2022/06/27
۱۴۰۱ دوشنبه ۶ تير
کاهش کرسی‌های حزب‌الله در پارلمان لبنان

کاهش کرسی‌های حزب‌الله در پارلمان لبنان

توسط خبرنگاران لیلا بسام، تیمور ازهاری، مایا گبیلی و تام پری

ستاره صبح آنلاین-نتایج نهایی اولین انتخابات پارلمانی لبنان که روز یکشنبه ۱۵ مه (25 اردیبهشت) برگزار شد، هنوز مشخص نشده است. این اولین انتخابات پس از فروپاشی اقتصادی لبنان و انفجار بزرگ بندر بیروت در سال 1399 (2020) است.

اما با اعلام تدریجی آراء مشخص شده است که حزب‌الله در انتخابات پارلمانی لبنان برخی از کرسی‌های خود را ازدست‌داده است. نتایج اولیه حاکی از کنار گذاشته شدن تعدادی از قدیمی‌ترین متحدان حزب‌الله توسط رأی‌دهندگان و راه‌یابی برخی از اعضای حزب نیروهای لبنانی (LF) وابسته به عربستان سعودی به پارلمان لبنان است.

پرسش این است که آیا گروه مسلمان شیعه مسلح حزب‌الله و متحدانش که در آخرین رأی‌گیری لبنان در سال 1397 (2018) 71 کرسی از 128 کرسی پارلمان را به دست آورده بودند، می‌توانند به اکثریت دست یابند؟ این موضوع به نتایجی بستگی دارد که هنوز نهایی نشده است.

نتایج اعلام شده تا دیروز حکایت از یک پارلمان چندپاره‌تر بین متحدان و مخالفان حزب‌الله داشت که به‌صورت دوقطبی درآمده است، نتیجه‌ای که به گفته تحلیلگران می‌تواند به بن‌بست‌های جدید منجر شود.

مهند الحاج علی از مرکز کارنگی خاورمیانه گفت: «اگر معاهدات گذشته از بین رفته و دیگر اعتبار ندارد، ما چه نوع سیاستی داریم به‌جز تنش‌های فرقه‌ای بیشتر و تکرار برخی از درگیری‌هایی که تاکنون شاهد بوده‌ایم؟ درحالی‌که انتخابات سال 1397 (2018) لبنان را عمیق‌تر به مدار ایران نزدیک کرد، نتیجه این انتخابات احتمالاً می‌تواند پارلمان را به عربستان سعودی نزدیک کند.»

بنا به اظهار مدیر مبارزات انتخاباتی و یکی از مقامات حزب‌الله، در یکی از شگفت‌انگیزترین شکست‌ها، طلال ارسلان، سیاستمدار دروزی متحد حزب‌الله، فرزند یکی از قدیمی‌ترین سلسله‌های سیاسی لبنان که برای اولین بار در سال 1992 انتخاب شده بود، کرسی خود را به نفع مارک ضو، یک تازه‌وارد از دست داد.

نتایج اولیه همچنین حاکی از پیروزی حداقل پنج فرد مستقل دیگر است که برای اصلاحات و محاکمه کردن سیاستمداران متهم به سوق دادن لبنان به بدترین بحران پس از زمان جنگ داخلی 1353- 1369 (1975-1990) وارد مبارزات انتخاباتی شده‌اند.

 

دستاوردهای گزارش شده توسط حزب نیروهای لبنانی (LF) که با حزب‌الله مخالف است، به این معنی است که از حزب جنبش آزاد میهنی (FPM) به‌عنوان بزرگ‌ترین حزب مسیحی در پارلمان پیشی خواهد گرفت.

خانم أنطوانیت جعجع، رئیس دفتر مطبوعاتی حزب نیروهای لبنانی گفت که حزب (LF) حداقل 20 کرسی به دست آورده که در مقایسه با 15 کرسی در سال 1397 (2018) افزایش چشمگیری یافته است. همچنین سید یونس، رئیس دفتر انتخاباتی جنبش آزاد میهنی به رویترز گفت که جنبش (FPM) تا 16 کرسی به دست آورده است که نسبت به 18 کرسی در سال 1397 (2018) کاهش نشان می‌دهد.

حزب جنبش آزاد میهنی (FPM) بزرگ‌ترین حزب مسیحی در پارلمان از زمان بازگشت مؤسس آن، رئیس‌جمهور میشل عون، از تبعید در فرانسه در سال 1384 (2005) بوده است. حزب نیروهای لبنان که به‌عنوان یک حزب شبه‌نظامی در طول جنگ داخلی 15 ساله لبنان تأسیس شد، بارها از حزب‌الله خواسته است تا زرادخانه خود را کنار بگذارد. ...

باید دید آیا متحدان حزب‌الله کرسی‌هایی را که با عقب‌نشینی سعد الحریری، سیاستمدار برجسته سنی، به‌ویژه در بیروت و شمال لبنان خالی مانده بود را به دست آورده‌اند یا خیر؟

پارلمان بعدی باید قبل از معرفی نخست‌وزیر برای تشکیل کابینه، یک رئیس مجلس - جایگاهی که نبیه بری از سال 1371 (1992) تاکنون در اختیار داشته است - انتخاب کند. در اواخر سال جاری، قانون‌گذاران همچنین قرار است رئیس‌جمهوری را به‌جای میشل عون انتخاب کنند که دوره او در 9 آبان 1401 (31 اکتبر 2022) به پایان می‌رسد.

هرگونه تأخیر در تشکیل کابینه - فرآیندی که می‌تواند ماه‌ها طول بکشد - به تعویق افتادن اصلاحات موردنیاز برای مقابله با بحران اقتصادی و حمایت صندوق بین‌المللی پول و کشورهای کمک‌کننده خواهد بود. یکی از نامزدهای مخالف حزب‌الله نیز در منطقه‌ای در جنوب لبنان که تحت تسلط حزب‌الله است به موفقیت دست یافت.

دو مقام حزب الله گفتند، الیاس جرادی چشم‌پزشک، برنده کرسی مسیحیان ارتدکس شد که پیش‌ازاین در اختیار اسعد حردان از حزب سوری ملی‌گرای سوسیالیست و متحد نزدیک حزب الله بود. اسعد حردان از سال 1371 (1992) نمایندگی پارلمان را به عهده داشته است. جرادی به رویترز گفت: «این یک شروع جدید برای جنوب و برای کل لبنان است.»

ندیم حوری، مدیر اجرایی حرب ابتکار اصلاحات عربی، گفت: «نتایج 14 یا 15 کرسی باقیمانده سرنوشت اکثریت را تعیین می‌کند. شما دو بلوک در مقابل هم خواهید داشت - از یک‌سو حزب الله و متحدانش و از سوی دیگر نیروهای لبنانی و متحدانش و در وسط این صداهای جدیدی که وارد خواهند شد.»

16 ماه مه

تارنمای رویترز

برگردان علی‌اصغر شهدی

[email protected]

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/399315/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.