2022/10/07
۱۴۰۱ جمعه ۱۵ مهر
مدیریت امور از پل مدیریت

مدیریت امور از پل مدیریت

اشاره: حدود یک سال از آغاز به کار دولت سیزدهم گذشته و اکنون زمان آن رسیده که دانشگاه امام صادق به‌عنوان محل پرورش مدیران دولتی از شاگردانش در صداوسیما تریبونی بگیرد و در خصوص وعده‌های محقق نشده توسط دانش‌آموختگانش در دولت و جاهای دیگر با مردم حرف بزند.

سیدمحمود کمال‌آرا (زکریا) _ روزنامه‌نگار آزاد

مسیر دسترسی به پست‌های مدیریتی در دولت سید ابراهیم رئیسی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق هموارتر از گذشته بوده و هست. دانشگاهی که به‌جز آزمون سراسری، داوطلبینش را آن‌طور که خود می‌خواهد مورد گزینش قرار می‌دهد و سپس همان‌طور که سیاست‌گذاری کرده، آنان را رشد و تربیت می‌کند. هرچند دانش‌آموختگان این دانشگاه بعد از انقلاب گرایش‌های چپ و بیشتر راست را در برمی‌گرفت، اما از مقطعی به بعد صرفاً از همان بدو ورود، گزینش‌هایی مانع ورود گرایش‌های فکری متفاوت در این دانشگاه شده است.

گزینش و یکدست کردن دانشجویان دانشگاه امام صادق سبب شده تا گرایش‌های مذهبی، سیاسی و فکری این افراد به هم نزدیک باشد. در دانشگاهی که نمی‌توان ریش را از ته تراشید و یکی از مقامات پیشینش ریشه عدم نزول نعمات الهی را بی‌حجابی می‌داند، مدیرانی تربیت می‌شود که با روی کار آمدن دولت سیزدهم، بسیاری از پست‌های کلیدی را تصاحب کرده و می‌کنند.

همان دانشگاهی که فارغ‌التحصیلانش علاوه بر پست‌های مدیریتی، در رسانه‌ی ملی تریبون دارند و با بعضی جملات تأسف‌برانگیز، نظرات کارشناسی می‌دهند که قابل‌تأمل است.

سؤال اینجاست که چرا دانش‌آموختگان دانشگاه امام صادق با این گزینش‌های ممیزی و آموزه‌هایی که آموخته‌اند، نتوانسته‌اند در مجلس و جاهای دیگر مسئله معیشت را حل کنند؟

برای نمونه حجت عبدالملکی وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق است. او قرار بود با یک میلیون تومان شغل ایجاد کند و ایران را کشور اول منطقه و جهان کند؛ اما عبدالملکی در شعارهایش غرق شد. دولتی که وعده‌ کنترل قیمت ارز را می‌داد، فارغ‌التحصیل سابق دانشگاه مدیر پرورَش در رأس بانک مرکزی نتوانست آن مهم را اجرایی کند. آن‌هایی که قرار بود مردم را از باتلاق بورس نجات دهند، حالا همان امام صادقی‌هایی هستند که دولت فعلی دستشان را در پست‌های اقتصادی باز گذاشت.

اگر اقتصاد را کنار بگذاریم؛ انتهای پل مدیریت در وزارتخانه‌هایی که به رفاه و معیشت مردم گره‌ خورده‌اند متصل می‌شود.

اگر مسیر مدیریت به درب خروجی دانشگاه امام صادق دوخته شده است، چرا مدیران تربیت شده این دانشگاه از پاسخ صحیح به مطالبات عمومی به‌خصوص در حوزه معیشت و اقتصاد سکوت اختیار کرده‌اند.

رهبری در دیدار با مردم قم در سالروز قیام ۱۹ دی می‌فرمایند: «باید به وعده‌ها در موعد خود عمل کرد و اگر به هر دلیلی اجرای وعده ممکن نشد، صریح و صادق به مردم توضیح داد».

 این‌ها را نوشتیم تا متذکر شویم؛ حالا موقع آن است که دانشگاه امام صادق به‌عنوان محل پرورش مدیران دولتی از شاگردانش در صداوسیما تریبونی بگیرد و در خصوص وعده‌های داده شده و محقق نشده توسط دانش‌آموختگانش در دولت سیزدهم و جاهای دیگر با مردم حرف بزند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/401140/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.