2022/10/07
۱۴۰۱ جمعه ۱۵ مهر
قوت گرفتن امکان توافق برخلاف میل تندروها
عزت الله یوسفیان ملا، نماینده پیشین مجلس

قوت گرفتن امکان توافق برخلاف میل تندروها

ستاره صبح آنلاین-تمام مصوبات مهم بین المللی به تایید رهبری رسیده است و هیچ توافق یا مصوبه یا سیاست کلانی در ارتباط با روابط ایران و فضای بین المللی نبوده که به طور مستقیم به حضور مقام رهبری عرضه نشده باشد و یا اینکه ایشان در جریان آن نبوده باشد.

برجام توافقی بود که رهبری بر جریان مذاکرات و محتوای گفت و گو ها و چالش ها و متن توافق نظارت داشتند و برجام با رضایت ایشان پیش رفت و به نتیجه رسید و در نهایت امضا شد.

امروز هم اگر سیاست های کلان کشور بر این سمت و سو قرار بگیرد که توافق احیا و امضا شود یقینا نظر رهبری همین است و مصالح مملکت و نظام تا این مرحله دیده شده است. از این رو مجلس و مخالفان برجام در داخل و خارج از حاکمیت باید دست از عناد بردارند و بگذارنددستگاه دیپلماسی کار خودش را انجام دهد

مخالفان برجام در دولت قبل از مجلس گلایه داشتند، طعنه می زدند،مخالفت می کردند اما مجلس برجام را در عرض بیست دقیقه تصویب کرد. بله متن برجام در عرض بیست دقیقه تصویب شد. چون برجام از ماه ها قبل بررسی شده بود و رسیدن کار به آن‌ مرحله زیر سایه موافقت رهبری انجام گرفته بود.

ضمن اینکه باید به این‌ افراد گفته شود که برجام سه ماه در کمیسیونی که تندروترین افراد ریاست آن را بر عهده داشتند بررسی شد. ابتدا آقای زاکانی و همکارانشان در کمیسیون امنیت ملی مجلس این توافق را بررسی کردند و سه ماه برای آن وقت گذاشتند و سپس توافق را به صحن فرستادند و چون دیگر کاری و حرف و حدیثی نمانده بود، برجام ظرف بیست دقیقه در مجلس نهم تصویب شد.

آقایانی که امروز سر و صدا می کنند و با برجام و امضای توافق مخالفت می کنند باید توجه داشته باشند که در آن مجلس تندروترین اصولگرایان بودند که برجام را بررسی کردند و به صحن فرستادند. طیف انقلابی امروز مجلس، که از آقای زاکانی اصولگراتر و تندروتر نیستند؟!

اگر آن تند رو ها در برجام اشکالی می دیدند چرا برجام را در همان کمیسیون رد نکردند؟! وقتی نماینده ها به برجام رای دادند که در حقیقت این متن از مدت ها پیش مورد تایید تندرو های مجلس قرار گرفته بود.

آن زمان فضا بر علیه آقای روحانی و آقای ظریف بود و مخالفت و تندروی سکه داشت. اما امروز با توجه به یک دست بودن دولت و مجلس که از صدر تا ذیلشان اصولگرا و تندرو هستند، کار کردن بر علیه دولت تف سر بالاست.

در حقیقت امروز باید در حرف و عمل کسانی که مخالفت می کنند تشکیک کرد. وقتی مذاکرات توسط دولت آقای رئیسی در حال انجام است و تیم مذاکره کننده خود از مخالفین سرسخت برجام بودند در توافقی که آنها امضا می کنند نباید اما و اگری باقی مانده باشد.

امروز کار به مرحله امضای توافق رسیده و با توجه به اینکه احتمالا توافق بدون نظر رهبری صورت نمی گیرد؛ دیگر چرا تندروها مخالفت می کنند؟! اساسا با چه چیزی مخالفت می کنند؟! مگر توافقی که امضا خواهد شد حاصل کار همین طیف نیست؟!

گروهی که شش دانگ انقلاب را متعلق به خودشان می دانند و جز حرف و نظر و عمل خودشان چیز دیگری را قبول ندارند باید چشم باز کنند و ببینند که مردم هر روز فشار های اقتصادی بیشتری را تحمل می کنند که بخش بزرگ و برجسته ای از این فشارها ناشی از تحریم ها است.

امضای توافق برجام اگرچه تمام تحریم ها را لغو نمی کند، اما با کم کردن بار تحریم ها بخشی از فشار ها را از روی مردم بر می دارد.

در پایان همانطور که نویسنده اشاره کرد در صورت اعلام نظر مثبت وزارت خارجه ایران بر امضای توافق، هرگونه مخالفتی از جانب هر شخص یا گروهی را باید به حساب نادانی و جهل گذاشت یا در اصل نیت ها تشکیک کرد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/401137/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.