2022/08/17
۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد
با اکثریت قاطع،سنای ایالات متحده از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو حمایت کرد

با اکثریت قاطع،سنای ایالات متحده از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو حمایت کرد

سنای آمریکا روز چهارشنبه با ورود فنلاند و سوئد به ناتو موافقت کرد ؛این بزرگترین گسترش این ائتلاف 30 عضوی از دهه 1990 در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین است.

به گزارش ستاره صبح آنلاین به نقل از  رویترز؛تعداد آرای موافق به تصویب اسناد الحاق دو کشور به 95 در برابر یک مخالف رسید که به راحتی از دو سوم اکثریت لازم یعنی 67 رای فراتر رفت.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای گفت: «این رای تاریخی سیگنال مهمی از تعهد تزلزل ناپذیر و دو حزب ایالات متحده به ناتو و اطمینان از اینکه اتحاد ما برای چالش های امروز و فردا آماده است، ارسال می کند.»

سوئد و فنلاند در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه برای عضویت در ناتو درخواست دادند. مسکو بارها به دو کشور از پیوستن به او هشدار داده است.
اعضای ناتو ماه گذشته پروتکل الحاقی را برای آنها امضا کردند که به آنها اجازه می دهد پس از تصویب قطعنامه توسط کشورهای عضو، وارد ائتلاف هسته ای به رهبری ایالات متحده شوند.

در آن مرحله، هلسینکی و استکهلم می‌توانند در نشست‌های ناتو شرکت کنند و به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشند، اما از حمایت ماده 5، بند دفاعی که بیان می‌کند حمله به یک کشور ائتلاف حمله به همه اعضا  است، برخوردار نیستند. .

قبل از اینکه فنلاند و سوئد تحت این ماده قرار گیرند؛الحاق باید به تصویب پارلمان های همه کشورهای ناتو برسد .

تصویب می تواند تا یک سال طول بکشد و چند کشور از جمله کانادا، آلمان و ایتالیا قبلاً با آن موافقت کرده اند.

سناتورهای هر دو حزب به شدت از عضویت دو کشور حمایت کرده اند و آنها را متحدان مهمی می نامند که ارتش های مدرن آنها قبلاً از نزدیک با این اتحاد همکاری کرده اند.

پیش از رای گیری، باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی، نمایندگان را ترغیب کرد که از این اقدام حمایت کند و گفت: "اعتبار این دو دموکراسی در حال رشد قابل توجه است و به تقویت اتحاد کمک خواهد کرد."

سناتور جمهوری خواه جاش هاولی تنها کسی بود که با این قطعنامه مخالفت کرد. رند پل، سناتور جمهوری خواه، رای «حاضر»، معادل رأی ممتنع داد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/400978/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.