2023/03/23
۱۴۰۲ پنج شنبه ۳ فروردين
ایران محور دیپلماسی

ایران محور دیپلماسی

ستاره صبح آنلاین-هفته گذشته دیپلماسی ایران گام‌های بلندی در تنوع بخشیدن به روابط خارجی کشور برداشت. در زمانی که تهران میزبان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بود، چندین تماس مهم میان دیپلمات ارشد ایران و همتایان خارجی برقرار شد. لاوروف چهارشنبه گذشته برای گفت‌وگو درباره موضوعات مختلف به‌ویژه تقویت همکاری‌های اقتصادی وارد ایران شد. وزیر خارجه روسیه با رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی دیدار کرد. رئیسی در این ملاقات گفت: «گفت‌وگوهای روسای جمهور و مقامات ایران و روسیه نشان‌دهنده اراده جدی دو کشور برای شکل‌گیری دوره جدیدی از همکاری‌های راهبردی برای دو ملت ازجمله در زمینه‌های اقتصادی است.»

سفر لاوروف به تهران نشانه دیگری از تمایل ایران برای تقویت روابط با کشورهای همسایه در راستای آنچه به‌عنوان «سیاست همسایگی» شناخته می‌شود، است. این یک برنامه سیاست خارجی است که توسط دولت رئیسی تعریف شده و هدف آن ارتقای روابط ایران با کشورهای همسایه و منطقه است.

به نظر می‌رسد ایران به بریکس چشم دارد. موضوع تحکیم روابط ایران با گروه اقتصادهای نوظهور در تعاملات دیپلماتیک اخیر ایران با چین و روسیه، دو رکن بریکس، برجسته شده است. وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با رئیسی به تقویت روابط ایران با بریکس اشاره کرده است. لاوروف با اشاره به اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، بر حمایت کشورش از گسترش نقش‌آفرینی ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کرد. او در دیدار با امیر عبداللهیان تصریح کرد که روسیه از همکاری ایران با بریکس حمایت می‌کند.

چین از رئیسی برای سخنرانی در نشست بریکس دعوت کرد. امیر عبداللهیان از دعوت چین از رئیس‌جمهور ایران برای حضور در اجلاس آتی گروه بریکس تشکر کرد. وی با استقبال از ابتکار چین برای توسعه و امنیت جهانی، ابراز امیدواری کرد که در دوره ریاست پکن بر بریکس، همکاری‌های چندجانبه گسترش یابد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه و مشاور دولتی چین نیز به‌نوبه خود از مشارکت رئیسی در اجلاس بریکس استقبال کرد و گفت: «این مذاکرات باهدف معطوف کردن توجه به بازارهای نوظهور و همبستگی اقتصادی میان کشورهای درحال‌توسعه انجام می‌شود.»

در دستور کار هفته گذشته وزیر امور خارجه ایران همچنین تماس تلفنی دیگری با بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان وجود داشت که در آن دو دیپلمات عالی‌رتبه درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل‌نظر کردند. وزیر امور خارجه ایران در این تماس گفت: «ایران بر گفتگو و همکاری‌های منطقه‌ای تأکید دارد و معتقد است که ملت‌های منطقه باید برای آینده منطقه تصمیم بگیرند.»

ایران در چند هفته گذشته میزبان چندین سفر دیپلماتیک بوده است. وزیر خارجه پاکستان، سردار بردی محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان و رئیس مجلس ارمنستان به‌طور جداگانه به ایران سفر کردند.

همچنین جمعه‌ شب، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفتگو در مورد مذاکرات متوقف شده وین بر سر احیای توافق هسته‌ای 2015 که رسماً به‌عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود، وارد تهران شد.

او در توئیتی قبل از سفر به ایران نوشت: «من به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام برای دیدار با همتای خود امیرعبداللهیان و دیگر مقامات ذی‌ربط ایرانی به تهران سفر می‌کنم. دیپلماسی تنها راه بازگشت به اجرای کامل توافق و معکوس کردن تنش‌های فعلی است.»

هیئت تحریریه

24 ژوئن 2022

تارنمای تهران تایمز

برگردان علی‌اصغر شهدی

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/400125/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.