2022/06/30
۱۴۰۱ پنج شنبه ۹ تير
شکل‌گیری حلقه امنیتی و اقتصادی علیه ایران در خاورمیانه/عدم احیای برجام به سود اسرائیل است/هدف اسرائیل گسترش  حوزه‌های امنیتی علیه ایران است
علی بیگدلی تحلیلگر روابط بین‌الملل در گفتگو با ستاره صبح آنلاین تشریح کرد:

شکل‌گیری حلقه امنیتی و اقتصادی علیه ایران در خاورمیانه/عدم احیای برجام به سود اسرائیل است/هدف اسرائیل گسترش حوزه‌های امنیتی علیه ایران است

ستاره صبح/پیام فیض: استعفای نفتالی بنت باعث انحلال پارلمان اسرائیل می‌شود. این رژیم پنجمین انتخابات سراسری خود را در کمتر از ۴ سال گذشته باید برگزار ‌کند. یائیر لاپید، نخست‌وزیر موقت خواهد بود. در یک تحول مهم سیاسی و بر اساس توافقی قبلی، نفتالی بنت، نخست‌وزیر جای خود را با یائیر لاپید وزیر خارجه فعلی کشور عوض خواهد کرد. ناظران می‌گویند انتخابات سراسری احتمالاً در اواخر ماه اکتبر برگزار می‌شود. بنجامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق این رژیم و رهبر مخالفان دولت به طرفدارانش قول داده قدرت را دوباره به دست بگیرد. در این ارتباط ستاره صبح گفتگویی با دکتر علی بیگدلی تحلیلگر روابط بین‌الملل انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

-سفر بایدن به منطقه خلیج‌فارس تکمیل‌کننده پازلی است که اسرائیل به دنبال آن است
-سفر بایدن به منطقه می‌تواند چهره امنیتی، سیاسی و اقتصادی منطقه را دچار تحول و تغییر کند
-علت استعفای نخست‌وزیر اسرائیل ناتوانی در حل اختلاف تل‌آویو و واشنگتن بود

*ماجراجویی اسرائیل در منطقه اقتصادش را دچار بحران کرده است
*جنگ سایبری بین ایران و اسرائیل، اسرائیل را با بحران امنیتی و اقتصادی مواجه کرده است
*اسرائیل تلاش می‌کند حوزه‌های امنیتی علیه ایران را گسترش دهد
*ایران لازم است روابط با آژانس را حفظ کند
*نفتالی بنت توانایی مدیریت دولت مانند نتانیاهو را نداشت
*نظام سیاسی اسرائیل به دلیل مسائل جغرافیایی و عقاید مذهبی با نظام‌های دیگر دنیا تفاوت دارد
*ناامنی در هر کشور باعث خروج سرمایه از اقتصاد از آن کشور می‌شود

 

ستاره صبح آنلاین-شما علت استعفای نفتالی بنت را چه می‌دانید؟
نظام سیاسی اسرائیل به دلیل موقعیت جغرافیایی و تفکرات مذهبی یک نظام متفاوت در دنیا محسوب می‌شود. ساختار قدرت و محتوای قانون اساسی اسرائیل اگرچه در برخی مسائل از نظام انگلستان تبعیت می‌کند اما در قالب انحصاری خود تعریف می‌شود.
در آخرین انتخابات اسرائیل نفتالی بنت با حداقل رأی انتخاب شد. در اسرائیل تاکنون دولت مستقلی شکل نگرفته است بلکه همه دولت‌ها با ائتلاف‌های حزبی بر روی کار آمده‌اند. بنت با نفر دوم یعنی لاپید ائتلاف کرد و وی به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب شد. در چند ماه اخیر ائتلاف احزاب با دولت بنت دچار ریزش شده تا جایی که رئیس دفتر دولت هم استعفا داده است. علت این ریزش بحران داخلی و ناتوانی بنت در حل مشکلات اسرائیل با آمریکا بوده است؛ بنابراین دولت در سیاست خارجی و سیاست داخلی دچار بحران شده است.
 

آیا برگزاری انتخابات در چهار سال نشان‌دهنده تزلزل دولت در اسرائیل نیست؟
میل به مشارکت سیاسی در اسرائیل مانند اکثر نقاط دنیا کاهش پیداکرده است. تنوع جمعیتی در اسرائیل به این موضوع دامن زده است. از سوی دیگر قدرت اقتصادی این رژیم در حال کاهش است.
در نظام‌های چندحزبی وقتی احزاب باهم ائتلاف می‌کنند باید منتظر اختلافات بین اعضای ائتلاف بود. تحقق انتظارات بین‌المللی از سوی دولت رژیم اسرائیل هم ناکام مانده است. این موضوع باعث شده اسرائیل از آمریکا فاصله بگیرد.
عدم احیای برجام به سود اسرائیل است؛ اما ناتوانی دولت اسرائیل در حل بحران‌های داخلی و خارجی به جایگاه این رژیم صدمه زده است.
 

به نظر ماجراجویی‌های نظامی اسرائیل آیا به بحران‌های اقتصادی این کشور لطمه نزده است؟
موضع‌گیری تند نفتالی بنت علیه ایران، سطح تنش بین ایران و این رژیم را افزایش داد. وقتی در کشوری ناامنی به وجود می‌آید سرمایه و اقتصاد از آن کشور فرار می‌کند.
نفتالی بنت توانایی مدیریت دولت مانند نتانیاهو نداشت. بنت تجربه لازم برای اداره امور را نداشت. شرایط بین‌المللی هم به نفع وی رقم نخورد. جنگ‌های سایبری بین ایران و اسرائیل دولت این رژیم را دچار بحران‌های امنیتی و اقتصادی کرده است. این عوامل باعث شد تا کابینه دچار ریزش شود و به نقطه‌ای برسد که بنت مجبور به استعفا شود. حال‌آنکه در 4 سالگی 4 انتخابات برگزار شد حالا قرار است انتخابات پنجم برگزار شود که در تاریخ اسرائیل بی‌سابقه بوده است.
سفرهای منطقه‌ای اسحاق هرتزوک به ترکیه و امارات را شما چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 

اهداف اسرائیل این است که حوزه‌های امنیتی علیه ایران را گسترش دهد.
بر اساس گزارش یکی از روزنامه‌های آمریکایی اسرائیل به کمک آمریکا به دنبال ایجاد یک حلقه امنیتی در منطقه خاورمیانه است. اعضای این حلقه عبارت است از ترکیه، عربستان، اسرائیل، اردن، امارات و مصر. با سفر هرتزوک به امارات و بن سلمان به ترکیه نشان می‌دهد که این حلقه در حال شکل‌گیری است. نزدیکی اسرائیل به آمریکا و حل مناقشات بین ترکیه و عربستان می‌تواند اهمیت فراوانی داشته باشد. ایران با ترکیه در شمال عراق و سوریه مشکل دارد. ارتباط ایران با کردها باعث اختلاف با ترکیه شده است. سفر بایدن به منطقه خلیج‌فارس تکمیل‌کننده پازلی است که اسرائیل به دنبال آن است و می‌تواند چهره امنیتی، سیاسی و اقتصادی منطقه را دچار تحول و تغییر کند.
. در چنین شرایطی روابط ایران باید با آژانس حفظ شود تا پنجره‌ها به روی ایران بسته نشود.
 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/400076/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.