2022/08/16
۱۴۰۱ سه شنبه ۲۵ مرداد
تلاش‌ غرب برای جلوگیری از فروش نفت ایران

تلاش‌ غرب برای جلوگیری از فروش نفت ایران

به قلم دریاسالار هرمان شلانسکی

ستاره صبح آنلاین-یک روز پس از توقیف نفت‌کش ایران توسط یونان در اواسط خرداد (پایان ماه مه) ایران دو نفت‌کش با پرچم یونان را در خلیج‌فارس توقیف کرد. 5 خرداد 1401 (26 می 2022) گزارش شد که یونان به درخواست مقامات آمریکایی و اروپایی، محموله نفت خام یک نفت‌کش با پرچم ایران به نام لانا را توقیف کرده است. بنا بر گزارش‌ها، این کشتی دست‌کم از شهریور 1400 (سپتامبر 2021) در دریای مدیترانه در جستجوی خریدار برای محموله خود به میزان بیش از 100000 تن نفت خام سرگردان بوده است.
لانا قبل از 10 اسفند (اول مارس) پگاس نام داشت و تا این تاریخ با پرچم روسیه حرکت می‌کرد که سپس به پرچم ایران تغییر یافت. یونان برای اولین بار در 26 فروردین (15 آوریل) لانا را به ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه به‌طور موقت بازداشت کرد. پس‌ازاینکه مقامات یونان دستور آزادسازی کشتی را صادر کردند، کشتی در دریای مدیترانه حرکت کرد تا اینکه یونان دوباره کشتی را توقیف کرد.
مورد عجیب لانا به دلیل آنچه به کاهش موفقیت ایران در دور زدن تحریم‌ها اشاره می‌کند، قابل‌توجه است. جستجوی ناموفق لانا برای تخلیه محموله خود نشان می‌دهد که خریداران اروپایی به تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران پایبند هستند، حتی در شرایطی که حمله روسیه به اوکراین مسائل عرضه جهانی نفت را تشدید می‌کند. بااین‌حال، این کشتی هشت ماه را صرف حرکت روی دریا کرده است، نشان می‌دهد که تلاش‌ها برای کاهش حمل‌ونقل نفت ایران در حال اجرا است. در پاسخ، ایران فشار متقابل خود را افزایش داد. در 6 خرداد (27 می) ایران دو نفت‌کش با پرچم یونان را در آب‌های خلیج‌فارس به نام‌های دلتا پوسایدون و پردنت واریور توقیف کرد. گزارش‌شده است که اولی محموله‌ای از عراق به مقصد ایالات‌متحده شامل هزاران بشکه نفت به ارزش بیش از 100 میلیون دلار حمل می‌کرد، درحالی‌که دومی از عراق به سمت یونان درحرکت بود. جو بایدن در بهمن 1400(فوریه 2021) دستور حملات هوایی در سوریه و دوباره در سوریه و عراق در خرداد 1400 (ژوئن 2021) را صادر کرد، در مقابل شبه‌نظامیان شیعه موردحمایت ایران عکس‌العمل از خود نشان دادند.
23 ژوئن 2022
تارنمای سیاسی- نظامی جینسا
برگردان و کوتاه‌سازی علی‌اصغر شهدی
[email protected]

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/400102/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.