2022/06/27
۱۴۰۱ دوشنبه ۶ تير
دوم خرداد، انتخاب نسل اول انقلاب بود
نعمت احمدی، حقوقدان

دوم خرداد، انتخاب نسل اول انقلاب بود

ستاره صبح آنلاین-بعد از انقلاب وقایع مهمی در تاریخ کشور داریم که بی شک دوم خرداد سال 1376یکی از مهمترین این روز ها است تا جاییکه از دوم خرداد با عنوان حماسه یاد می شود. دوم خرداد از این رو نقطه عطفی در تاریخ است که ناامیدی از صندوق رای روحیه اجتماعی مردم را فرا گرفته بود. بنی صدر تمام شده بود و رجایی رییس جمهور شد و بعد مقام رهبری به ریاست جمهوری رسیدند و بعد از رحلت امام آقای هاشمی رییس جمهور شدند. طنز گزنده ای در آن زمان رایج بود و حتی خود کاندیدا ها می گفتند ما به آقای هاشمی رای می دهیم. آقای هاشمی در نماز جمعه گفتند نوه من از در و دیوار بالا می رفت و من جلوی او را گرفتم که عصبانی شد و برگشت به من گفت من فردا می روم و به عبدالله جاسبی رای می دهم. یعنی انتخاب رییس جمهور به طنز کشیده شده بود و در نیمه دهه دوم انقلاب هنوز مردم به مرحله انتخاب نرسیده بودند. در ان دوره نیز انتخاب بین سید محمد خاتمی و علی اکبر ناطق نوری بود.عده ای آقای ناطق نوری را رییس جمهور بعدی ایران می دانستند و این طور فکر می کردند.

 از ستاد های آقای ناطق نقل می کنند که دو سه روز مانده به دوم خرداد به اقای ناطق گفته می شود این سید سر و صدای زیادی به پا کرده و ما احساس خطر می کنیم ولی آقای ناطق با اطمینان گفته بود نه، احساس خطر نکنید. حضور آقای خاتمی برای گرم کردن انتخابات است. در آن زمان شنیده شده بود که کابینه آقای ناطق پیش از انتخابات تشکیل شده است. از این رو مردم به نتیجه انتخابات بدبین بودند.

 مساله آنقدر واضح به نظر می رسید که حتی گل آقا صراحتا در طنز خود منتشر کرد: "بنویسید خاتمی، بخوانید ناطق" ولی آقای هاشمی تصورات را تغییر داد. ایشان در یکی از مهمترین خطبه های نماز جمعه خود آنچنان درباره حراست از آرا مردم حرف زد و در جریان انتخابات چنان عملکردی در این خصوص نشان داد که موجب دلگرمی مردم شد. از این رو نمی توان نقش ایشان را در خلق حماسه دوم خرداد نادیده گرفت. دوم خرداد 1376 از نگاهی دیگر اولین انتخاباتی بود که نسل بعد از انقلاب در جریان آن واجد رای دادن بودند یعنی انتخابی صرفا بر عهده انقلابیون و سنتی ها نبود. این نخستین باری بود که نسل اول برآمده از انقلاب که اعتمادی به صندوق رای نداشت وارد جریان انتخابات ریاست جمهوری می شود.

 در آن زمان جامعه به دو بخش تقسیم شده بود یک بخش طرفدار وضع موجود بودند که انقلابیون سال 57 و سنتی ها بودند و در چنین شرایطی نسل جدید آمد و ابراز وجود کرد. به عقیده من دوم خرداد انتخاب نسل اول انقلاب بود. در ادامه دوم خرداد دچار تنگ نظری شد را در آن زمان مثل انقلاب مشروطه شاهد پیروزی مردم بودیم که تداوم نداشت و به خواسته های اصلی رای دهندگان و حماسه سازان دوم خرداد توجه نشد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/399425/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.