2022/06/27
۱۴۰۱ دوشنبه ۶ تير
تیراندازی بوفالو خطری برای آینده جامعه غرب

تیراندازی بوفالو خطری برای آینده جامعه غرب

توسط یانگ شنگ و لیو کایو

  ستاره صبح آنلاین-تیراندازی که منجر به کشته شدن 10 نفر و زخمی شدن 3 نفر دیگر در یک فروشگاه مواد غذایی در بوفالو، شمال نیویورک، توسط یک جوان 18 ساله سفیدپوست شد، آخرین نشانه‌ای است که مشخص می‌کند چگونه تحمل برتری‌طلبی خطرناک سفیدپوستان و ایدئولوژی نئونازی توسط کشورهای عمده غربی می‌تواند صدمات وحشتناکی به جامعه غربی وارد کند.

دراین‌ارتباط کارشناسان روز دوشنبه گفتند: ایالات‌متحده و سایر کشورهای اروپای غربی در حل مشکلات مشابه اجتماعی و اقتصادی، مانند بحران‌های مهاجران و نژادپرستی و همچنین شکاف فزاینده ثروت، با ناکامی روبرو هستند و حملاتی مانند تیراندازی بوفالو باعث خشم سایر اقوام با پیشینه فرهنگی غیر غربی و ایجاد انگیزه ایدئولوژی‌های افراطی ضد غربی یا ضد سفیدپوست در میان نژادهای دیگر و وادار شدن آن‌ها به‌تلافی خواهد شد.

 

محل پرورش افراط‌گرایی

موارد تیراندازی در ایالات‌متحده نادر نیست، اما آخرین مورد در بوفالو ویژگی‌های خاصی را نشان می‌دهد که ثابت می‌کند ایدئولوژی نئونازی در حال رشد است و همچنان بر افراد سفیدپوست، به‌ویژه نوجوانان، در جامعه ایالات‌متحده تأثیر می‌گذارد.

پیتون گندرون مظنون حمله بوفالو، مانیفست 180 صفحه‌ای نژادپرستانه‌ای منتشر کرده بود که ظاهراً از همان نماد نازی «خورشید سیاه» استفاده می‌کرده است؛ نمادی که هم‌اکنون توسط شبه‌نظامیان نئونازی آزوف در اوکراین به کار گرفته می‌شود، گروهی که بر اساس گزارش‌ها توسط نیروهای ناتو آموزش می‌بینند.

طبق گزارش رسانه‌ها، تیرانداز 18 ساله همچنین در این سند 180 صفحه‌ای ادعا کرد که در روزهای اولیه شیوع کووید-19 توسط اینترنت تندرو و افراطی «رادیکال» شده است و نه دیگرانی که شخصاً ملاقات کرده است. این برتری‌طلب سفیدپوست و یهودی‌ستیز گفت که از طریق «تحقیق» به نرخ پایین زادوولد سفیدپوستان در سراسر جهان پی برده و این «بحرانی» است که درنهایت با حذف نژاد سفید منجر به جایگزینی کامل نژادی و فرهنگی در اروپا خواهد شد. ...

این روند خطرناک ناشی از دلایل پیچیده و متعددی، ازجمله بحران‌های مهاجرت ناشی از عملیات نظامی در جهان و فاجعه‌هایی را که برای بسیاری از نقاط ازجمله برای جهان سوم مانند خاورمیانه به ارمغان می‌آورد، دارد. از دلایل دیگر می‌توان به کنترل ناموفق اسلحه در کشورهای بزرگ غربی مانند ایالات‌متحده، اشاره کرد که با داشتن مشکلات نژادی و اقتصادی برای مدت طولانی به گفته کارشناسان باعث تشدید درگیری بین نژادهای سفید و غیر سفیدپوست در طبقات پایین جامعه شده است.

اگرچه این حملات با انگیزه ایدئولوژی راست افراطی برتری‌طلبانه سفیدپوستان به‌عنوان حملات تروریستی در غرب شناسایی می‌شوند، معذالک دولت‌های غربی تلاش‌های محدودی برای اجرای قانون علیه آن‌ها انجام داده‌اند.

شن یی، استاد دانشکده روابط بین‌الملل و روابط عمومی دانشگاه فودان، به گلوبال تایمز گفت که به‌ویژه پس از چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، برتری‌طلبان سفیدپوست مانند گروه «پسران مغرور» که بیشتر یک گروه به حاشیه رانده شده بودند، اکنون سازمان‌دهی شده و تحت خودآموزی بهتری قرار می‌گیرند.

به گفته تحلیلگران، برخی از سفیدپوستان بر این باورند که وضعیت اجتماعی آن‌ها به دلیل مشکلات عمده‌ای که مهاجران و پناهندگان اقلیت به وجود می‌آورند، درهم‌شکسته و تهدید می‌شود و آن‌ها را وادار می‌کند تا نارضایتی خود را ابراز کنند و خواسته‌ها و اراده سیاسی خود را به شیوه‌ای افراطی و خشونت‌آمیز بیان کنند.

لی وی، محقق مؤسسه روابط بین‌الملل معاصر چین در زمینه مطالعات ضد تروریسم، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت: «حامیان تروریسم برتری نژاد سفیدپوست در ایالات‌متحده و برخی از کشورهای اروپایی بدون مانع جدی در حال افزایش هستند. ردپای تروریسم افراطی برتری نژاد سفید یا نئونازیسم را می‌توان در گروه‌هایی مانند «کوکلاکس کلان» بدنام-(که رئیس آن با دعوت آقای احمدی‌نژاد به همایش هولوکاست در آذر 1385 دعوت شد—مترجم)- و «پسران مغرور» و همچنین اقدامات تروریستی ازجمله بمب‌گذاری سال 1374 (1995) در ساختمان فدرال آلفرد پی مورا در اوکلاهاما سیتی توسط تیموتی مک وی مشاهده کرد.»

تروریسم برتری‌طلب نژاد سفید طی سال‌ها با این واقعیت که با خشونت‌های مکرر پلیس علیه سیاه‌پوستان به‌طور ناعادلانه برخورد می‌شود و تبعیض و خشونت علیه مردم آسیا به‌درستی موردتوجه قرار نمی‌گیرد، تقویت شده است.

لی افزود: «تکثیر و قانونی شدن اسلحه در ایالات‌متحده قطعاً جامعه را ملتهب‌تر خواهد کرد. تروریسم سازمان‌یافته برتری‌طلب سفیدپوست آسیب بیشتری نسبت به حملات تروریستی که توسط «گرگ‌های تنها» انجام می‌شود، خواهد داشت.»

تحلیلگران می‌گویند که علت نگرانی بیشتر این است که وقتی دیگر گروه‌های قومی در غرب می‌بینند که دولت‌های غربی برتری سفیدپوستان و نئونازیسم را تحمل می‌کنند، این زمینه را برای افراط‌گرایی علیه سفیدپوستان و قتل‌های انتقام‌جویانه ایجاد می‌کنند که اگر دولت‌های غربی نتوانند این روند خطرناک را متوقف کنند، می‌تواند به یک اتفاق مکرر تبدیل شود.

تاریخ انتشار: 16 می 2022

تارنمای گلوبال تایمز

برگردان و کوتاه‌سازی علی‌اصغر شهدی

[email protected]

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/399340/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.