحی نکنیم

آخرین خبرها حاکی از نزدیک بودن توافق بین ایران و آمریکاست. پیش بینی بنده این بوده است که بالاخره برجام احیا خواهد شد.

ستاره صبح آنلاین-آخرین خبرها حاکی از نزدیک بودن توافق بین ایران و آمریکاست. پیش بینی بنده این بوده است که بالاخره برجام احیا خواهد شد.

دلیل این پیش بینی این است که اولا، جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح نظام خواهان تنش زدایی در روابط بین الملل و همکاری با کشورهای مختلف جهان، از جمله ۱+۵ بوده و حسن نیتش را در گفت وگوی های چند ساله با این کشورها ثابت کرده است و این ایالات متحده آمریکا بود که از توافق بین المللی برجام خارج شد.

ثانیا، اتحادیه اروپا به دلیل قرابت جغرافیایی با ایران و نگرانی از تاثیر خطرات ناشی از تنش در روابط ایران با غرب  برای حصول توافق تلاش کرده و در ایفای نقش واسط بین ایران و آمریکا بهتر از سایر کشورهای ذی‌نفع ظاهر شد.

ضمن اینکه آمریکایی ها نیز از لحاظ شرایط داخلی و خارجی در موقعیتی هستند که ادامه تنش را به نفع خود نمی دانند. بنابراین، اکنون شرایط از هر جهت برای احیای برجام آماده است.

البته، نقش عناصر افراطی و کاسبان تحریم در داخل و خارج را در تاخیر و احیانا عدم حصول توافق نباید نادیده گرفت که هوشیاری مقامات مسئول و فعالان سیاسی و اجتماعی می تواند در کند کردن چاقوی افراطیون موثر باشد.

توصیه بنده به عناصر تاثیر گذار داخلی توجه بیشتر به منافع ملی و در پیش گرفتن شیوه فراجناحی در مورد توافق برجام و استفاده از ظرفیت های آن برای حل مشکلات مردم است. چرا که اگر مجال تنفسی برای مردم فراهم شود باید آن را بازی برد-برد بین نیروهای داخلی دانست.

نویسنده: احمد مازنی

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/401164/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.