2022/06/30
۱۴۰۱ پنج شنبه ۹ تير
فرانسوی ها در انتخابات پارلمانی به چند صدایی رای دادند/ نتیجه انتخابات را در غرب اقتصاد و معیشت رقم می زند
عبدالرضا فرجی راد دیپلمات پیشین در گفتگو با ستاره صبح:

فرانسوی ها در انتخابات پارلمانی به چند صدایی رای دادند/ نتیجه انتخابات را در غرب اقتصاد و معیشت رقم می زند

ستاره صبح آنلاین- با توجه به نتایج انتخابات دور دوم پارلمان فرانسه، چرا حزب امانوئل ماکرون اکثریت مطلق پارلمان را از دست داده است؟
علت شکست ماکرون، عدم مشارکت بالای مردم در انتخابات پارلمانی فرانسه است. مردم تصور می‌کنند شرکت در انتخابات تأثیر قابل ملاحظه‌ای در زندگی آن‌ها نمی‌گذارد. مشکلات اقتصادی و انرژی به دلیل جنگ اوکراین شرایط اقتصادی را در فرانسه و اروپا خراب کرده است. مردم فرانسه تصور می‌کنند این شرایط در آینده بدتر خواهد شد. انتخابات در غرب بر اساس حل مسائل اقتصادی و معیشتی مشروعیت دارد. برای مردم اولویت این است که از نتیجه انتخابات گشایش مالی و اقتصادی در زندگی‌شان رقم بخورد و پس از آن به سراغ سایر مسائل مانند آزادی‌های مدنی و اجتماعی می‌روند. میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پایین بود این موضوع در انتخابات پارلمانی تشدید شد و درصد مشارکت بازهم پایین‌تر آمد. اگر درصد مشارکت بالا بود مردم بین حزب لوپن و چپ‌ها به حزب ماکرون رأی بیشتری می‌دادند. بعد از انتخابات ریاست جمهوری مسائل اقتصادی و انرژی نمود بیشتری پیدا کرد و با توجه به اینکه اقتصاد فرانسه به اقتصاد اروپا گره خورده است مردم تمایلی نداشتند که به خاطر چنین شرایط بدی پای صندوق بروند البته مسائلی مانند گرمای هوا هم در میزان مشارکت تأثیر قابل‌توجهی می‌گذارد.

 آیا سیاست‌های ماکرون مخالف نظر افکار عمومی در فرانسه بود؟ ارزیابی شما از این سیاست‌های در موضوع جنگ اوکراین چیست؟
خیر سیاست‌های ماکرون با افکار عمومی مردم در جنگ اوکراین زاویه نداشته است. به عقیده بنده این سیاست‌ها در جنگ اوکراین مطلوب ارزیابی می‌شود.

 با توجه به اینکه ماکرون اکثریت را در پارلمان فرانسه از دست داده آیا می‌تواند شعارهای انتخاباتی خود را پیاده سازی کند؟
ماکرون برای اجرای این برنامه‌ها با یک حزب دیگر که همسو با سیاست‌هایش باشد وارد ائتلاف می‌شود. با قرار دادن 2 یا 3 وزارت خانه در اختیار حزب همسو می‌تواند این ائتلاف را شکل دهد. رأی قابل توجه جریان چپ در انتخابات فرانسه و همچنین پیروزی یک رهبر چپ گرا در انتخابات کلمبیا نشان دهنده چیست؟ آیا دنیا بازهم به سیاست‌های چپ متمایل شده است؟ به طور معمول با نگاهی به گذشته می‌توان فهمید که هر زمان اقتصاد و معیشت مردم به خطر می‌افتد گرایش مردم به سمت سیاست‌های چپ متمایل می‌شود. وقتی اقتصاد بهبود پیدا کند گرایشات چپ هم از بین می‌رود. شرایط نامطلوب اقتصادی در اقصی نقاط دنیا باعث شده تمایل مردم به چپ افزایش پیدا کند امروز اگر برنی سندرز در انتخابات آمریکا کاندیدا بود با شعارهای شبه سوسیالیستی می‌توانست پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود. در فرانسه و اروپا هم این مسئله وجود دارد. اگر در آلمان که ثروتمندترین کشور اروپاست انتخاباتی برگزار شود چپ‌ها رأی قابل ملاحظه‌ای کسب می‌کنند. ریشه این مسئله در کمبود انرژی و افزایش قیمت آن است. زیرا وقتی قیمت انرژی بالا برود تأثیر خود را در سایر کالاها می‌گذارد.

 به نظر شما افزایش میل به چپ باعث تشدید بحران جنگ اوکراین نمی‌شود؟
اروپاییان مخالف جنگ هستند. بین انگلیس و آمریکا اختلاف وجود دارد اما اکنون به دلیل داشتن یک دشمن واحد به نام پوتین این درگیری آشکار بیان نمی‌شود.
با توجه به اینکه اقتصاد انگلستان دچار بحران شده این کشور در رأس مخالفت با پوتین و روسیه قرار گرفته حتی بیش از آمریکا معتقد است که باید به مسکو فشار وارد شود. البته بایدن به دلیل فشارهای داخلی از سوی جمهوری خواهان نمی‌تواند با پوتین مماشات کند. مجموعه اروپا علاقه‌مند است که هرچه زودتر جنگ پایان یابد.

 اگر عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا تصویب شود چه تأثیری در آینده جنگ خواهد داشت؟
امتیاز اروپا به اوکراین به این علت بود که زلنسکی از درخواستش برای عضویت در ناتو کوتاه بیاید. اروپا می‌خواهد مسئله عضویت اوکراین در ناتو اتفاق نیفتد و به عقیده من اوکراین عضو ناتو نمی‌شود. عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا هم روند سریعی نخواهد داشت. گروه‌های مافیایی در اوکراین بوده و هستند که اروپا از کنار آن‌ها به راحتی عبور نمی‌کند. مسائل دیگری مانند زیست محیطی و حقوق بشری هم وجود دارد. به نظر می‌آید اگر جنگ تمام شود بین 3 تا 5 سال عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به طول خواهد انجامید. عدم عضویت اوکراین در ناتو نوعی مقابله اعلام نشده بین اروپا و انگلیس با آمریکا است.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/400030/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.